EĞİTİMDE AYIN GÜNCESİ

MEMUR TOPLU GÖRÜŞMELERİ TAMAMLANDI: Hükümetle memurlar arasında yürütülen toplu görüşme sonuçlandı.% 4+4 olarak zam yapıldı. KESK toplu görüşme masasını terk etti. KAMU SEN konuyu uzlaştırma kuruluna götüreceğini belirtti.

OKULLAR AÇILDI: 14 Eylül’de ana sınıfları ile birinci sınıflar,20 Eylül’de bütün öğrenciler eğitim ve öğretime başladılar. Ayvalık ve Türkiye’de bu anlamda büyük heyecan var. Sorunlar çözülmeden yeni sorunlar ortaya çıkıyor. Şimdi okullu olmak 3 bin liradan başlıyor. Eğitim Sen araştırmalarına göre bu yıl ödenecek para budur.

HALA KİTAP VE ÖĞRETMEN EKSİKLİĞİ VAR: Ayvalık’ta 30.09.2010 itibariyle kitap ve öğretmen eksikliği olan okullar var. Teknoloji tasarım, Fen ve Teknoloji dersleri boş geçiyor. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ile Fen ve Teknoloji 7. Sınıf kitapları tedarik edilemedi.

EĞİTİM ÖDENEKLERİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA VERİLMELİDİR: Eğitim Ödeneklerini Ayvalık’taki öğretmenler ancak 27 Eylül’den itibaren almaya başladılar. Hâlbuki bu ödemeler seminerler başlarken yani eylül ayı başından itibaren ödenmelidir. Geçen yıl da belirttiğimiz gibi eğitim ödenekleri tüm çalışanlara ödenmelidir. Bu konuda ayrım yapılmamalıdır.

DERSLER BOYKOT EDİLİYOR: Anadilde eğitim hakkı olmadığından bazı illerde dersler boykot edildi. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatma Gök :”Anadil, kişilerin dünyalarını ve kendilerini anlamlandırdıkları dil. Çocuklar birden bire başka bir dille karşılaşınca birçok travmatik durum karşımıza çıkıyor. Kişinin anadilinde eğitim temel, doğal bir haktır. Eğitim hakkı bağlamından kavramsallaştırdığımızda, devletlerin, hükümetlerin herkese bu hakkı nitelikli olarak ve demokratik şekilde sunması lazım.” dedi.

ÖĞRETMENLER YİNE İŞSİZ: Eğitim öğretim yılı geçen yıllarda olduğu gibi, bu yıl da eksik öğretmenlerle açılıyor. 400 bin dolayında eğitim çalışanı işsizlik kıskacında. Kendi alanlarının dışında çalışmak zorunda olanlar var.

KPSS YENİDEN YAPILIYOR: Sınavlara usulsüzlükler karıştırıldığı için KPSS sınavı iptal edildi. ÖSYM başkanı Ünal Yarımağan bundan dolayı istifa etti. ÖSYM Başkanlığı'na İTÜ Öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Demir vekâleten atandı. Ali Demir, türbana özgürlük isteyen bildiriye imza atan öğretim üyelerinden biri. Yılsonuna kadar yapılacak olan sınav takvimi ÖSYM tarafından en kısa sürede açıklanacak.

ÖĞRETMENLER ATANMALI, ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YOLUNA BAŞVURULMAMALI: Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu'ndan (AYÖP) Bayram Şen; " Bizler ücretli öğretmenlik yapmak istemiyoruz. Bizler, KPSS'nin öğretmen adayları için tamamen kaldırılmasını ve bütün öğretmen adaylarının atanmasını istiyoruz.” dedi. Ücretli öğretmenlik uygulaması sonucu, sadece yaşam koşulları ve güvencesiz çalışma nedeniyle sözleşmeli öğretmenler mağdur olmuyor, öğrenciler de mağdur oluyor.

EĞİTİM SEN’Lİ ÖĞRETMEN HALA KAYIP: Aylar önce duyurduğumuz kayıp Eğitim Sen üyesi öğretmen Mehmet Ali Örkmez hala bulunamadı. Gelişmeleri yerinde takip etmek amacıyla Mihalgazi ilçesinde bir dizi etkinlik gerçekleştiren Eğitim Sen Yönetimi, yetkilileri göreve davet etti. 

Eylül 2010, Sayı: 21 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

27/05/2020 Gün Ortalama:753  Bugün 84 Ziyaret var  Sitede 5 kişi var  IP:18.204.227.117