Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Karıncanın su içtiği yerde

Papalinacıların Salı Toplantısında masaya bir haber ulaştı: “Yaşar Kemal Ragıp Duran'la Şehir Kulübündeymiş.” Herkesi bir heyecan sardı, gidip elini öpelim diyenler oldu. Sonunda Ragıp Duran'a telefonla ulaşıp “Rahatsız eder miyiz?” diye sorduk. Kırmadı bizi “Gelin yaparız bir şeyler...” dedi, biz de gittik...

Türkçeyi en güze/ ve belki de en sevecen kullanan büyük ozan Yaşar Kemal'in, göçü ve ilk savaşı anlattığı Bir Ada Hikayesi üçlemesinin ilk kitabı Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana'dan tadımlık bir pasaj sunuyoruz:

"Ben de Çanakkale'yi gördüm Poyrazimu. Ben de... Ben de... Ben de... Bütün savaşlarda düşmanla çarpıştıktan sonra... Amele Taburuna verdiler beni. Dumlupınar ovasından saatlerce uzaklara kokmuş, çürümüş, sırtımda parça parça ölüleri dağın dibindeki dereye taşıdım. O kadar yara aldım ölmedim de ölülerin kokusu ciğerlerimi söküyor, beni öldürüyordu. Birkaç gün daha ölü taşısaydım, mümkünü yok ölürdüm. Çok arkadaşımız, üstlerinde ölü, dizüstü çökmüşler, öyle ölmüşlerdi. Çanakkalede yan yana çarpıştığımız bizim bölükten Vanlı Ahmet Çavuş beni gördü de koştu geldi. Üstümdeki ölüyü aldı attı, beni binbaşıya götürdü. Benim hakkımda çok şey söyledi de binbaşı bıraktı, "kusura kalma oğlum Vasili. Çanakkaleden geriye kalanlara böyle işkenceler, ölümler reva değildir." Sarıkamış bozgunundan sonra ben de nasıl eski Vasili olurum Kardaşimu. Bizi sakatladılar kardaşimu, bizi yaraladılar, yüreğimizi söküp yerinden kopardılar aldılar. Biz nasıl eski..."

"Suuus Vasili," dedi Poyraz. "İnsan isterse her sabah gün atımıyla birlikte yeniden doğabilir, kirlerinden, acılarından, yaralarından arınabilirmiş."

"Öyle mi? diye sordu Vasili kuşkuyla ona bakarak.

"Öyle" dedi Poyraz. "Ben şimdiden arındım bile, seni, Lenayi gördükten sonra. Bu dünya hep karanlık, hep kan, hep savaş değilmiş. Sizler de varmışsınız bu dünyada." (s. 276) 

Ağustos 2009, Sayı 10

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

19/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 23 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.141.12