Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Eğitim Sen, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle Cumhuriyet Alanı'nda basın açıklaması yaparak öğretmenlerin eğitim alanında yaşadıkları sorunları dile getirdi.

Eğitim-Sen Ayvalık Temsilcisi Dilaver Şener tarafından yapılan açıklamada, 5 Ekim tarihinin UNESCO tarafından 1994 yılında Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan edildiği belirtilerek, bu günün her yıl 100'den fazla ülkede kutlanıldığının altı çizildi. 5 Ekimde uluslararası öğretmen örgütlerinin katkılarıyla alınan, öğretmenlerin statüsüne ilişkin tavsiye kararları belgesinin, öğretmenlerin sadece okul içinde değil, toplum içinde de yerine getirdikleri işlevlerin taşıdığı önemi uluslararası düzeyde kanıtladığı kaydedildi.

Şener açıklamasında, "Dünya Öğretmenler Günü, çocuklar için daha iyi bir gelecek sağlamada, daha iyi bir eğitim almalarında, öğretmenlerin rolünün anlaşılmasında toplumun dikkatinin çekilmesi fırsatını meydana getirmektedir. Aynı zamanda devletlerin eğitime daha fazla pay ayırmasını ve eğitimin önemini vurgulamayı amaçlamaktadır. Dünya Öğretmenler Günü'nde, eğitimin her kademede parasız olmasını, laik, bilimsel ve demokratik eğitimin önemini, herkesin eğitim hakkından eşit olarak yararlanmasını bir kez daha açıklama fırsatını yakalıyoruz.” dedi.

12 Eylül zihniyetiyle bugün eğitimin içinden çıkılmaz bir hale getirildiğini belirten Şener sözlerine şöyle devam etti; “Öğretmenler sözleşmeli, ücretli, kadrolu, başöğretmen, uzman öğretmen biçiminde ayrımlara tabi tutulmuştur. Bizler, bu gibi ayrımları asla kabul etmiyoruz. Sayın bakanımız, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçireceğini söylemişti. Yapılan ise bunun tam tersidir. Öğretmenleri sözleşmeli olarak atamıştır. Kalan açıklar da ücretli öğretmenlerle kapatılmaktadır. Bu da eğitimin niteliğini düşürmektedir. Eğitim-Sen olarak tüm çalışanların kadrolu istihdamını savunuyoruz. 4/B ve 4/C'ye 'hayır' diyoruz.”

İlçemizde eğitim alanında yaşanan bir takım sıkıntıları sıralayan Şener;“ Eğitim-Sen olarak tüm öğretmenlerimizin, 5 Ekim dünya öğretmenler gününü kutluyor, onları daha iyi bir gelecek için, sorunlarımız karşısında birlik olmaya ve örgütlü mücadeleye çağırıyoruz. Bütün olumsuzluklara karşı öğretmen, aydınlatma görevini yerine getirmeye devam edecektir” dedi.

Eğitim-Sen Ayvalık temsilciliğinin hazırladığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne verilen “2010–2011 Eğitim Öğretim Yılı Eğitim Sorunlar Raporu” gazetecilere dağıtıldı.

Eylül 2010, Sayı: 21
 

 

 


 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 62 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.233.99