Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

AYVALIK VAROŞU SAKARYA MAHALLESİ

Sakarya Mahallesi’nden çağırdılar “İnanmazsan gel de gör!” diye… Gittim, gördüm, yazıyorum.

“Burası Ayvalık’ın varoşu artık,” dediler, “varoşlar kalabalıktır; oy deposudur. Oralara seçim zamanı oy istemeye gidilir; verilen sözlerin bini bir para. Seçimlerden sonra varoşlar da onlara verilen sözler de unutulur. Son onbeş yılda gördüğümüz göreceğimiz hayır Ali Güreli zamanında yapılmış olan kullanışsız antrenman sahasıyla – onu da kışın su basıyor - Rehabilitasyon Merkezi için yapılan çevre yolu. O da bizim için yapılmadı amma epeyce rahatlattı.”

“Bize seçimlerden önce verilen sözlerin akıbetini seni mahallemizde gezdirerek gösterelim,” dediler; çıktık yola… ”Askerlik Şubesi’nin arkasındaki derenin islah edilip, çevresinin teraslanıp yeşillendirilerek parka dönüştürüleceği sözü verilmişti; mezbeleliğe bak,” diye gösterdikleri yere el sürülmemişti.

Askerlik Şubesi’nin önündeki asfaltın Sakarya’nın o yöne inen ara yollarının önünde eşik oluşturması kanalların bakımsızlıktan taşmasıyla birleşince, Şube’ye inen yollarda bir metreye yakın derinlikte su birikintilerine yol açmıştı. Asfalta ulaşmak için önce yokuş yukarı dönüp su basmamış yol aramak gerekti.

Sakarya’nın yol sorunu bununla da bitmiyordu. Eskiden merdiven biçiminde olan yollar, onarım çalışması sonucu çok dik bir yokuşa dönüşmüştü. Her yıl 3-4 çocuğun bu dik yokuşlarda düşüp yaralandıkları, kollarını bacaklarını kırdıklarını ; yaşlıların ve sakatların ise yaşamsal bir neden olmadıkça evlerinden uzaklaşamadıklarını söylediklerinde hiç şaşırmadım çünkü ben de, bir defa da olsa, o yolların cefasını çekmiş oldum o gün.

Son olarak, patlayıp da onarılmamış su borularını gösterdiler. Neden onarılmadıklarını sorduğumda aldığım yanıt şaka gibiydi. İlgililer, hayvanların içmesi için su birikmesinin iyi bir şey olduğunu söylüyorlarmış. Sözkonusu hayvanlar da mahalle arasında beslenen keçi, koyun, inekti.

Bütün bunları gözlerimle görmeden inanamamıştım; hepsi gerçekmiş. Belediyelerin görevi kentlerin çevrelerinde kendiliğinden oluşan varoşları kentlileştirmekken, yüzyıllarca yıllık saygın Ayvalık mahallesi Sakarya, yüzyıla yakın bir süredir orada yerleşik güngörmüş, saygın sakinlerinin gözleri önünde ve onlara rağmen varoşlaştırılıyordu gerçekten…yazık ki ne yazık! 

Mart 2009, Sayı 5

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 62 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.233.99