Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

SELENDİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Uygarlıklar çatışması’ kavramının gündeme gelmesinden önceki bir tarihte, bir Avrupa ülkesinde zanlıların ya da suçluların açık isimlerinin gazetelerde yer almaması için bir basın ilkesi önerilmişti. Amacı, suç işleyen azınlıkların adları toplum tarafından hemen dikkat çektiği için halkta azınlıkların daha çok suç işlediği gibi bir önyargının oluşmasını önlemekti. Aynı ülkede şimdi “yabancılar dışarı” dedirten bir politika izleniyor; kundaklama, linç olayları görülüyor. Oysa, barış içinde yaşayanlar da birbirine düşman olanlar da yıllardır aynı yerde yaşayan insan toplulukları.

Selendi ‘toplumsal faciası’nı duyunca aklıma bu yukarıda değindiğim çelişki geldi. Irkçıların da, ırkçıların söylemlerini paylaşan sağcılar ile kol kola sahte Kemalistlerin de, niyetleri bence belirsiz açılımcıların da gözleri aydın dedim. Sonra bir de baktım ki siyasi rant uğruna ülkenin getirildiği durumdan hepsi birbirini sorumlu tutuyor.

Açılım konusu gündeme gelir gelmez muhalefet partilerinin çoğu Türk kökenli seçmeni iktidara karşı kışkırtma konusunda fırsatı kazaya uğratmamak için yarıştılar. Bunu yaparken de değişik kökenli vatandaşların birbirini ‘ötekileştirme’sinin yol açabileceği onanılmaz felaketleri ya göremediler; ya önemsemediler; en kötü olasılık olarak da, göze aldılar. Taraftarları olan medya şehit cenazelerini halkı galeyana getirecek biçimde sergiledi. Türk olmadığını dile getirmek, bazı Türk kökenliler açısından cezası verilmesi gereken bir hakaret ya da bölücülük sayılmaya başlandı. Türkçe konuşmayanlara saygısızlık, hatta küstahlık yapıyormuş gibi bakanların sayısı arttı. Bunca okumuş insan bilmez mi ki yüzyıllar boyunca eski dünyanın çok sayıda ülkesine göçmüş; kimi yerleşmiş, kimi göçebe olarak yaşamış iki kavim olan Yahudiler ve Romanlar onca insanlık dışı ‘öteki muamelesi’ne karşın hiçbir zaman kitle halinde kimliklerini değiştirme yolunu seçmemişlerdir. Bulundukları ülkenin yerleşik vatandaşları olan söz konusu kitleler aslına sadık kalmak hakkını sonuna kadar kullanmalıdırlar. Yüzyıllardır yaşadıkları vatanlarından ayrılmayan ve düşmana karşı onu elbirliğiyle korumuş olan, üstelik ulusumuzun en az dörtte birini oluşturan Kürt kökenlilere ‘ben Türküm’ dedirtmeye çalışmak,Türk kökenlilerle aralarında sorun yaratmaktan başka bir işe yaramaz. Selendi’de olduğu gibi, kişisel çıkarlar uğruna azınlık durumundaki grupları sindirme, korkutma, linç etme gibi utanç verici sonuçlar doğurur.

Selendi’deki olaylara yol açan toplumsal histeri yukarıda belli açılardan irdelenmeye çalışılmış oldu. Gelelim olayların yaşanış biçimindeki yüzkarasına.

Utanılası çıkarları için Selendi’de yaşayan Romanlara saldırılırken güvenlik güçleri neden etkili önlemde gecikmiştir? Daha da korkuncu Roman vatandaşlara yöreyi kendi iradeleri ile terk ettiklerine dair belge imzalamaları konusunda baskı yapılmış olması. Varsayalım ki Romanlar Selendi’ye döndüler; zararları da giderildi. Saldıran ve saldırılan arasındaki güvensizlik ortamı, iki grupta da oluşmuş olması olası önyargılar nasıl giderilecek. “Bir deli kuyuya bir taş atmış kırk akıllı çıkaramamış,” deyişini herkes aklında tutmalı, delileri taş atmaya yüreklendirmeden önce politikacılarımız o taşın yol açabileceği zararı, o taşı oradan çıkarıp çıkaramayacaklarını hesaplamaya başlasalar iyi olur.

l955 yılı 6-7 Eylül olaylarını ve Sırbistan’da herkesin kaybeden taraf olduğu felaketi politikacılarımıza sık sık hatırlatmanın keşke bir yolu olsaydı. İnsanı, ülkesini seven kimse, gerçeği göre göre, politik yatırım uğruna böyle tehlikeli oyunlara girişmezdi. İşin kötüsü halkımızın çoğunluğu da, medyanın izinde, futbolun kurallarını bilmeyen futbol maçı seyircisi gibi, faul de yapsa kendi takımını alkışlamazdı. 

Ayşe S. Kırıkoğlu

Ocak 2010, Sayı 15  

 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

19/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 23 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.141.12