Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Balıkçılar ve Ayvalık Kazandı

İlçemizin güzelliklerinden olan ve onlarca ailenin geçim kaynağını oluşturan balıkçılar, yeni yerlerinde balık satamayınca, dayanamayıp sonunda eylem yaptılar. Bu nedenle de belediye ile karşı karşıya geldiler.

Yeni balıkçı halinin uzak olması nedeniyle, kimsenin balık almaya gelmediğini ileri süren balıkçılar, balık satamadıklarını ve bu nedenle evlerine ekmek parası götüremediklerini söyleyerek: 'tuttuğumuz balığı satamıyoruz, sonunda götürüp denize döküyoruz, yeter artık' diyerek hep birlikte teknelerini meydandaki kıyıya bağlayıp, balık satmaya başladılar.

Bu durum halkın da yoğun ilgisine neden oldu. Kıyıya biriken Ayvalık'lıların büyük çoğunluğu balıkçılara hak verdi. Birçok insan balık aldı. Bunun yanı sıra sadece balıkçılara destek olmak için balık alanlar bile oldu.

Ancak, Belediye olaya kısa bir süre sonra müdahale etti. Hali yaparken bir tek balıkçının görüşünü almayan belediye, balıkçıların eylemini durdurmaya çalışırken de neden eylem yaptıklarını sorma gereği bile hissetmedi. Bir tek yetkili gelip balıkçılarla görüşme gereğini duymadı. Sorunu yine yasakçı yöntemlerle çözmeye çalıştı. Önce kıyıdaki babaları kaynak makineleriyle keserek işe başladı, sonra da balıkçı teknelerinin önünü çöp kamyonları ve traktörlerle kapatarak satış yapmalarını engellemeye çalıştı. Böylece kaldırımlar çöp kamyonları, traktör ve belediyeye ait diğer araçlarla işgal edilerek çirkin bir görüntü oluşturdu. Bu sırada balıkçılar: 'Açız, hırsızlık mı yapalım' diye zabıtalara tepki gösterdiler.

Gazetemiz Papalina da orada balıkçılarla görüşerek, eylemin nedenlerini sordu.

Balıkçı Murat: 'Yeni balıkçı hali yapılırken hiçbir şekilde bizim görüşümüz alınmadı. Bize sadece oraya geçeceksiniz denildi. Yeni balıkhaneye geçtiğimizden beri, her gün balığımızı denize döküyoruz, çoluk çocuk evde aç kaldı. Orası uzak olduğu için kimse gelmiyor. Bu güzel havada balık almaya gelmeyen, havalar soğuyunca hiç gelmez. Günde on kişi bile balık almaya gelmiyor, balıkhane yapılırken bizim görüşümüz alınmadı, bize daha yakın başka bir yer göstersinler1 dedi. 'Bize sorsalardı, biz bir öneri sunardık, onlar bir öneri sunardı, daha güzel olurdu, ancak bize sormadan yaptılar yeni balıkhaneyi. Bize eski gümrük alanında yer versinler, yeter ki merkezde olsun', dedi. Sorumuz üzerine: 'Eyleme tüm balıkçılar birlikte karar verdik, Cundalı, Ayvalıklı balıkçılar birlikte' dedi.

Balıkçı Selahattin Bacan, (Su Ürünleri Kooperatifi yöneticisi):' Burada balıkçı mağdur durumda. Biz kooperatif yönetimi olarak belediye başkanı Hasan Bey'e gittik, bize illa orada balık satacaksınız, dedi. Biz

defalarca söyledik orada balık satılmıyor diye, bizi dinlemiyor. Yazık günah bütün gece denizde uğraşıyoruz, sonra bütün balığımızı denize döküyoruz. Bizim de çoluk çocuğumuz var. Hiç olmazsa bıraksın kışın burada balık satalım, yazın ne isterse yapsın. Dinletemiyoruz, olmaz böyle şey'. Sizce çözüm nasıl olacak sorumuza:' Valla çözümü belediye başkanı bulacak, yoksa burada bir gün millet birbirini vuracak, çözüm de böyle olmaz', diyerek düşüncelerini belirtti.

Balıkçı ibrahim Yaran:'Bütün balıkçı mağdur durumda. Evine ekmek götüremiyor. Yakaladığı balığı denize döküyor. Belediye başkanı dinlemiyor bizi, gelip sormuyor bile. Balıkhane yapılırken de bize sormadı. Bize şehir kulübünün orayı, gümrüğün orayı versin' diyerek düşüncelerini belirtti.

Bu eylemden birkaç gün sonra, tekrar kıyıya gelen balıkçılar ilk günler belediyeden tepki görseler de, sonunda artık serbest bir şekilde balık satmaya başladılar. Hani soramadan edemiyoruz: Acaba yakında belediye seçimlerinin olması mı kurtardı şimdilik balıkçıları? Eğer böyle devam ederse; hem Ayvalık, hem balıkçılar, hem belediye ve ucuza balık yiyen halk, hep birlikte kazanmış olacak. Yok eğer bu sessizliğin nedeni seçimlerse, ilerde bu sorun tekrar gündeme gelecek demektir.

Şükrü KAYGISIZ

Ocak 2009, Sayı 3 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

21/05/2018 Gün Ortalama:184  Bugün 109 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.224.91.58