Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

HAMDİBEY MAHALESİNDEN RENKLER

Papalina okurlarının isteği üzerine her sayımızda bir mahalleyi tanıtmaya karar verdik. İlk mahalle olarak da Hamdibey Mahallesi'ni belirledik. Bir mahalleyi en iyi bize o mahallenin muhtarı tanıtır diye düşünerek mahalle muhtarı Öznur KAVALALI ile görüştük. Daha önceden seçim çalışmaları nedeni ile mahalleyi ayrıntılı olarak gezmiştik. Aşağıda mahalle muhtarımız ile ilgili görüşmeyi bulacaksınız.
 Papalina: İkinci dönemdir bu mahallenin muhtarısınız. Sizce mahallenizi diğer mahallerden ayıran en önemli özellikler nelerdir?
 Muhtar: Mahallem çok renkli insanları, tarihi evleri, müzisyenleri ile diğer mahallelerden farklılık gösterirken; ekonomi ve eğitim yönünden yoksunluğu ile de özellik gösteriyor.
 Papalina: Muhtarlık yaparken ne gibi sorunlar yaşıyorsunuz?
 Muhtar: Bundan önceki dönemde ve bu dönemde de hiçbir zaman huzurlu bir muhtarlık yapamadım. Bunun en önemli nedeni, muhtarlık binamın fiziki koşullarıdır. Burası kendime aittir. Kira vermemek için burayı kullanıyorum. Muhtarlık karşılığı aldığım ücret ile masraflarımı zor karşılıyorum. Ek bir işim olmadığı için ekonomik olarak çok zorlanıyorum. Burası çok küçük. Ayrıca yağmur yağdığı zamanlarda her yerden sular giriyor. Ne kadar onartsam çok eski olduğu için pek bir işe yaramıyor. Ben zorlukları severim ama çözümsüzlükler beni üzüyor.
 Papalina: Mahallenizin en önemli sorunları nelerdir?
 Muhtar: Mahallemin en önemli sorunlarından biri temizliktir. Sokaklarımız taş döşeli olduğu için zaman zaman süpürülmeye ihtiyaç var. Bu yapılmıyor. Yolarda ölü farelere ya da canlılarına rastlayabilirsiniz. Biliyorsunuz hantavirüsü farelerle insanlara geçebiliyor. Mahallemde çıkan yabani otlar temizlenmiyor. Çok yağmur yağdığı zaman kanalizasyon boruları tıkanıyor. Pis sular yollara taşıyor. Halk sağlığı tehlikeye giriyor. Ne yazık ki son belediye meclis toplantısında, bu dönemdeki alt yapı çalışmalarından yararlanabileceğini duyamadım. Yine mahallemde çöp konteynırları dezenfekte edilmiyor. Bu nedenle karasinek ve sivrisinek sorunumuz da çok yoğun. Mahallemde çocuk parkı ve yeşil alan yok.

Mahallemde işsizlik de çok önemli bir sorun. Mahallemin eğitim düzeyi düşük olduğu için iş bulmaları çok güç. Kadınlarımız genellikle temizlik işlerine, sezonda zeytin toplamaya gidiyorlar. Erkekler hamallık, ayakkabı boyacılığı, sezonda zeytin toplama işi yapıyorlar.

Eğitim düzeyinin yükselmesi için mahallemize özgü bir anaokulu açılmalı. Çünkü küçük yaşta eğitim çok önemli. Mahalle çocuklar, ilköğretimden sonra okula pek gitmiyorlar. Mahalleye özgü eğitim seminerleri yapılmalı, eğitim özendirilmelidir. Ayrıca çevre bilincinin oluşması için de eğitim yapılmalı.

Papalina: Muhtarlar aracılığıyla dağıtılan yardımlarda ihtiyaç sahiplerini nasıl belirliyor ve dağıtımı nasıl yapıyorsunuz?

Muhtar: Mahallemi belli aralıklarla ev ev geziyorum. Onların durumlarını tespit ediyorum. Mahalleme duyuru yapıyorum. Kendileri gelip isimlerini yazdırıyorlar. Ben liste yapıp kaymakamlığa bildiriyorum. Kaymakamlıktan aldığım belgeleri kendilerine veriyorum.

Kendileri gidip yardımlarını alıyorlar. Yalnız seçim döneminde yardımlar muhtarlık aracılığıyla yapılmadı. Aslında ben ilçemde bir sosyal market açılmasını, yoksul halkın onuru kırılmadan markete gider gibi yardımlarını almasını istiyorum.

Papalina: Mahallenizde gecekondulaşma görülüyor. Gecekondulaşmayı engellemek için neler yapılmalı?

Muhtar: Hazine arazilerine yeni gecekondular yapıldığını gözlemliyoruz. Kanalizasyon boruları ve su boruları toprağın üstünde duruyor. Mahallelilerin tek nefes alacakları tepe dediğimiz bölge de bozuldu. Oraya çay içmeye, piknik yapmaya çıkarlardı. Şimdi Hıdrellezi bile orada kutlayamadılar. Bir ara ağaçların kesildiğini fark etmiştim. İlgililere bildirdim. Ağaçları, mahalle halkının kestiğini düşünmüyorum.

Papalina: Mahallenizde renkli kişiliklere örnek verebilir misiniz?

Muhtar: Renkli kişiliğe sahip çok arkadaşımız var. Örneğin Kaya Spor’un oyuncuları, Ayvalık Karagöz Roman Orkestrası elemanları “Cesur YAĞMUROĞLU, Cüneyt PİRZOLA, Salih CEMBELİ, Feytullah SAT(biliyorsunuz Fransa’ya konser vermeye gitmişlerdi), hele bir Nigar Hanımımız (YALÇINKAYA)var. Herkes tanımalı. Şu an hepsinin ismini hatırlayamıyorum. Bana kırılmasınlar.

Papalina: Haklısınız, sizin mahallenin renkli kişiliklerine ayrı bir sayfa ayırıp detaylı bir şekilde Ayvalık’a tanıtmalıyız. Güzel sohbetiniz için çok teşekkür eder, size kolaylıklar dileriz.  

Havva TAYLAN- Ali AÇAN

Mayıs 2009, Sayı 7

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

19/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 24 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12