Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

YÖRSAN Direnişçileri Kazandı

 Kesinleşen işe iade davası zaferle sonuçlandı

Yörsan'da çalışan kayıtlı 384 işçinin 226'sının Tek Gıda İş Sendikasına üye olması ve sendikanın yetki için Çalışma Bakanlığı'na başvurmasıyla başlayan süreçte İşveren türlü oyunlar ve siyasi müdahaleler yaparak Tek Gıda iş Sendikası 'nın yetki almasını engellemiş, sendikaya üye oldukları ve üye olanları ihbar etmedikleri için çalışanları hukukdışı bir yöntemle işten çıkarmıştı. Yörsan işçisi bu durumu protesto etmek ve işe dönmek için 5 Aralık 2007 tarihinde fabrika önünde direniş başlatmıştı.

Çalışma bakanlığı SSK'da kayıtlı olan bilgiler ile maliye bakanlığının bilgileri doğrultusunda yetki vermek yerine dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan bir şey yaparak kendi kayıtlarına değil işverenin bilgisine başvurmuş, adeta işçileri işverene ihbar etmişti. Bunun üzerine Tek Gıda İş Sendikası konuyu yargıya taşımıştı. Yürütülen soruşturma denetim ve nihayet her türlü olumsuz girişime rağmen mahkeme kararıyla sonuçlanan davada Yörsan haksız bulunarak 384 işçinin işe iade kararı çıkmıştı.

Susurluk Sulh Hukuk Mahkemesinde sonuçlanan davada Mahkeme, isçilerin işe iadesine karar vermişti. Karara göre; işveren işe aldığı takdirde 4 ay maaş verecek, eğer ise almamakta diretirse isçilerin kıdemine göre 4 ay artı fazladan 14 aydan başlayarak ödeme yapacak. Bu karar bugüne kadar verilen benzeri kararların en iyisi özelliğini de taşıyor. Daha önceki benzeri kararlarda ise iade davasını kazandığı halde ise alınmayan her isçiye kıdemler hariç 4+12 ay ödeme hükmü veriliyordu. Bu kararda kıdeme göre artan oranlı ödeme hükmü verildi. 1-5 yıl arası çalışmış isçiye 4+14 aylık, 5-10 yıl arası çalışmış isçiye 4+16aylik, 10-15 yıl çalışmış isçiye 4+18 aylık, 15 yıldan daha fazla çalışmış isçiye ise 4+20 yıl aylık tutarında işveren tarafından ücret ödeme hükmünü verdi.

Haklılıkları mahkeme karırı ile kanıtlan ve işverenin mahkeme sonucunu temyize göndermesi ile devam eden süreçte inatla sürdürdükleri hak arama mücadelesinin 352.gününde ilgili mahkemenin kesinleşen işe iade davasının gerekçeli kararının Susurluk'a ulaşmasıyla birlikte kesinleşen işe iade davası zaferle sonuçlandı.

Yetki davası ise halen sürmeye devam ediyor. Kesinleşen bu karardan sonra 16 Aralık 2008 deki yetki davasının da Tek Gıda İş Sendikanın mahkemeye sunduğu deliller ve belgeler doğrultusunda lehlerine sonuçlanması bekleniyor.

Işveren 22-11-2008 tarihi itibari ile işten attığı tüm işçiler için adlarına Susuruk Ziraat Bankasına 4'er aylık ücretlerini yatırdı. Direnişin 355.gününden itibaren (24 KASIM pazartesi) sendika avukatlarının ve yetkililerin yasal prosedürü uygulayarak mahkeme kararını alıp bu kararla bir iade için girişimlerde bulunacak.

Bu girişimden sonra işveren yasal süre içinde ya işçileri geri alacak ya da yukarıda belirttiğimiz mahkeme kararlarını uygulayarak tazminatlarını ödeyecek.

Aralık 2008, Sayı 2 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

22/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 63 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.81.197.24