Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

PANORAMA

12 EYLÜL 2010 REFERANDUMUYLA ‘12 EYLÜL ANAYASASI’NIN 26 MADDESİ DAHA DEĞİŞTİ.

Şimdi de partilerimiz ve onların medyadaki sözcülerinin en gözde konusu evet-hayır oylarının yaklaşan genel seçimde sandığa nasıl yansıyacağı! Referandumdan önce Anayasa’da yapılacak değişikliklere ölüm-kalım anlamı yükleyenlerin - evetçiler, hayırcılar, boykotçular, hepsi - yeni anayasa çalışmalarını ciddiyetle ele alıp kendi görüşleri doğrultusunda katkıda bulunmalarını beklemek hakkımızdır herhalde. Katkıda bulunmadığı konuda istemediği sonucu alanın sızlanmaya ve topu saha dışına atmaya hakkı olur mu?

12 EYLÜL DARBESİ SORUMLULARI HAKKINDA YURT ÇAPINDA SUÇ DUYURULARI YAPILIYOR; KİMİ KİŞİSEL KİMİ TOPLU DİLEKÇEYLE.

Bizce de hesap vermelidirler! Artık “Geldim, gördüm, yendim,” der gibi “Darbe yaptım, suç işledim, yeni Anayasa yapıp suçlarımdam arındım” rahatlığının yaşanamayacağı her bakımdan kanıtlanmalı; uygulamalarla da. Kişi kendine yapılan kötülüğü gözardı etmeyi ya da affetmeyi seçebilir; oysa kimse başkasına ya da topluma karşı işlenen suçları gözardı edemez; tabii vicdanı varsa. Yargılansınlar, suçları kanıtlansın, affedip affetmemek sonra ele alınacak iş. Affedilseler dahi müstakbel darbe heveslileriinin cesareti darbe yemiş olur.! Son zamanlarda pek çok kişi artık darbeler döneminin bittiğini söylüyor. Bu garantiyi kim verebilir ki? Önlem almanın yararı çok, zararı ise hiç mi hiç yok. Dolayısıyla, referandumda farklı oy kullanmış olsalar da, tüm toplumcu, demokrat aydınların bu konuda birlik olmamaları herhalde çok tuhaf olur.

KIBRIS’TA 1 EYLÜL’DE İKİ HALKIN BARIŞ AKTİVİSTLERİ ORTAK EYLEM YAPTILAR.

Kıbrıs’ta Türk ve Rum halkları “1 Eylül Barış Günü Barış için Dünya Eylem Günü” adında ortak bir etkinlik yürüttü. “İki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federal çözüm” istediler. “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Kıbrıs’ta barış engellenemez”, “isyanımız işgale”, “out, out, out, British bases out” (dşarı, dışarı, dışarı, İngiliz üsleri dışarı” gibi sloganları birlikte dile getiren eylemcilere Birleşmiş Milletler temsilcileri son iki sloganın siyasi mesaj içerdiğini, provokasyona yol açabileceğini belirterek engellemeye çalışsalar da başaramadılar.

AIHM ÜLKEMİZİ HRANT DİNK DAVASINDA MAHKUM ETTİ

AİHM Türkiye’yi “yaşama hakkı” “ifade özgürlüğü” ve “etkili başvuru hakkı”nı ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye’yi 256.000 TL tazminat ödemeye mahkum etti. Hrant Dink ailesi tazminatın ‘Toplum Gönüllüleri Hrant Dink Burs Fonu’, Getronagan Lisesi ve ‘Gedikpaşa Protestan Kilisesi’ne bağışlanacağını açıkladı.

HAKKARİ’DE PATLATILAN MAYIN DOKUZ SİVİLİ ÖLDÜRDÜ.

Devlet yetkilileri PKK’yı suçluyor; PKK olayı üstlenmiyor. Ankara’da eylemsizlik kararının devamı ile ilgili görüşmeler arifesinde meydana gelen inasanlık dışı olayın aydınlatılması herkesi rahatlatacak. Barışı engellemek için yapıldığı belli de kimin yaptığı belirsiz. Umarız faili meçhul kalmaz.

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÜRSEL TEKİN’E Mİ BAŞVURSAK ACABA?

Sayın Gürasel Tekin İstanbul’da vatandaşların su kullanımında akıllı kart siastemine karşı çıkmış. İleri sürmüş olduğu sakıncalar AKP’nin yerel seçimlerde başarısız olduğu yörelerde de gerçerli olduğuna göre, en azından partisine bağlı belediyelere de savunduğu, bizce de çok geçerli olan, ilkelerini benimsetmeye çalışması yerinde olur. Ne de olsa kendi partisine mensup belediye yönetimlerine İstanbul Belediyesi’nden daha sözü geçer herhalde. tabii “atı alanlar Üsküdar’ı geçmemişlerse”; ihale “atlarını” geri çevirmek pek kolay olmaz da…

YENİ ZELANDA DEPREMİ DEDİ Kİ…

Deprem öldürmez, inşaat hatası öldürür.” Sekiz ay once Haiti’de 7.1 büyüklüğündeki deprem 260.000 can kaybına yol açmıştı. Yeni Zelanda’da 4 Eylül 2010 günü aynı biyüklükte bir sasıntı yaşandı; sıfır can kaybıyla savuşturuldu. Ahşap ağırlıklı yapılar yıkılmadı. Aynı şekilde 17.08.l999 Marmara Depremi’nde de ahşap ve geleneksel üslupla yapılmış köy evlerinde çok az yıkım yaşandığı, yıkılan evlerde de can kaybı olmadığı saptanmıştı.

PKK RAMAZAN VE BAYRAM ATEŞKESİNİ UZATMA KARARI ALDI Yeni barış açılımı daha ciddi ve olumlu görünüyorsa da taraflara çok soğukkanlı olmak düşüyor. Savaşın devamından nemalananların süreci nasıl baltalamaya girişeceğini öngörmek güç. Oysa, provokasyonun kim tarafından yapılabileceği öngörülebildiğine göre, barışı gerçekten isteyenler etkili olabilecekleri yerde sağduyudan ayrılınmaması için ellerinden geleni yaparak provokatörlerin oyunlarını bozabilirlerse barış yolu tıkanmaz.

ŞAHİNKAYA'YLA İLGİLİ RÜŞVET İDDİALARINI MECLİS ARAŞTIRSIN Demokratik Sol Parti, 12 Eylül’ün ünlü “beşi bir yerde”si Milli Güvenlik Konseyi’nin üyesi Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya'yla ilgili 24 yıl önce dillendirilen F-16 alımındaki yolsuzlukların açığa çıkarılması için meclis araştırması açılmasını istedi. Şahinkaya ile ilgili SHP milletvekili Cüneyt Canver, 25 Temmuz 1986'da bir soru önergesi vermiş ancak araştırma komisyonu kurulması Anavatan Partisi (ANAP) milletvekillerinin oylarıyla reddedilmişti. Yıllar sonra ortaya çıkıp konuşan Şahinkaya’ya göre, zengin generaller kendisini görseler acırlarmış.

AKHTAMAR'DA 95 YIL ARADAN SONRA İLK AYİN 1915'ten beri ayin yapılamayan, Ahdamar (Akhtamar) adasındaki Surp Haç Ermeni Kilisesi'nde 95 yıl sonra, ilk ayin yapıldı. Ermeni Patriği Ruhani Meclis Başkanı Başpiskopos Aram Ateşyan, “Bugün burada dua etmenin ve 1,100 yıllık ruhani bir geleneği paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. İnsanları “karanlık bir çukura” iten düşmanlık ve nefret duygularından arınarak barışın sağlanması için atılmış bu tohumu yeşertmek zor olmasa gerek.

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI GECİKİNCE TEKEL İŞÇİLERİ MAĞDUR OLDU.

Kış kıyamet 78 gün Ankara’da çadırlarda yaşayarak eylem yapan TEKEL işçileri

Anayasa Mahkemesi’nin kararını beklerken ortada kaldılar. Hem iş kaybı tazminatından yaralanma süreleri doldu, hem de 4/C kapsamında atamaları yapılmadığı için gelirlerinden yoksun kaldılar, hem de aileleri ile birlikte sosyal

güvenlik haklarından yararlanamama sınırındalar.

Eylül 2010, Sayı: 21 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12