Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

AyvalıkSA iş başında

SABANCILARA SUÇÜSTÜ

DOĞAYI KATLEDERKEN YAKALANDILAR

Sit ve Tabiat Parkında kaçak alt yapı çalışması yapan Sabancılar savcılığa bildirildi.

Ayvalık Çevre Ve Orman Mühendisliği tarafından Hakkıbey Adası’ndaki kaçak çalışma durduruldu.

Kültür Bakanlığı izinsiz çalışmayı Bursa Koruma Kurulu’na resmi yazıyla bildirdi.

Zenginlerin Ayvalık sevdası sorgulanmalıdır. Bunun için tüm çevreci dernek ve kişiler birlikte hareket etmelidir.

Son güzellikler de kaybolmadan: bi şey yapmalı!

Papalina’nın daha önceki sayılarında Zenginlerin Ayvalık Sevdası başlıklı bir yazı yayımlamıştık. O yazımızda Ayvalık ve çevresinde mülk alan zenginlerin aşırı ilgisini sorgulamaya çalışmış ve yazıyı azıcık da bize bırakın ironisiyle sonuçlandırmıştık. Ancak görünen o ki Sabancıların halka bir şey bırakmaya niyetleri yokmuş! Ayvalık’ta nerede güzel bir yer -manastır, kilise ya da arazi- var, Sabancılar başta olmak üzere zenginler orada. En son olarak Hakkıbey Adası ( Cunda’nın karşısı, boğazın sol tarafı) Sabancılar tarafından satın alındı. Üç - dört trilyon para verildiğini öğrendik bu yer için.

Şimdi – yanıtsız kalacağını bilmemize rağmen – soruyoruz: Birinci derece SİT alanı olduğu sağır sultan tarafından bile duyulan, o da yetmezmiş gibi Tabiat Parkı ilan edilen ve bu özelliğiyle Milli Park statüsünün bile üstünde korumaya alınan bir yerde, yüzlerce dönüm arazi neden alınır?

Bu alanda bırakın yere kazma vurmayı, izinsiz çivi bile çakılamazken, bırakın zeytin ağaçlarını sökmeyi, izinsiz ağaç bile dikilemezken, iş makinaları ile yaklaşık 1 km. mesafede, 1 metre derinliğinde zemin kazmak ve içine kablo döşemek, onlarca zeytin ağacını sökerek alan boşaltmak için Sabancı mı olmak lazım? Günlerce süren bu çalışma nasıl olur da hiçbir yetkili kurum tarafından fark edilmez ya da duyulmaz? Çok sayıda kamyon; kum, tuğla ve bobin taşırken, devasa kablo bobinleri boğazdan geçen teknelerden bile görünürken ve daha ilginç olanı, burası aynı zamanda askeri bölge olarak da sayılırken, askeri bölgede kepçe, traktör, kamyon ve onlarca işçi çalışırken, sürekli helikopter inerken, bunun farkında olamamak komik! Komik ötesi bir diğer durum da, istihbarat zaafiyeti.

Duyduğumuza göre, Sabancılar aylar önce Küçükköy Belediyesi’ne yaptıkları ziyarette izin aldıklarını söyleyerek belediyeyi kandırmışlar. Varsayalım ki izin aldık dediler, kimse nerede bu belge diye sormaz mı? Hadi çalışmanın yapıldığını da bilmiyorsunuz diyelim. Peki kendilerini arayıp konu hakkında bilgi veren vatandaşa, telefonu açan kişinin daha konuyu anlamadan ‘siz nereden biliyorsunuz izinleri olmadığını‘ diyerek, azarlayıcı bir ses tonuyla Sabancıları savunmasına ne demeli? Sonrasında vatandaşın olayı ilgili iki bakanlık nezdinde soruşturduğunu ve savcının devreye girdiğini kendisine söylemesi sonrasında sesinin tonunu ve tavrını değiştirerek, uzunca bir bekletmeden sonra vatandaşı Fen İşleri Müdürüne bağlaması, bırakın olayın diğer yanlarını, halkla ilişkiler açısından bile düşündürücü değil mi? Telefona bağlanan müdürün ‘onların izni var’ demesi, karşıdaki vatandaşın olayı bakanlıklar ve Bursa nezdinde araştırdığını böyle bir izinlerinin olmadığını söylemesi üzerine de ‘bizim yapacak bir işlemimiz yok ‘ demesi ise duyarlılıklarının göstergesi! Oysa Küçükköy Belediyesi kaçak hafriyat ve kazı çalışmasının kendi mücavir alanında olması nedeniyle yetkili bir kurumdur ve çalışmanın izinsiz yapılması nedeniyle de zabıt tutarak, çalışmayı mühürlemesi gerekir. Kendilerini arayan kişi yıllarca Çankaya Belediyesi’nde bu işlerde çalışmış birisiydi. Bu konuda Bursa Koruma Kurulu da işlem yapması için yetkili kurumun, belediye olduğunu söylemiş ve ilgili müdür yardımcısı bayan ( adı bizde) Küçükköy Belediyesini arayacağını da telefonda beyan etmiştir.

Sabancıların Hakkıbey Adasından Sarımsaklı’ daki trafoya kadar, 15 Km. mesafede, yeri 1 metre kazarak ve içerisine neredeyse bir kentin elektriğini karşılayacak kalınlıkta kablo döşemelerine bakılırsa, niyetleri pek iyi olmasa gerek. Onca çabamıza rağmen bu alana ne yapılacağını öğrenemedik. Çalışanlar rehabilitasyon merkezi ve tatil köyü gibi bir şey yapılacak dediler ama ne olduğunu onlar da tam bilmiyordu. Umarız yetkili birileri bir açıklama yapar.

Güpegündüz SİT alanı ve Tabiat Parkında kaçak çalışma yapanlar hakkında Ayvalık Orman Mühendisliğinin gösterdiği duyarlılık ise Küçükköy Belediyesine inat takdire şayandır. Olay telefonla kendilerine bildirildiği anda kalkıp olay mahalline giden ve çalışmayı durduran, sonrasında da savcılığa suç duyurusunda bulunan, Mal Müdürlüğü, Küçükköy Jandarma Komutanlığı ve Çevre ve Orman İl Müdürlüğünü bilgilendiren Mühendis Atasay Tanrısever’e Papalina olarak teşekkür ediyoruz.

Bu izinsiz kazı ve alan boşaltma hem Kültür Bakanlığına hem de Çevre ve Orman Bakanlığına yazılı ve sözlü olarak bildirilmiş bulunmaktadır. Kültür Bakanlığı bu durumu yetkili olan Bursa Koruma Kurulu’na da bir yazıyla bildirmiştir. Papalina olarak bu sürecin ciddi takipçisi olacağız. Ayrıca Ayvalık’taki çevreci kurum, dernek ve kişileri de olaya duyarlı olmaya ve sahip çıkmaya çağırıyoruz.  

Mayıs 2009, Sayı 7

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12