Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Sakarya Mahallesi

Sakarya Mahallesi Muhtarı İbrahim Kurtay görüştük.

Sabah kahvaltılarımızı mis gibi kokan taş fırın ekmeği ile tatlandıran, aydınlık yüzlü insanları ile Ayvalık'ın demokrat, çağdaş yapısının korunmasına her zaman destek olan Sakarya Mahallesi'ndeyiz bu ay. Mahallenin muhtan ibrahim Kurtay, üç dönemdir mahalle halkı tarafından seçilmektedir. Muhtar aracılığıyla size Sakarya Mahallesi'ni tanıtmak istedik.

Papalina: Bize mahallenin yerini tanımlar mısınız?

Muhtar: Mahallem. postanenin arkasından başlayıp Emniyet müdürlüğüne kadar olan alan içindedir. Fethiye, 150 Evler ve ismetpaşa mahalleleri arasındadır.

Papalina: Neredeyse Ayvalık'ın tüm kamu kurumlarını mahallenizde banndınyorsunuz. Bu kurumlann isimlerini söyler misiniz?

Muhtar: Öncelikle Kaymakamlık ve aynı bina içindeki müdürlükler. İlçe Milli Eğitinn Müdütiüğü. Cazım Nuri Ennan Sağlık ocağı, İl Ûzel idaresi, Jandarma mısafirtıanesi, Zübeyde Hanım Anadolu Meslek Kız Meslek Lisesi, Cumhuriyet ilköğretim Okulu, Verem Savaş Dispanseri, Halk Eğitim Merkezi mahallemizde yer almaktadır.

Papalina: Mahallenizde pansiyonlann da yer aldığını biliyoruz. Bu pansiyonlar hangileridir?

Muhtar: Akkoç, Vira, Seco Pansiyonları ile Sızma Han Otel yer almaktadır.

Papalina: Mahalle halkının geçim kaynakları nelerdir?

Muhtar: Mahalle halkı genellikle zeytincilik, balıkçılık, tarım ile geçinir. Esnaf ve memur olan mahalle sakinlerimiz de var.

Papalina: Mahallenizde işsizlik var mı?

Muhtar: Ülkenin her yerinde olduğu gibi mahallemizde de işsizlik çok büyük bir sorun. İşsizlikten özellikle gençlerimiz etkilenmektedir.

Papalina: İşsizliğin çözülmesi için projeler üretiyor musunuz?

Muhtar: Özellikle mahallemizde tespit edilmiş tarihi evler var. Bu evler restore edilip pansiyonculuk yapılabilir. Ancak halk Kültür Bakanlığı'ndan ve AB'den yararlanmayı bilmediği için bu kredilere ulaşamıyor. Benim dileğim, bu tür evlere sahip olanlar kendi içlerinde dernekleşip evlerini değerlendirme yoluna gidebilirler.

Papalina: Mahallenizi gezdiğimizde birçok evin boş olduğunu gördük. Ayrıca yıkılmaya

yüz tutmuş evler de var. Bunun nedeni nedir?

Muhtar: Ev sahipleri evlerini satıp Armutçuk tarafına taşınıyorlar. Bir kısmı da, sahipleri öldüğünden mirasçılartarafından satılıyorya da bakımsız kalıyor. Yıkılma tehlikesinde olan evleri, meclis üyesi Arif Tünek'ten yardım alarak belediyeye yıktırıyoruz. Şu an tehlikeli birdurum yok.

Papalina: Görevinizi yaparken karşılaştığınız sıkıntılar nelerdir?

Muhtar: En çok maddi ve aynî yardımları dağıtırken sıkıntı yaşıyorum. Elimizden geldiğince kimseyi mağdur etmemeye çalışıyoruz. Ancak yardım alan 50-60 hane olduğu için dağıtımda zorlanıyoruz. Her ay yedi haneye kuru erzak yardımı yapıyoruz. Kömür, ihtiyaç fazlası olarak geldiğinden, daha çok aileye dağıtıyoruz.

Papalina: Belediyeden beklentileriniz nelerdir?

Muhtar: Mahallemizde çocuklarımızın oynayacağı ve halkın dinlenebileceği yeşil alan yok. Ayrıca Cumhuriyet ilköğretim Okulu ile Askerlik Şubesi arasındaki yolun ve altyapısmın tamamlanmasını bekliyoruz. Yine mahallemizde, koyunlar, keçiler serbest geziyor. Bir de, çok fazla başıboş köpek var. Mahallemizdeki dik sokaklara merdiven ve korkuluk yapıldı. Ancak 11. Sokak yapılmadı. Bu sokağımızın da yapılmasını bekliyoruz.

Papalina: Mahallenizin eğitim durumu nasıldır?

 

Muhtar. Mahallemde okuryazar olmayan yok gibidir. Okuryazar olmayanları Halk Eğitim Merkezi'ne yönlendiriyoruz. Ayrıca Halk Eğitim Merkezi'nin mahallemizde olmasının çok büyük yararını görüyoruz. Kadınlarımız meslek edinme kurslarına gidiyor ve ev ekonomisine katkıda bulunuyorlar. Gençlerimiz de okumaya özen gösteriyor. Birçok gencimiz üniversitede okuyor.

Papalina: Belediyeden beklentileriniz nelerdir?

Muhtar: Mahallemizde çocuklarımızın oynayacağı ve halkın dinlenebileceği yeşil alan yok. Ayrıca Cumhuriyet ilköğretim Okulu ileAskerlikŞubesi arasındaki yolun ve altyapısının tamamlanmasını bekliyoruz. Yine mahallemizde, koyunlar, keçiler serbest geziyor. Bir de, çok fazla başıboş köpek var. Mahallemizdeki dik sokaklara merdiven ve korkuluk yapıldı. Ancak 11. Sokak yapılmadı. Bu sokağımızın da yapılmasını bekliyoruz.

Papalina: Mahallenizde yaşayan ya da mahallenizden çıkmış tanınmış simalar var mı?

Muhtar: Elbette... Sporyazarı Osman Tamburacı, yazar Pınar Kür, Koç Holding Müdürü Tunç Özbay, (kendisini ziyarete gidemediğim) Taylan Özgür'ün kardeşi Tarcan Özgür yaşamaktadır. Ayrıca mahallemiz iki belediye başkanı çıkarmıştır. İzzet Aygüner ve şimdiki belediye başkanımız Hasan Bülent Türközen bizim mahallelimizdir.

Papalina: Mahallenizi değerlendirirseniz, eskiden mi yoksa şimdi mi daha iyi konumdadır?

Muhtar: Kesinlikle eskiden daha iyi bir durumdaydık. Örneğin güreş ve yüzme kulübümüz vardı. Bir de çok faal bir Halk Evimiz vardı. Şimdi bunları yitirdik. Sadece bir futbol kulübümüz ve avcılar kulübümüz var. Futbol kulübümüz I.amatör kümededir. Antrenörümüz Okan Umay, genel kaptanımız Selim Esmer'dir. Diğer yöneticiler Mehmet Keskin, Cumhur Gürtunca (başkan), Arif Tünek (başkan yardımcısı) ve ben.

Papalina: Mahalle halkından beklentileriniz nelerdir?

Muhtar: Mahalle halkım, bizim göremediğimiz (patlak su, yanmayan sokak lambaları, ihtiyacı olanlar, hasta ve yaşlılar) gibi eksiklikleri bize bildirirlerse ihtiyar heyetimle birlikte daha iyi hizmet verebiliriz.

Papalina: Son olarak söylemek istedikleriniz var mı?

Muhtar: Öncelikle mahalle halkıma, beni üç dönemdir muhtar seçtikleri için teşekkür ederim. Ayrıca ihtiyar heyetine de çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

Havva TAYLAN - Ali KOCABATTAL

Temmuz 2009, Sayı 9

 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

Duplicate entry '1529717044' for key 'PRIMARY'