Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

SATRANÇ KÖŞESİ

Merhaba satranç dostları, Bu sayımızda da satranç dünyasından haberler vermeyi sürdürüyoruz.

DÜNYA’DAN SATRANÇ HABERLERİ

* Dünya Kadınlar Yıldırım Şampiyonası 15–18 Eylül 2010 tarihlerinde Moskova’da gerçekleşti. Satranç tarihinde ikinci kez düzenlenen şampiyonada Ukrayna Bayan Milli takım lideri büyük usta Kateryna Lahno (2539) birinci, Rus büyükusta Tatiana Kosintseva ikinci ve Valentina Gunina ise üçüncü oldular.

TÜRKİYE’DEN SATRANÇ HABERLERİ:

* 18.Çanakkale Troya Festivali Uluslar Arası Satranç Turnuvası 07–15 Ağustos tarihleri arasında yapıldı. Genç Milli Sporcularımızdan FM Cemil Can Ali Marandi 9 tur sonunda gösterdiği 2507 elo performansı ile 9 turluk IM (Uluslararası Usta) normu aldı.

* Üç GM (Büyük Usta) normuna sahip ve GM unvanı için sadece 4 elo puanına ihtiyacı olan Olimpiyat Takımı Sporcumuz IM Emre Can,02–17 Ağustos tarihlerinde Polonya-Czarna’da gerçekleşen 2010 Dünya Gençler Şampiyonası sonucuna göre kazandığı 4,4 elo puanı ile hem GM unvanını almaya hem de “Türkiye’nin En Genç Büyükustası” unvanını almaya hak kazandı.

* Türkiye Hızlı Satranç Şampiyonası’nın ikincisi 15–17 Eylül 2010 tarihleri arasında Datça Beldiyesi'nin desteği ile gerçekleştirildi. Genel Kategori Şampiyonu İsmail Aydın olurken, 16 Yaş Altı Şampiyonu Cankut Emiroğlu oldu.

* Barış Esen de GM oldu.

* TSF’nin ev sahipliğini yaptığı 6.Dünya Okullar Arası Satranç Şampiyonası ödül töreninin ardından sona erdi.

* 8.Keşan Açık Uluslararası Satranç Turnuvası 26–31 Temmuz 2010 tarihleri arasında yapıldı.

* 3.Rusya Khanty-Mansiysk’ta 19 Eylül–04 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek olan 39.Satranç Olimpiyat’ında mücadele edecek sporcularımız belli oldu. Erkekler: GM Barış Esen, GM Kıvanç Haznedaroğlu, GM Emre Can, IM Mustafa Yılmaz ve IM Mert Erdoğdu.Antrenör: GM Efstratios Grivas.Kadınlar: WIM Betül Cemre Yıldız, WIM Kübra Öztürk, Emel Kaya, Selen Sop ve Burcu Şaşmazel.Antrenör: GM Adrian Mihalcisin.Sporcularımıza başarılar diliyoruz.

AYVALIK’TAN SATRANÇ HABERLERİ:

*Ayvalık Satranç Spor Kulübü tarafından artık yapılması geleneksel hale gelen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Satranç Turnuvası için çalışmalar başlatıldı.

DÜNYA SATRANÇ TARİHİ - SATRANCIN USTALARI*

SATRANÇIN HARİKA ÇOCUĞU, JOSE RAUL CAPABLANCA

Dünya Şampiyonu 1921-1927

Kübalı bir satranççı olan ‘harika çocuk’ Capablanca, satrancı dört yaşında babasının satranç oyunlarını izleyerek öğrendi.1888’de Küba’nın başkenti Havana’da doğan Capablanca için ‘harika çocuk’ nitelemesinin daha çok doğuştan gelen yeteneğinin ifadesi olduğu söylenir, ama bu yeteneğinin varlığının tek başına yeterli olmadığını Capablanca’nın yaşamından yola çıkarak gözlemlemek mümkündür.

Capablanca’nın ilk zamanlardaki oyunlarında göze çarpan dehasının erken olgunluğu, satranç tarihinde bir benzeri olmayan durumdu. Satrancın her daim popüler olduğu, birkaç dünya şampiyonluğunun düzenlendiği Küba’da Capablanca’nın Küba’nın kuvvetli yeteneklerini sırayla yenmeye başlaması ve Havana Satranç Kulübü’ndeki çalışmaları Küba Şampiyonluğu yolundaki mihenk taşlarını döşemesiyle devam eden yolculuğunun sonunda ‘harika çocuk’ olarak yeteneğinin yansımasını gösteren olay, on iki yaşında o zaman ki Küba Şampiyonu olan Juan CORZO’yu yendiği gündür.

Satranç dünyasında asıl sansasyon yaratan olayı ise ABD Şampiyonu olan MARSHALL karşısında 1909 yılında 8 galibiyet 1 yenilgi ile kazandığı maç oldu. New York’ta, Columbia Üniversitesi’nde Kimya Bölümü’nde okuyan Capablanca okulu bırakarak tamamen satranca yoğunlaşmıştır.

Capablanca’nın ilk büyük uluslararası turnuvası San Sabestian 1911 turnuvası’dır. Capablanca bu turnuvada Lasker hariç, bütün ileri gelen satranç ustalarının önünde 6 galibiyet 1 yenilgi ile birinci oldu. Bu turnuva aslında Dünya Şampiyonluğu maçının rakibini belirleyecek turnuvalardan biriydi.1914’te St.Petersburg’da Lasker ile karşılaşma fırsatı yakalayan Capablanca her ne kadar kazanmaya yakın olmuş olsa da kaybetmekten kurtulamadı.

Dünya birinciliği maçını 1921 yılında Havana’da yapma fırsatını yakalayan Capablanca turnuvayı Lasker’in kaybetmesiyle üçüncü dünya şampiyonluğunu elde etmiştir.Capablanca’nın bu maçı ilginçtir.Bu maçta, Lasker’in maçı daha ılımlı bir iklimde oynama fikrini Capablanca’nın kabul etmemesi nedeniyle Lasker yenik sayılmıştır.

(*Satranç Life- Levent Erdoğdu)

 

BU SAYININ SORUSU:

Beyaz oynar kazanır.

Beyaz: Şg1,Vf6,Kf1,Ke7,Fc1,a4,c3,d4,e6,g2.

Siyah : Şc6,Vh8,Ka2,Ka8,Ac4,Fe4,a7,b6,c7,d5,h3.

 

GEÇEN SAYIDAKİ SORUNUN ÇÖZÜMÜ:

1.Fxd5+ Kxd5 2.Kf8+ ! Siyah terk eder. 1-0

 

SATRANÇ HAKKINDA ÜNLÜLERİN SÖYLEDİKLERİ:

Satranç tahtasında yalan ve ikiyüzlülük çok fazla yaşayamaz.” Em.LASKER

 

Ahmet KÖKEN

Eylül 2010, Sayı:21 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

27/05/2018 Gün Ortalama:185  Bugün 88 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.80.97.221