Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

BİR DE TUTARLI OLUNSA

Belediye, Sivil toplum Kuruluşları, Meslek Odaları birlikteliğiyle “Çevre” yönelimli bir etkinlik planlamış. Bahçe, balkon, pencerelerde düzenleme, çiçeklendirme vb. yani peyzaj faaliyeti…

Amaç turizm açısından önemli tarihi dokuyu güzelleştirmek, daha fazla turist çekmek.

Amacın doğru olması yetmiyor ama. Uygulamaların, yöntemlerin de o amaç doğrultusunda ve bir bütünlük içinde olması gerek.

Kent planlama uzmanı değiliz hiçbirimiz ama bugüne değin edindiğimiz bilgi-kültür birikimiyle modern kent yaşamındaki doğrular ve yanlışları iyi-kötü ayırabiliyoruz.

Önce kentin girişinden başlamak gerek; Sizi o kent nasıl bir yüzle, hangi sloganla karşılıyor? İçeride vitrin sayılabilecek cadde ve meydanlar ne durumda?

Geçen gün bu gazetede sorgulandı; “Ayvalık’ta Yaşamak Ayrıcalıktır” sloganı. Onun için bu konuda fazlaca söyleyecek bir şey yok. Öğrendik ve gördük “ayrıcalık”ları.

Vitrin Cumhuriyet Meydanı ise, At Arabacılar Meydanı ise, hele hele Gönül Yolu ise…

Şimdi yazının girişindeki peyzaj etkinliğiyle birlikte ele alalım.

Ayvalık’ı Çiçek ve Cunda adalarına bağlayan yol herhalde 1. dereceden bir vitrin olmalı. Bir kilometreye yakın bu yolda nasıl bir peyzaj var? Bitki düzenlemesinden geçtik var olan canım Ilgınlar, Zakkumlarda sökülüp atıldı. Sorulduğunda “projesi hazır biz daha güzelini yapacağız” dendi. Kış geçti, bahar geçti, yazın kavurucu sıcakları geldi bir şey göremedik.

Acaba burası için de bir imece peyzaj etkinliği mi düşünülüyor?

Ayvalık gibi bir kent için daha ciddi olmak gerek.

Mevcut siyasi partiler daha yetkin-becerikli başkan adayları, daha ciddi yetenekli kadrolar bulmalılar. Yazık bu güzel kente.

Bir kısa not: Dünya Çevre Günlerinde çevre bilinci öğrencilere çöp toplatılarak değil kirletmemeyi öğreterek aşılanır. Bu göstermelik, biraz da ilkel yaklaşımdan artık uzak durulmalı.

KUTLU ÇERMİKLİ 

Haziran 2009, Sayı 8

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

19/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 23 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.141.12