Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

EGE NİN İKİ KIYISINDAN SİLAHLANMAYA HAYIR

Dikili Belediyesi tarafından düzenlenen “Barış Demokrasi ve Çevre Şenlikleri” kapsamında gerçekleştirilen “Barış İçin Silahsızlanma” panelinde Yunanistan Sinaspismos Dış İlişkiler Sorumlusu Panos Trigazis ve Prof. Dr. Yakup Kepenek “silahlanmaya hayır” mesajı verdi.

Ege’nin iki kıyısını buluşturan paneli, İsveçli ve Yunanlı misafirlerin de bulunduğu yüzlerce barışsever izledi. Panelin açılış konuşmasını yapan Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, silahlanmaya ayrılan maddi kaynakların yüksekliği nedeniyle dünyanın giderek fakirleştiğine dikkat çekti.

Konuşmasına Yunanistan solundan Dikili’ye dostluk ve dayanışma mesajları getirdiğini belirterek başlayan Sinaspismos Partisi Dış İlişkiler Sorumlusu Trigazis, daha fazla silahın daha fazla güvenlik anlamına gelmediğini vurguladı. Dünyadaki askeri harcamaların 2000 yılına oranla yüzde 49 artış gösterdiğini dile getiren Trigazis, şöyle konuştu:

Türk ve Yunan halkları büyük silahlanma yarışının kısır döngüsündeki rehineler olmaya devam ediyor. Deneyimlerimizden biliyoruz ki, Ege’nin iki yakasındaki silahlanmanın sadece ekonomik ve sosyal değil politik sonuçları da bulunmaktadır. Bu, gizli lobileri ve yolsuzluğu beslemekte, militarist ve şovenist konuları güçlendirmekte ve her iki ülkenin de özellikle NATO ve ABD gibi yabancı merkezlerde birbirlerine olan bağımlılığını artırmaktadır. Bu anlamda Yunanistan ve Türkiye’nin karşılıklı silahları azaltması sadece Türk Yunan ilişkileri için değil dünyada en çok askerileşen sınır bölgeleri için de umut verici bir adım olacaktır.”

Prof. Dr. Yakup Kepenek yaptığı konuşmada, dünya çapında silahlanmaya ayrılan maddi kaynakların her geçen gün arttığına dikkat çekti. Birleşmiş Milletler’in bu yıl 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü gençlere armağan ettiğini hatırlatan Kepenek konuşmasını şöyle sürdürdü: “BM verilerine göre dünyada her gece 400 milyon çocuk yatağa aç giriyor. Eğer yıllık bütçesinin 663 milyar dolarını silahlanmaya ayıran ABD, bu tutarın yüzde 18’ini bir kenara koysa dünyada hiçbir çocuk aç uyumaz. Silah yarışı en çok silah üreten ülkelere yarıyor çünkü halklar savaş istemez, savaşı isteyen başkaları.”

Eylül 2010, Sayı: 21 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 62 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.233.99