Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

SU AKSIN DELİ BAKSIN

Dikili Barış- Demokrasi ve Emek Şenliklerinin 3. Gününde,“Su ve Yaşam” konulu panelde suya erişim hakkını hukuk, kamu yönetimi ve sağlık başlıklarında değerlendiren uzmanlar, halkı suyun kamu hizmetinden çıkarılarak özelleştirilmesine karşı çıkmaya çağırdı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, suyun temel insan hakkı olduğunu vurgulayarak, tüm engellemelere karşın, 10 tona kadar su tüketiminden ücret alınmadığı için davalık olan Dikili Belediyesi ile özdeşleşen suya eşit erişim hakkını savunmaya devam edeceklerini söyledi.

Ege-Çep Dönem Sözcüsü Muammer Sakaryalı’nın yönettiği, Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ali Osman Karababa, DEÜ İİBF Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yeşim Edis Şahin, Avukat Arif Ali Cangı ve Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Gürkan’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde temel hak ve özgürlükler bağlamında tüm insanların sağlıklı ve temiz suya eşit şekilde ulaşma hakkına sahip olduğu mesajı verildi.

Panelistlerden Prof. Dr. Yeşim Edis Şahin kamu hizmetlerinde kamu yararının esas olduğuna dikkat çekerek, suyun özelleştirilmesi halinde kamu yararının ortadan kalkacağını ve özel sektörün menfaatlerinin ön plana çıkacağını savundu. Avukat Arif Ali Cangı da kamu kurumlarının meşruiyetinin kamu yararına hizmet edip etmediğiyle değerlendirilebileceğinin altını çizerek  “Suya erişim hakkımızı korumalı ve suyun piyasacı yaklaşımlarla meta haline getirilmesine karşı çıkmalıyız” dedi. Prof. Dr. Ali Osman Karababa ise dünyada her yıl 1.7 milyon insanın sağlıklı su tüketemediği için hayatını kaybettiğini, bu durumun önüne geçebilmek için çok hızlı bir şekilde önlem alınması gerektiğini söyledi. Panele Derelerin Kardeşliği Platformu adına katılan Mehmet Gürkan da Doğu Karadeniz’de hidroelektrik santrallere karşı yürüttükleri mücadelenin suyun metalaştırılması ve özelleştirilmesine karşı örnek alınacak bir direniş niteliği taşıdığını dile getirdi.

Paneli yöneten Muammer Sakaryalı, bir zamanlar köylerine gelen bir Alman’ın, “Köylerindeki suyun boşu boşuna aktığını, köylülerin bu akan suya baktığını” söyleyince bu suyun boşa akmaması için ne yapabilirdim diye düşündüğünü, ancak şimdi, ekosistemin işleyişini kavradığında suyun akması gerektiğini kavradığını ve su akar deli bakar deyiminin, su aksın deli baksın diye değişmesi gerektiğini belitti.

Halil COŞKUN

Eylül 2010, Sayı:21 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

26/05/2018 Gün Ortalama:184  Bugün 93 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.224.91.58