Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

DEPREMLE GELEN MAHALLE

5 Ekim 1944 yılında sabah saat beş gibi yedi şiddetinde bir deprem yaşanır Ayvalık’ta. Yüzlerce ev yıkılır, dolgu olan sahil kesimi yarılır. Halk uzun süre evlerine giremez. İşte o zaman evsiz kalanlar ve evi hasar görenler için 150 Evler Mahallesi oluşur. 150 tane, bahçe içinde tek katlı ve bitişik düzenli evleriyle o günlere göre örnek bir mahalle oluşur.  Şimdilerde ise apartmanlar aldı o güzel sevimli evlerin yerini. Ama yine de en düzenli ve en bakımlı mahallelerimizden biri.

150 Evler Mahallesi Muhtarı Yener Koşvar ile mahallesi ve kurmuş oldukları Muhtarlar Derneği üzerine söyleştik.

Papalina: Gazetemizde yaptığımız muhtar görüşmelerinin sonunu sizinle tamamlıyoruz. Muhtarlar Derneği başkanı olmanız nedeni ile sizi en sona bıraktık. Bize öncelikle derneğinizi tanıtır mısınız?

Muhtar: Bugüne kadar muhtarlar sorunlarını tek başlarına yaşadılar. Bu derneği, muhtarlarla birlikte hareket etme amacı ile kurduk. Derneğimize muhtarlarımız üyedir. Ancak mahalle sakinlerini ve özellikle emekli arkadaşlarımızın desteğini bekliyoruz. Onlar da derneğimize üye olabilir.

Derneğimizde tüm muhtarlar ayda bir toplanıyoruz. Toplantıda çıkan ortak görüşleri yerel yönetime ve Emniyet Müdürlüğüne bildiriyoruz. Mahallerin gelişimi ve güvenliği açısından bu çalışma çok verimli olmaktadır. Derneğimizin üye sayısı artarsa öğrencilere burs vermek istiyoruz. Hedefimiz, derneğimizin büyütülmesidir.

Papalina: Mahallenin yerleşim alanını tanıtır mısınız?

Muhtar:  Jandarma Bölük Komutanlığı, Cennet Tepesi, Tariş Zeytinyağı Fabrikası ve Ekbir tesislerini içine alan alandadır. Mahallemiz, Ayvalık’ın en fazla kurum ve kuruluşlarını içine alan mahalledir. Şimdi de KİPA’nın girişine Kent Hastanesi yapılacağını öğrendik.

Papalina: Mahalle halkının nüfus ve sosyoekonomik durumu hakkında bilgi verir misiniz?

Muhtar: Ayvalık’ın en fazla göç alan mahallesidir. Mahallenin nüfusu son üç yılda 3000 kişi artarak yaklaşık 10.000 kişi olmuştur. Ayvalık’ın alan olarak gelişmeye en uygun mahallesidir. Mahalle nüfusunun %50’ye yakını yerli halktan oluşmaktadır. Daha çok memur ve emeklilerden oluşmaktadır. Bunun yanında yardıma muhtaç ailelerimiz de var. 80 ailemize yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Papalina: Ayvalık Belediyesinden beklentileriniz nelerdir.

Muhtar: Yeşil alanımız ve oyun alanlarımız diğer mahallelere göre daha fazladır. Yenilerinin yapılması için de uygun alanlarımız mevcuttur. Mahallemizin bir gençlik merkezine ihtiyacı var. Çocuklarımızın sosyal ve kültürel gelişimleri açısından gençlik merkezlerinin önemini biliyoruz. Mahallemizin çöpleri düzenli olarak toplanıyor, süpürme işi de daha düzenli olursa sevinirim.

Papalina: Mahalle halkından beklentileriniz nelerdir?

Muhtar: Öncelikle şunu belirteyim ki muhtarlığımızın bilgisayar programı, mahalle sakinlerini her konu ile inceleyecek düzendedir. Bilgi olarak mahalleme hâkimim. Ancak yeni uygulanan Nüfus Müdürlüğü çalışmaları bizi zor durumda bırakmaktadır. Örneğin mahallemize yeni yerleşen birinden haberimiz olmuyor. Çünkü mahalle sakini önce nüfusa gidiyor ve bize bilgi verilmiyor. Nüfus müdürlüğüne sıkıntılarımızı ilettik; şimdilerde bize yardımcı olmaya çalışıyorlar.

Mahalle halkım, tüm sıkıntılarını bize bildirsin. Biz her ne kadar mahallemizi dolaşıp eksikleri tespit etsek de gözümüzden kaçanlar da olabilir. Büromu mahalle halkım rahat etsin diye mahalleme taşıdım. Büromdaki bilgisayarımdan ve kütüphanemizden tüm gençler rahatça yararlanabilir. Tüm mahalle gençlerini muhtarlığımıza bekliyorum.

Papalina: Bu güzel söyleşi ve ikramlarınız için çok teşekkür ederiz.

Muhtar: Ben de Papalina gazetesine arzularımızı ve sıkıntılarımızı dillendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.  

Havva TAYLAN

Eylül 2010, Sayı: 21 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

27/05/2018 Gün Ortalama:185  Bugün 90 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.80.97.221