Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

ENGEL SİZ GÖRÜŞME

25- 29 Mayıs günleri arasında kutlanacak olan 17. Uluslararası Özürlüler Şenliğine yaklaştığımız bu günlerde, Birlik Ortopedik Engelliler Derneği Genel Başkanı Muharrem PARMAKSIZ ile engellilerin sorunları üzerine bir söyleşi yaptık.

Birlik Ortopedik Engelliler Derneği’nin genel merkezi Ayvalık; Altınova, Bursa(Orhangazi),Zonguldak(Gökçebey)de şubeleri var. Havran’da da şube açılma çalışmaları sürüyor. Ortopedik engelli derneklerinin olduğu yerlerde şube açmıyorlar. Çünkü bölünmek istemediklerini belirtiyorlar.

Öncelikle kendisine “özürlü” sözcüğünden rahatsızlık duyduğumu belirttim. Kendisinin de rahatsız olduğunu ve özürlü sözcüğünün “eksik malzemeden oluşan üretim hatası” anlamına geldiğini ve özürlü sözcüğünün yerine engelli sözcüğünün kullanılması gerektiğini belirtti.

PAPALİNA: Ortopedik engellilerin Ayvalık’taki en büyük sorunları nelerdir?

M PARMAKSIZ: En önemli sıkıntı, devlet dairelerindeki mimari engellerdir. Hükümet konağını ayrı tutuyoruz. Oraya engelliler için asansör yapıldı. Ayrıca Belediye başkanını görmede de sıkıntı duymuyoruz. Belediye başkanı aşağıya iniyor. Buraların dışında okullar dahil hiçbir devlet binasına tekerlekli sandalye ile giremiyoruz. Yani eğitim hakkımız da engelleniyor. Oysa İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde ”Hiç kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz.”deniliyor. Ayrıca seçimlerde oy kullanmak için birçok sıkıntıyı çekmek zorunda kalıyoruz.

PAPALİNA: O halde bedensel engellilerimize duyuralım. Belediyeye gittiğinizde başkan sizin yanınıza gelecek. Belediye otobüslerini kullanabiliyor musunuz?

M PARMAKSIZ: Hayır kullanamıyoruz. Ancak derneğin minibüsünün tüm giderleri belediye tarafından karşılanıyor. Toplu olarak bir yere gitmek istediğimizde asansörlü otobüsü alabiliyoruz.

PAPALİNA: TBMM’nde sizin temsilciniz var mı?

M PARMAKSIZ: 12 Nisan 2009’da Türkiye Sakatlar Konfederasyonun Ankara’da kongresine katıldım. Sosyal hizmetlerden sorumlu bakan Nimet Çubukçu’ydu.(Şimdi Milli Eğitim Bakanı)Bizleri temsil eden milletvekili Lokman Ayva’yı(AKP)gözlerim aradı. Sonra telgraflar okununca katılmayacaklarını anladım. Asli görevleri orada olmaları ve bizi dinleyip cevap vermeleriydi. Buna vakit bulamıyorlarsa bu görevde işleri ne? Çağrı yapıldığı halde Ayvalık’taki şenliğe de katılmıyorlar.

PAPALİNA: Yasal problemleriniz nelerdir?

M PARMAKSIZ: Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı, ilk önce engellileri vurdu. Ortez ve protezleri üç yılda bir değiştirebiliyorduk. Beş yıla çıkarıldı. Ayrıca katkı payı vermek zorunda bırakıldık. Sağ ayağı sağlam engelli, otomatik arabalarda ÖTV indiriminden yararlanamıyor ve yurtdışından araç getiremiyor. Sadece gazilerimiz yararlanıyor. Tüm engellilerin yararlanması gerekir. Yaşam koşullarının zorluğu eşit ise haklar da eşit olmalı. Ülkemizde 10 milyon engelli var. Engelli sayılabilmek için %40 engelin olması gerekiyor. AB kriterleri bu sayıyı çok buluyor. Bu sayıyı azaltın diyor. Yarın yanlışlıkla AB’ye girsek Avrupa’daki engelli haklarından bizler de yararlanacağız diye engelli sayısını azaltın diyorlar. Yönetmelikleri değiştirerek engelli kriterlerini düşürüyorlar. Bir başkan olarak ben yaşadım. Nüfusuma %52 engelli olduğumu yazdırmamış olsaydım, engelli haklarından yaralanamayacaktım. Tüm engelliler nüfuslarına engellilik yüzdelerini işletmeliler.%40 engelli iseniz çalışamaz raporu veriliyor ama bakıcı aylığı alabilmek için %60 engelli olmanız gerekiyor. Yine 30 yaşını dolduran bir zihinsel engelli eğitim alma hakkını kaybediyor. Oysa Avrupa’da yaş sınırlaması yok. Yine 2012 yılına kadar devlet kurumlarında fiziksel engeller kalkmalı diye yönetmelik çıkarıyorlar ama hiçbir girişim yok. Ayrıca ya yeşil reçete ya ailenin sigortalısına bağlı bakılma hakkı var.

PAPALİNA: Ayvalık’ta yapılan engelliler şenliğinin içeriğini nasıl buluyorsunuz?

M PARMAKSIZ: Engelliler şenliğinin formatı değişmelidir. Engelli seminerleri kesin ihtiyaç. Mağdur olduğumuz yasaları masaya yatırmalıyız. Sorumluları muhatap almalıyız. Şenlikte Engellilerin emekleri sergilenmeli. Belediye destekli engelli okullarımızda üretilenler mutlaka sergilenmeli. Engelli sanatçılar getirilmeli. Ayrıca şenlik uzun süreçte planlanmalı. 25 mayısta şenlik var ama biz henüz neler yapılacağını bilmiyoruz.

PAPALİNA: Engellilerin siyasi temsili yeti hakkında ne düşünüyorsunuz?

M PARMAKSIZ: Tüm siyasi partilerin kadın, gençlik kolları gibi engelli kolları da olmalıdır. Siyasette yer alamadığımız sürece haklarımızı elde etmemiz olanaksız. Partiler engellileri listelerine alsalar bile seçilebilecek sıraya yerleştirmiyorlar. Laf olsun diye çağrılıyoruz. Ama biz ciddi bir kitlenin temsilcisiyiz. Bu seçimlerde bizi AKP 10. Sıraya, CHP 7. Sıraya layık gördü. Siyasi temsil hakkımızı mutlaka alacağız.

PAPALİNA: Burada olduğum süre içinde telefonunuz hiç susmadı. Ne kadar yoğun olduğunuzu görebiliyorum. Bu yoğunluğunuz arasında bize zaman ayırıp söyleştiğiniz için çok teşekkür ederiz.  

Havva Taylan

Mayıs 2009, Sayı 7

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

 



 

 

 

19/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 24 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12