Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Batı Cephesinde Hala Değişen Bir Şey Yok

29 Mart Yerel Seçimlerini atlattık.Eski Belediye Başkanımız Hasan Bülent Türközen ile devam eden CHP seçimlerin galibi oldu.%38 oranında oy alan CHP rakiplerine uzak ara fark yaptı.Dokuz Partinin katıldığı seçimlerde ,üç parti ciddi oy aldı.

Ayvalığın değişen nüfus yapısı seçimin sonuçlarını belirledi.Armutçuk’da birinci gelen parti seçimleri kazanıyor.Geride bıraktığımız Son seçimlerde de kazananı bu nokta tayin etti.Partilerin oy aldığı yerler,nüfusun sosyoekonomik yapısı ile bağlantılı.Ayvalığın görece olarak daha yoksul ve yerlilerinin teşkil ettiği Eski Ayvalık diyebileceğimiz mahallelerdeki sandıklardan Demokrat Parti Ve MHP birinci sırayı alırken,Sosyoekonomik durumun daha iyi olduğu ve dışarıdan daha fazla göç alan Armutçukdaki sandıklardan CHP birinci parti çıktı.

Bu sonuçları sadece bizim değerlendirmemiz yetmez.Bütün partiler muhakkak oturup,bu durumu değerlendirmelidir.Sosyal demokrat bir parti olduğunu iddia eden CHP neden yoksul mahallelerde birinci olamıyor? Acaba sosyal politikalarda bir sorun mu var?

Ya da diğer adaylar neden sadece Ayvalık kökenlilerden oy alıyor? Yoksa dışarıdan yerleşen insanları hala yabancı olarak mı görüyor? Bu insanlar neden korkuyor ? Bu soruları uzatmak mümkün.

Ama şu bir gerçek ki Ayvalıkdaki seçim sonuçlarını belirleyen şey Türkiyedeki ile aynı.Kimlik ve Kültürler.Kendilerini Muhafazakar olarak tanımlayanlar AKP ‘ye,Çağdaş olarak tanımlayanlar CHP ‘ye ,Ayvalıklı olarak tanımlayanlar DP’ye,Milliyetçi olarak tanımlayanlar MHP’ye oy verdi.Bu durum aslında politik bir durum değildir.Ulaşım politikaları, Su politikaları,Turizm politikaları,Çevre politikaları gibi yerel yönetimleri direkt ilgilendiren yakıcı konular ya tartışılmadı ya da çok az aday tarafından gündeme getirildi.Aslında bu konular tartışılmadığı için seçmen kendini kimlik ve kültürel olarak yakın hissetiği partiye oy verdi.Bu konuda istisnai adaylar olmadı değil,ama onlarda büyük bütçeli seçim kampanyaları düzenleyemediği için seçmen tarafından görünür olamadı.Seçmen siyasete değil,kimliğine oy verdi.

Biz Papalinayız.Küçük bir balığız ,her daimde küçüğün,güçsüzün,zayıfın yanında olacağız.Seçimler bitti diyede kafamızı kuma gömmeyeceğiz.Ayvalıkta yapılan işlerin takipçisi olacağız.Kimi zaman alkışlayacak,kimi zaman eleştireceğiz.

Seçilen Yönetime başarılar ve papalinalı yıllar dileriz. 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 62 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.233.99