Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Fethiye Mahallesi Muhtarı Özer Dikduran

 Hıdırellez alanı, oyun parkı ve ekmek ocağı istiyoruz

Papalina: Fethiye Mahallesi'nin yeni muhtarısınız, Öncelikle tebrik ediyoruz. Mahalleniz hakkında bize bilgi verir misiniz?

Özer: Mahallem yaklaşık olarak iki bin haneden oluşuyor; son seçime göre seçmen sayiısı 1150. Mahallemin sınırları Yeni Mahalle'de bulunan Ali Çetinkaya İlköğretim Okulu'ndan başlayıp üst sınır olarak Sakarya Mahallesi'ndeki 'toprak saha' olarak bilinen alandan bir önceki otobüs durağına, alt sınır olarak da 1. Fethiye Caddesi'nin 2. sokağına uzanır. Dalkıran Mehmet Ağa Caddesi (Dere Boyu) Hamdi Bey Mahallesi ile Fethiye Mahallesi'ni ayıran sınırdır.

Papalina: Mahallenizin ekonomik ve sosyolojik bağlamda görünümü nedir?

Özer: Yaptığım araştırmalarda mahallemde 200 mağdur hane tespit ettim. Mahallelinin yardımlarıyla yaşayan, sağlıksız koşullarda bulunan iki tane şizofreni hastası tespit ettim.

Papalina: Bununla ilgili bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

Özer: Mağdur hanelerle ilgili listemi tamamladıktan sonra Mülki Amirliğe, Sağlık Grup Başkanlığına, Belediye Başkanlığına, Sosyal Yardımlaşmaya, çeşitli derneklere gerekli bildirimleri yapacağım. Şizofreni hastası C.Y için, ilgili kurumlarla birlikte hareket edip bu kardeşimize sahip çıktık. Koordineli çalışmalarımız sonucunda yaşama koşullarını iyileştirdik.

Papalina: Mahallenizin, sizin tespit ettiğiniz sorunları nelerdir?

Özer: Mahallemde çok sivrisinek var. Boş arsalarda kuru ot yoğunluğu nedeniyle ve mahalle sakinlerinden bazılarının bilinçsizce çöplerini boş arsa ve sokak kenarlarına atmaları sonucunda, arı ve kene görülmektedir. Bu konu hakkında belediyeyi zaman zaman bilgilendirerek koordineli çalışmalarımızla, soruna çözüm aramaktayız. Bu çalışmaların hızlandırılması aciliyet arz ediyor. Mahallenin halka açık, kendi ekmeklerini pişirecekleri bir ocağa ihtiyacı vardır. Çocuklarımızın oynayabilecekleri, mahalle halkının da “hıdırellez” geleneğini hayata geçirebilecekleri bir yaşam alanının yapılmasını istiyoruz. Tarihi evlerin bazıları gezilip görüldüğü takdirde sıva ve kiremit döküntülerinin arttığı, hayati tehlike arz ettikleri görülecektir.

Papalina: Projeleriniz?

Özer: Öncelikle yeri gelmişken, hiçbir şekilde kişisel ayrıcalık yapmadan, vatandaşlara eşit ve adil hizmet vermek gayretinde olduğumuzu ve olacağımızı belirtmek isterim. Her zaman azalarımla uyum içerisinde, sorunların tespit ve çözümüne katkı yapma gayesiyle hareket edeceğiz. Kadınlarımızın ev bütçelerine katkıda bulunabilmeleri ve sosyalleşmeleri yönünde üretken kılınabilmeleri için, el becerilerini kermeslerde sergileyerek pazarlamalarını düşünüyorum. Zihinsel ve bedensel engelli insanlanmızı topluma kazandırabilmek için hertürlü ihtiyaç karşılanmalı. 65 yaşın üstünde olup da bana gelemeyecek durumda olan vatandaşlarıma, muhtarlık hizmetini bizzat ben götürüyorum ve götürmeye devam edeceğim. Mahallenin belirlenecek yerlerine duvar gazetesi oluşturularak, muhtarllığımın yapacağı hertürlü çalışmadan mahalle halkının her an haberdar olması sağlanacaktır. Mahallemizin yakınında bulunan çamlığın bölgenin mesire yeri olarak düzenlenmesi konusunda ilgili makamlarla işbirliğine gideceğim. Mahallemizin çevre çalışmalarıyla güzelleştirilmesi, eski Rum çesmelerinin restore edilip kent yaşamına kazandırılması, mahallemdeki gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durması için onları kültüre, sanata, spora yönlendirecek projeler geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi projelerimiz arasında. Mahalle halkının sorunları kapsamında da, uzman kişilerin değerli görüşleri çerçevesinde hareket ederek mahallemde söyleşi, panel, sergi gibi etkinliklerle bilinçlendirme çalışmalarına girişeceğiz.

Papalina: Muhtarlık kurumundan ne anlıyorsunuz?

Özer: Muhtarlık, doğrudan devletle halk arasında sorunları, istekleri ileten ve cevapların, çözümlerin üretimine katkı yapan bir köprüdür.

Papalina: Diğer muhtarlarla ilişkileriniz nasıl?

Özer: İlişkilerim çok iyi, problemimiz yok. Hep birlikte Ayvalık muhtarlarını biraraya toplayacak, birlikteliği sağlayacak kurumsal bir yapı oluşturulması düşüncemiz var.

Papalina: Ayvalık ekonomisinde turizm önemli bir yer tutuyor. Bu noktada mahallenizin turizmdeki yeri nedir?

Özer: Mahallemizde birtane pansiyon bulunmaktadır. Ama ilginç olan şu ki, ilk pansiyonlardan biri mahallemde olmasına rağmen, zaman içerisinde başka pansiyon açılmamış. Bu konuda başta Turizm Müdürlüğüyle, Belediye Başkanlığıyla temasa geçerek mahallemde pansiyonculuğu geliştirmek için çözüm üreteceğim.

Papalina: Yeni çıkan Kent Konseyi Yönetmeliğine göre Mahalle Meclisleri de Kent Konseylerinin önemli bir bileşeni durumunda. Bu konuda neler yapacaksınız?

Özer: Bu konuda mahallemde Mahalle Meclisini oluşturup, sorunlara halkımla birlikte çözüm yolu arayacağız.

Papalina: Son olarak söylemek istedikleriniz?

Özer: Yapacağım çalışmalarımla, önümüzdeki günlerde de benimle sürekli görüşeceğinize inanıyorum. Bu arada muhtarlık büromu Hasan Gürsoy Pasaji 2. Kat No:40'a taşımış bulunmaktayım. Tüm mahalle halkıma gazeteniz aracılığıyla duyurusunu yapıyorum. Muhtarlığımıza ait bir internet sitemiz olduğunun da haberini vermek isterim. Şu anda eksikleri olmakla beraber yakında en iyi hizmeti mahalle halkıma ulaştıracağım. Adres www.fethiye.ayvalik.org.tr

Papalina: Teşekkür ederiz.

Özer: Beni onurlandırdığınız için ben teşekkürederim.

Turgut BAYGIN

Ağustos 2009,Sayı 10 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12