Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Ayvalık ta İlk Mayıs

            Bu yıl Taksim Meydanı, uzun mücadelelerden sonra 12 Eylül yasalarına rağmen işçilere ve emekçilere açılmıştır. Bu kazanım hepimizi çok mutlu etmiştir. Ancak bizler, bu yıl 1 Mayıs'ın Ayvalık'ta da kutlanmasını istedik. Demokrasi Platformunun çağrısı ile tüm körfezdeki emek ve demokrasi örgütleri, Ayvalık Belediye-İş Sendikasında toplandı. Edremit hariç tüm körfez, 1 Mayıs'ı Ayvalık'ta kutlama kararı aldı. Demokrasi Platformu, kutlama komitesinin emek örgütlerinden oluşmasını önerdi ve kabul edildi. Türk-İş, DİSK, KESK, Birleşik Kamu İş'ten oluşan kutlama komitesi, üzerine düşen tüm sorumluluğu yerine getirerek Ayvalık'ı 1 Mayıs'a hazırladı.

Körfez ve Ayvalık'taki zeytin ve deniz, tarım, sanayi, kamu, ev, hizmet sektörü emekçileri; Insanca yaşamaya yetecek gelir için,

Parasız, bilimsel, özgür, demokratik eğitim için,

Sözleşmeli, 4/B- 4/C'li çalıştırmaya hayır demek için,

Herkese eşit, parasız sağlık hizmeti için,

Yoksulluğa ve yolsuzluğa son verilmesi için,

Mezarda emekliliğe hayır demek için,

Kuralsız ve güvencesiz çalışmaya hayır demek için,

İşten atılmalara hayır demek için,

YÖK'e hayır demek için,

1 Mayıs'ta Ayvalık'ta toplandılar.

Öğretmen Evi önünden başlayacak yürüyüş için binlerce kişi Atatürk Caddesini coşkuyla doldurdular. Tek yürekle, emeğin gücünü haykıran kalabalık Cumhuriyet Meydanına doğru 1 Mayıs ruhu ile yürüdüler. Atatürk Caddesini kapatan korteji, karşılama komitesi, korteje katılan grupları anons ederek meydana davet etti.

Cumhuriyet Meydanına Belediye-iş.KESK. Eğitim-İş, Eğitim-Sen arkasından Ayvalık Demokrasi Platformu, Ayvalık Halkevi, Ayvalık Pir Sultan Abdal Derneği, Burhaniye Pir Sultan Abdal Derneği, ADD,Ayvalık Sanat Derneği,ÇYDD,Altınova Genel-lş, Küçükköy Genel-İş, Emek-Partisi, Emek Gençliği, Genç-Sen, CHP, DSP, İP sloganlarla girdiler. Meydanda toplanan binlerce kişi mücadelede onurlarıyla yaşamını kaybeden devrim şehitleri adına saygı duruşunda bulundu ve anıta çelenk konuldu.

Yıllar sonra Ayvalık'ta ilk kez kutlanılan 1 Mayıs etkinlikleri için Ankara'dan gelen Belediye-İş Genel Başkanlığı Mali Sekreteri Cahit Korkmaz meydanda toplanan kalabalığa hitap etti.

1 Mayıs'ın tüm emekçilerin güçlerini birleştirdikleri gün olduğunu söyleyen Korkmaz, "Bugün taleplerimizin, birlik ve mücadelede içinde haykırılacağı gündür. Barış için, özgürlük için, demokrasi için, ekmek için, daha güzel bir dünya için sömürüsüz, baskısız, insan onuruna yaraşır bir yaşam için meydanları doldurduk.Bu meydanlarda siyasal görüş, ırk, cinsiyet, etnik, köken, ülke, din, mezhep ve benzeri farklılıkları bir tarafa bırakıp insan onuruna yaraşır bir yaşam taleplerimizi haykıracağımız gündür" diye konuştu.

Sahneye çıkan müzik grubunun şarkıları eşliğinde çekilen halayların ardından 1 mayıs meydanlarında tekrar buluşmak dileğiyle program son buldu.

Nisan 2010, Sayı 18 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

19/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 22 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.141.12