Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

BİRİLERİNE ÖRNEK OLSUN AYAZMA BUTİK OTEL

Ayvalık önemli bir mekan kazandı.

Bilenler için, tarihte yolculuk edenler için, önemli bir duraktır Ayazma Butik Hotel.

Bu yapı salt turistik bir mekan değil, korunması için bize bırakılan bir mirastır aynı zamanda.

Gazetemiz papalina Ayvalık’a yeni kazandırılan Ayazma Butik Otelin sahibi Ali Sadan’la görüştü.

Papalina – Yaptığınız yapının gerçek dokuyla alakalı olduğunu düşünüyor musunuz?

Ali Sadan – Tabii ki.

Papalina – Onu değiştirmeyi düşündünüz mü?

AS- Düşünmedim, çünkü Ayvalık’ın dokusu yeterince güzel. Kendimize göre, buranın bir tarzı var bu tarzın yaşamasını devam etmesini istiyoruz.

Papalina- Böyle bir otelin müşterisiyle 4 yıldızlı bir otelin müşterisini kıyaslayabilir miyiz? Aynı insanlar mı ? Yoksa farklı sosyo-ekenomik kesimler mi?

AS- Gayet güzel bir nokta, ben bu işletmeyi açıncaya kadar Ayvalık’taki otellerin ve konaklama yerlerinin sadece birkaçının dışında bahsettiğiniz nitelikteki kişileri ağırlayabildiğini düşünmüyorum. Fakat benim işletmem aynı zamanda, buna benzer şekilde yapılan bir de Sızma Han var. O’da aynı şekilde yapıldı ve aynı dönemde hizmete açıldı. Bu ikisinin de şu anki müşteri portföyü bizleri oldukça şaşırttı. İlginç açılımlara götürüyor. Buradan şu sonucu çıkarabiliriz: Bu örnekler bizim Ayvalık’ın turizm açısından önünün açılmasına yardımcı olacağının belgeleridir. Bu tür tesislerin çoğaltılması, doğal ve tarihi doku içinde dengenin tutturulması halinde, bu türden müşterilerin artacağını düşünüyorum. Gelen müşterilerin güler yüze ve iletişime ne kadar açık olduklarını canlı olarak yaşadık.

Papalina- Böyle bir yapıyı ortaya çıkarmak sıradan bir otel, pansiyon kurmaktan daha masraflı. Bu anlamda yerel yönetimden olsun, kültür bakanlığından olsun, girişimcileri herhangi bir şekilde teşvik ediyorlar mı? Bu anlamda yeterince yardım gördünüz mü?

AS- Bahsettiğiniz konu maalesef 25 yıldır kanayan bir yara. Bu konuda bahsetmiş olduğunuz destekleri Kültür Bakanlığı’ndan ben bizzat takip ederek kullandım. Ayrıca TOKİ’nin gene kültür varlıklarına, bu tür eski eserlere sağladığı 6 ayda bir çıkardığı 10 yıl geri ödemeli, yıllık %4 faiz gibi sembolik bir faizle kullandırdığı destek kredileri var. Bunlardan da kullandım. Benden sonra aynı şekilde geçtiğimiz yıl müracaat eden arkadaşlara,- biz ilk öncüler oluyoruz- üç tesis, Sızma Han bir de Cunda’daki bir pansiyona bu krediler kullandırıldı. Ayvalık’ta bu sayı şu an 9’a çıktı, sayı çoğalmaya başladı. Bu yıl şu an yapılan müracaatlarla 25-30’u bulacağını zannediyorum. Kültür Bakanlığı’nın 40.000 YTL’lik geri dönüşümü olmayan hibe desteği var. Bu bütün eski eserlerin, binaların doğal hakkıdır. Safranbolu’da da bunlar kullanılmıştır. Maraş, Mardin’de de kullanılmıştır. Ürgüp’te de kullanılmıştır. Kullanılmaktadır. Bunların Ayvalık’ta da kullanılmasını ben arzu ediyorum. Bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum.

Papalina – Bu Ayvalık’ın çehresini değiştirmek için bir adım, ama tek başına girişimcilerin hamleleriyle bu iş gitmez mutlaka tamamlayıcı önlemler alınmalı. Yerel yönetimle bu anlamda bir görüşmeniz oldu mu? Sizlerin onlardan beklentisi nelerdir?

AS- Bu tür eski yapıların hızla hizmete kazandırılması güzel bir nokta.

Papalina- Dünya’da da bir çok örneği var bunun.

AS-Tabii

Papalina – Alternatif yöntemler.

AS- Yerel yönetimden beklediğimiz veya istediğimiz açılım; bu tür eski yapıların bulunduğu örnek sokaklar veya örnek noktalar tespit edilip yerel yönetimlerin buralarda kendince bir noktalama başlatması. Yani hedef göstermesini istiyoruz ki, biraz daha cesaretlensin. Birçok bina sahibi çevreye olan rahatsızlıklardan veya çevredeki duyarsızlıktan dolayı, adım atmakta zorlanıyorlar. Bu cesareti, bir şekilde adım atmak için teşvik bekliyorlar. Yerel yönetimlerden bu desteğin beklenmesi de normaldir.

Papalina – Bildiğiniz gibi büyük otellerin bölge ekonomisine katkıları son derece sınırlı. Hele hele son yıllarda palazlanan “her şey dahil” sistemi otel müşterisini otele hapsetmekte. Bu anlamda küçük pansiyon turizmciliği bölgeye bir ekonomik katkı sağlıyor. Bu şekilde Ayvalık’ta 20 tane pansiyon olsa bunun Ayvalık ekonomisi üzerine ne gibi olumlu etkileri olabililir? Turizm bütün sezona yayılabilir mi?

AS-Sözünü ettiğiniz sorunlar Ayvalık turizminin en hassas konuları. Şöyle diyeyim: On yıldır ticaret odası meclis üyesiyim. Turizm meslek komitesi başkanıyım. Her yıl turizm toplantılarına ve çeşitli turizm koordinasyon çalışmalarına katılırız. Bu konuyla ilgili bütün verileri derlemeye çalışırım. Fakat şu son 4 ayda, burayı açtıktan sonra edindiğim tecrübeler, sizin söylediğiniz noktaların arttırılması şekliyle Ayvalık’ın turizm hedefinin değişeceğini düşünüyorum . Bu 4 ay içinde 15’in üzerinde İspanyol aile bizim otelimizde konuk oldu. Bir o kadar İtalyan aile. İspanyol ve İtalyan’ların varlığını burada pek hatırlamayız halbuki.. Hepsi mutlu ayrıldı. Hepsi iyi izlenimlerle ayrıldı. Bunlar grup değil bireysel müşteriler. Demek ki; bu müşteriler eskiden beri geliyorlardı ama bizlerin hazırlığı olmadığı için onları karşılayamıyorduk. Sahilde dolaşıp gidiyorlardı.

Papalina – Türk- Yunan dostluğuna ilişkin, Midilli Adası’ndan veya Yunanistan’ın başka bir yerinden gelen konuklarının oluyor mu? İzlenimleri nasıl?

AS – Hem Midilli, hem Atina hem de diğer yerlerden gelen konuklarımız oldu. Midilli’den gelenler de enteresan kendilerini çok rahat ve mutlu hissediyorlar. Hepsinin düşüncesi bu tür yapıların korunması, bunların arttırılması yönünde. Hepsi memnun ayrıldı. Çevrelerine bu olayın varlığını aktaracaklarını ifade ettiler.

Papalina – Teşekkür ederiz. 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

21/05/2018 Gün Ortalama:184  Bugün 109 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.224.91.58