Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

BİR YILDIZ DAHA KAYDI

Ayvalık, 3 Eylül 2010’da değerli bir insanını daha kaybetti. Ölümün geçi olmaz ama bu seferki çok erkendi. Hepimizi yasa boğan güzel insan Hikmet Esen’i şair dostlarından size anlatmak istedik. Aşağıda onların duygularını bulacaksınız. Gidenin ardından yas tutmak yakışmaz bize. Şimdi şiire ve şaire sahip çıkma zamanı. Hep bizimlesin sevgili dost Hikmet Esen…

Erdal İrfan(Şair Yazar) Hikmet Esen benim için Ayvalık'tı. Onun önerisiyle geldim yerleştim. Benim kısa sürede yarattığım Ayvalık sevgim için onun bana ithafen yazdığı şiirden bir dörtlük;   Bu Şehir/ Senden önce de vardı/ Hep yaşam emzirdi kucağında/ Kim bilir kaç kazma vuruşuyla/ Kanadı sokakları/ Kaç baltanın hain vuruşunda/ Seyreldi ağaçlar/ Kaç bina can verdi/Çıkar kavgalarında/Arsızca hesaplarla

Uğur Bilge (Fotoğraf Sanatçısı) Azalıyoruz. Gitgide azalıyoruz. Gidenlerin yerini doldurmak kolay değil. Bürosuna gittiğimde gözlüklerinin üzerinden sevgiyle bakan gözlerini görüyorum sürekli. Şiirleriyle yaşatmak Ayvalıklıların borcudur. Belediye başkanının sözü var: Hikmet’in ve Turgut'un şiir kitaplarını basacağına dair. Sağlığında yapılmadı, bari şimdi geciktirmeyelim. Şiir Ayvalık'tanın kadrosuna almakla ne iyi etmişiz. Elimizde görüntülü belgesi kaldı. 

Gültekin Emre (Şair Yazar) Merhaba,
Hikmet'i bir cümlede anlatmak mı? Çok zor! Hem de nasıl zor! O bir Donkişot değildi ama sıkı bir Ayvalıklıydı ve de yöreyi iyi tanıyan renkli bir şair. Şiirleri Ayvalık'ın doğasından besleniyordu. Daha ne diyeyim çok candan ve içtenliğinin dışında? Selamlarımla,

Turgut Baygın (Şair ) Şair ve şiir; iki kadim dost.. Ne yazık ki bu dostluğun gideni değişmiyor; şair gidiyor, şiir kalıyor.. Gidene karşı elimizden bir şey gelmiyor; avuntumuz şiirin bizlerle kalması..  Sevgili Hikmet Ağabey de şiirini bizlerle bıraktı; okuyalım, söyleyelim, anlatalım diye; o zaman okuyalım, söyleyelim, anlatalım; şair başka ne ister ki...?   

Ahmet Uysal (Şair-Yazar) "Şiir Ayvalık'ta" etkinliği sırasında tanıdım Hikmet Esen'i. Şiirle, yaşama sevinciyle doluydu. İlerde bir gün buluşmak, İda şiirleri okumak için sözleştik. Ölüm haberi öyle sarsıcı oldu ki, ne yapacağımı
bilemedim. Zaten şair ölümleri ani acılar bırakmıştı hasarlı kalbime: Kemal Özer, Dinçer Sezgin, Metin Güven, Selma Ağabeyoğlu... ve güzel insan Füsun Akatlı. Sevgili şair Hikmet Esen, şiirin ışığı kalsın hep toprağında, sonsuzluklar içinde kal, hoşça kal !

Ahmet Günbaş(Şair-Yazar) 8 Ağustos 2010'da gerçekleştirilen Şiir Ayvalık'ta programında tanıdım H.Hikmet Esen'i. Ayvalık'ın gülümseyen yüzüydü sanki. Aynı kürsüde şiirler okuduk, aynı masada yiyip içip söyleştik. Etkinlik sonrasında da sürdürdük bu güzel ilişkiyi. Her güne şiirle başlayan sımsıcak bir yüreğin aniden sustuğu haberini iletti bana sevgili Turgut Baygın kardeşim!
Ölüm, sanki yaşamın göz ardı edilen bir gerçeği gibi kulağımızı bir daha çekmişti. Ancak dokuz canlı dost haliyle ölecek bir adam değildi H. Hikmet Esen. Ölümsüzlüğünü şiirlerine bırakıp gitti.
Sesi o kadar yakından çınlıyor ki anlatamam! Işıklar içinde kalsın."

Bülent Güldal(Şair) Güleryüzlü, çelebi tavırlı bir şairdi sevgili Hikmet Esen. Zamansız ölüm hiç yakışmadı ona. İyi ki şiir var; şiirleriyle yaşayacak aramızda.

Havva TAYLAN   

Eylül 2010, Sayı: 21 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12