Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Numan Kaptan diyor ki 1

Üç tarafı denizlerle çevrili ve bir iskele gibi düşünebileceğimiz güzel bir ülkemiz var, bu güzel ülkenin en batısında bulunan tarihi ve coğrafi güzelliklere haiz Ayvalık'ımızdaBu büyük şanstır ki, yirmi dört tane irili ufaklı adaya sahibiz. Böyle şanslı bir ada halkıyız. Fakat ne üzücü ki, bizler bu şansımızı iyi kullanamıyoruz.
                    1923'ten beri kullandığımız bu adalar üstünde 1923'den evvel adaların ihtiyaçları karşılanması ve üzerinde yaşayanlar için en önemli olan su için hepsinde  kuyular mevcut, hatta tarih okuyanlar, biraz deniz merakı olup Piri Reis'in kitaplarını okumuşlarsa orada Maden Adası'nın vinçli kuyu ile ilgili şöyle yazar : "burada liman yapıla, yelkenler çamaşırlar yıkana, fıçılar su doldurula," ve çok ilginçtir ki su alınacak kuyunun adanın denizden 120 adım güneyine denk geldiğini tarif eder.  Şimdi oturup bir düşünmemiz gerek. Piri Reis zamanına şöyle gözlerimizi açıp bakalım, belki zihnimiz de açılır. Biz bu adalarda salma keçi, koyun, beslemek için bu kuyuların değil temizliğini yapmak, içine hayvanlar düşmesin diye taşla doldurmuşuz. Bu adalardaki kilise ve manastırları eline kazma kürek alan define arayıp yıkmış.
       Ve 1970'te ben Atina'da tanıştığım yaşlı bir aile Maden Adası'nda bağları olduğunu, en güzel şaraplık üzümleri yetiştirip Fransa'ya şarap sattıklarından bahsettiler. Bu adaları ben Ayvalıklı olarak çok gezdiğim için 1970'li yıllarda, hatta 1980'e kadar Büyük Boğaz'daki Kara Ada'da bağ kütüklerinin kurumuş olarak durduklarını gördüm. Sözün kısası ilerideki yazılarımda daha geniş konulara gireceğim. Elimizdeki fırsatları hiç mi hiç değerlendirme cihetine gitmedik. Ve hala bu değerlerin farkında olmadığımızı kabul edelim.

 
  Share
  

 

            
          

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12