Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

ESNAF KİPA YA KARŞI EYLEM YAPTI

Ayvalık Esnaf ve Turizmciler Güç Birliği Derneği, Kipa'nın açıldığı 08 Nisan 2009 günü bir basın açıklaması yaparak süpermarketleri protesto etti. Kipa'nın rismi açılışından bir gün önce de mülki erkana kapılarını açtığı, bunun ise sır gibi saklandığı ortaya çıktı.,,     

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI

DEĞERLİ ESNAF ARKADAŞLARIM VE SAYIN KATILIMCILAR

Bugün burada Ayvalık esnafına vurulmak istenen öldürücü bir darbeye hayır demek için toplanmış bulunuyoruz. Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.

Arkadaşlar; küresel krizin Dünya ekonomisini allak bullak ettiği ve ülkemiz ekonomisinin de bu krizin etkisiyle çok derinden sarsıldığı bir dönemde, ilçemiz bu krizi en olumsuz şekilde yaşarken, küresel kriz yetmiyormuş gibi şimdi de ilçemiz ekonomisi ulusal ve uluslar arası marketlerin soygun alanı haline getiriliyor.

Küresel kriz nedeniyle ülkemizde her gün yeni bir fabrika kapanıyor ya da üretime ara veriyor. Her gün bir çok orta ölçekli sanayi kuruluşu kapısına kilit vuruyor. Her gün yüzlerce küçük esnaf iflas edip kepenk indiriyor. Bunun sonucu olarak da binlerce insan işinden çıkartılıp kapı önüne konuyor. Böylece ülkemiz son yılların en büyük işsizlik oranıyla karşı karşıya bir durumda kalmışken, ilçemizde de bu kriz yüzünden onlarca esnaf kepenk kapatmışken, işçi çıkartmışken ve kriz tüm acımasızlığıyla küçük esnafı vurmaya devam ederken, şimdi de başımıza dev marketler dikiliyorlar ve aşımıza ekmeğimize el uzatıyorlar.

 

Değerli katılımcılar; küçük esnafın durumu içler acısı bir hal almaya doğru gidiyor.

Zaten zar zor ayakta kalmaya çalışırken, kiralarımızı zar zor öderken, vergilerimizi ödeyemeyecek bir duruma düşmüşken, yanımızda çalışan kardeşlerimizi istemeyerek işten çıkartırken, evimize üç kuruş ekmek parasını zor götürürken ve küresel krize direnmeye çalışırken bir de şimdi uluslar arası marketler zinciriyle boğuşmak durumunda bırakılıyoruz.

Artık dayanacak halimiz kalmadı, senetlerimiz karşılıksız, çeklerimiz karşılıksız kalmaya başladı. Siftahsız eve döndüğümüz günler başladı. Çoğumuz kepenk kapatıp kapatmamakta tereddüt ediyoruz. Artık dayanacak halimiz kalmadı. Bir de bunun üzerine marketlerle yarışa sokulmak isteniyoruz.

Bizler trilyonluk bütçeleri olan, kendi sattıkları ürünün çoğunu kendi fabrikalarında ya da fason olarak üreten marketlerle nasıl yarışabiliriz. ( KİPA dağıttığı broşürde 3000 adet kendi ürünü olduğunu yazmış buna dikkatinizi çekerim.) Bizlerin ne Migroslar’la ne İngiliz market devi Tesco-Kipa’ larla yarışacak ne bütçemiz, ne de onların kampanyalarıyla baş edecek olanaklarımız var. Bunları bile bile, bizi yok edecek olan bu marketleri ilçemize sokan, onlara her türlü kolaylığı ve desteği gösterenleri protesto ediyoruz.

Siz bilmiyor musunuz ki küçük esnaflar için hareketlilik ve canlılık yaratan, ona yaşam ve var olma olanağı sağlayan küçük çaptaki onlarca ufak paralardır. Oysa marketler tüm bu parayı tek bir elde toplayarak ve ilçe ekonomisine sokmayarak direk dışarı çıkartırlar. Buna rağmen neden bunlara izin verdiniz?

Örneğin: ilçe ekonomisi içindeki 500 TL on kez el değiştirse bu 5000 TL lik bir iş ve dolaşım hacmi yaratır. Bunun gibi onlarca küçük meblağların ilçe esnafı arasında alacak- verecek, ya da ticaret üzerinden döndüğünü hesapladığınızda çok büyük miktarlarda bir ticaret hacmi yaratır. Peki bu paralar Kipa’lara giderse ne olur ilçedeki ticaret hacmi o derece büyük bir oranda daralır ve yok olmayla yüz yüze gelir.

Değerli arkadaşlarım; büyük marketler Ayvalık ekonomisine hiçbir şey katmıyor. Tam tersine küçük esnafın zar-zor topladığı küçük ölçekli paraları kolayca toplayıp ilçemiz dışına kaçırıyor.

Yani marketler ilçemizi soyuyor.

Marketler bizi iflasa, kepenk kapatmaya zorluyor.

Marketler ilçemizin canlılığını öldürüyor.

Marketler istihdam yalanına sığınıyor, oysa onların yüzünden işten çıkartılanları hiç hesaba katmıyor.

Bizi istihdam ettiklerini söyledikleri 50 - 100 kişiyle kandırıyorlar. Kapanan esnafın istihdamı ne olacak sorusunun yanıtını kim verecek?

Marketler ayrıca kampanya ve reklamlarıyla tüketiciyi tuzağa düşürerek soyuyorlar. Bir ürün almaya gidene, birden fazla ürün satarak pazarlamanın çirkin yüzünü uyguluyorlar.

Bu marketleri başımıza saranlara soruyoruz.

Gelişmişlik demek büyük marketlere kapı açmak demek değildir.

Gelişmişlik demek ilçemizin özellikleri de göz önüne alınarak esnafla birlikte yeni iş ve üretim alanlarının yaratıldığı ortak akıldır.

Sizleri bu ortak akla davet ediyoruz.

Tüm bu gerçekleri açıkladıktan sonra artık yeter diyoruz.

Küresel krizin bizi vurduğu yetmiyormuş gibi, her gün kapanan kepenkler yetmiyormuş gibi, her gün birkaç arkadaşımızın iflas etmesi yetmiyormuş gibi şimdi de başımıza güçlü marketleri sarmayın!

İlçemizi Migroslara, Tansaşlara, Bimlere, 101’ lere, Kipalara peşkeş çekenleri şiddetle kınıyor ve er geç bunun hesabını soracağımızı bilmenizi istiyoruz.

Küçük üreticinin ve esnafın ayakta kalabilmesi için bu soygun şirketlerine hayır diyoruz.

Tekellerin dünyasına, tekellerin insafına terk edilmiş bir Ayvalık istemiyoruz.

Halkımızı büyük marketlerden alış veriş yapmamaya çağırıyoruz

Halkımızı ve esnafımızı el ele tekellerin zincirini kırmaya çağırıyoruz.

Katıldığınız için hepinize teşekkür ediyoruz.

Ayvalık Esnaf ve Turizmciler Güç Birliği Derneği

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 62 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.233.99