Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Numan Kaptan Diyor ki

Cunda Adamız hakkında yazılacak o kadar çok mevzular var fakat biz bunların bazılarını genel hatları ile ve çok kısa özet yazma tarafında kalmayı tercih edip değerlere dikkat çekmek amacımız. Mesela Cunda ile Maden Adası arasını ayıran bir mevki var. Yalancı Boğaz. Buradan küçük çapta tekeneler ancak geçebilirler. Boğazın her iki tarafındaki koyla her tür balığın akım mevsimlerinde denizciler için çok verimlidir. Devalı su sirkülasyonu olduğundan balık tutmak ve denize girmek için mükemmel buraya ulaşım otomobil ile de olabilir. En büyük özelliği ise 85 senedir hiç kimsenin bir fidan dikmediği malum olup geçmiş yazılarımızda da bahis konusu etmiştim. Fakat Yalancı Boğaz'ın durumunu ve kaderini değiştiren çok öenmli bir şey var ki bu boğazın Cunda Adası tarafına bir hayırsever elinin değdiğini görüp çevreciyim, memleketciyim, vatanseverim doğa deverim diyenlerin beni değil kendilerini ne kadar aldatıp gülünç hale düştüklerinin farkında olabiliyorlar mı? Diye çok merak ediyorum. Cunda Adası'nda halen mütevazi hayatını ideme ettiren Ayna Hasan ismi ile maruf bu hemşehrimin kendi elleri ile dikip büyüttüğü sayıları yüzlerce olan Çam, Zeytin ve çok değişik çeşitli meyve ağaçları ile bezettiği bu merayı görüp oradan bir meyve alıp yiyenler adına be bu hayırsever doğa sever ciddi memleketçi ve vatansever hemşehrimiz Ayna Hasan'a memleketim ve insanlarının adına teşekkürü bir borç bilip vermiş olduğu emek ve çabalara saygı duyarım.

Yalnız oraya gidip piknik yapanlara da bir ricam var lütfen oraları temiz tutmalarını ve çevreyi bozmamalarını istirham ederim. Daha evvelce orada bir balık çiftliği mevcuttu o çiftliğin denizdeki ve karadaki doğaya vermiş olduğu zarar ve kirliliği balık çiftliği kalktıktan sonra doğanın ve çevrenin normale döndüğünü görüp seviniyoruz amma bizim de o çevreye özen göstermeye korumaya yükümlü olduğumuzu da unutmamamız gerek.

Saygılarımla Kaptan Numan İrdel

Not:

Bir önceki yazımda Cunda'ya ulaşımın sal ile olduğu hususundaki yazımızı teyit eden ve öneminin vurguladığımız bir kitapçık ile karşılaştım. Bu el kitabı “Sessiz bir geçmişten sesler” bir Tarih Vakfı yayını ve Cunda için salın önemi vurgulanmış, yazılarımızın ilgi çektiği hususu ve doğruluğu bizim de sevinç kaynağımız olmakta. 

Temmuz 2009, Sayı 9

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12