Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Baz İstasyoları Sağlığımızı Tehdit Ediyor

"Eskiden yoktu ne güzeldi." mi demeli, yoksa "Şu teknoloji ne de iyi." deyip çabucak işin içinden çıkmalı mı? Çokça tartışılacak bir cümle bu. Teknoloji elbette iyi ve güzel bir şey olmalı, ancaaak...nerede ve nasıl kullanıldığına bakarak karar vermeli.
Cep telefonları da günlük yaşantımıza hızla giren ve çabucak yaygınlaşan, hani neredeyse kreş çocuklarının bile elinden düşmeyen bir teknolojik alet oldu. Her ne kadar adı cep telefonu olsa da ilk çıktığı yıllarda daha çok elde taşındı ve bir türlü cebe girmedi. ( Bak bende de var.) Bir süre evrim geçirip sonra cebe girdi. Ondan sonra adını hak etti.
Bu minik ve kullanışlı alet çok çabuk yaygınlaştı ve gelişti. Fakat sorunlar da bundan sonra ortaya çıkmaya başladı. Bu ufacık alet, koynumuzda beslediğimiz kocaman bir canavardı aynı zamanda.
Birincisi aletin kendisi radyasyon yayıyordu ve sürekli taşınması durumunda insan sağlığını tehdit ediyordu. Birçok organımız uzun vadede hastalanırken biz bunun kaynağının cep telefonu olduğunu bilmiyorduk. Hâlâ da bilmiyoruz. Çünkü bu konuda yapılan araştırmalar bizde yayınlanmıyor, ya da üniversiteler çeşitli nedenlerle bu konuya ödenek ve zaman ayırmıyorlar.
Ikinci en  önemli zarar ise cep telefonları ile ana istasyonlar arasında iletişim sağlayan baz istasyonları. Baz istasyonlarının birden fazla zararının olduğu ODTÜ ve Gazi Üniversitesî'nin bilirkişi raporları ile yargıya kadar ulaştı. Uzmanlar, yaptıkları araştırmalarda ve mahkemelere gönderdikleri bilirkişi raporlarında "baz istasyonlarının radyasyon kaynağı olduğunu ve şehir dışına çıkartılmaları gerektiğini" belittiler. Yine uzamanlar baz istasyonlarında yapılan ölçümlerde sınır değerlerin aşıldığını ve firmaların bu konuda da gerekli hassasiyeti göstermediklerini belirttiler.
Baz istasyonları kent dışına çıkartılamaz mı?
Bilirkişi raporlarında baz istasyonlarının sağlığa zararının asgariye indirilmesi için, kentdışına çıkartılması gerektiği belirtilmekte; yaklaşık olarak 30 40 km. mesafeye kurulması gerektiği, Londra örnek verilerek anlatılmaktadır.
Peki bu neden yapılmaz? Tamamıyla maliyet hesabından dolayı! Kent içinde kurulan küçük baz istasyonlannın maliyeti çok düşüktür ve firmaları büyük biryükten kurtarmaktadır. Oysa kente 30 40 km. mesafede kurulacak baz istasyonlarının çok güçlü olması gerektiğinden maliyeti çok ama çok yüksektir. Firmalar da çok para harcamak yerine çok insan harcamayı ; tercih etmektedirler.
Hele şimdi 3G için daha güçlü baz istasyonlarının gerektiği bilindiğine göre, bu da, daha fazla radyasyon ve daha fazla insanın sağlığının tehlikeye girmesi demektir.

 

 Şükrü  KAYGISIZ

Ağustos 2009, Sayı 10

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12