Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

DİRENİŞİN SİMGESİ TEKEL İŞÇİSİ

Haftalardır Ankara kentinin göbeğinde emeğine, işine, geleceğine, çocuğunun geleceğine sahip çıkan Tekel işçileri, 2010 yılına da direnişle girdiler. AKP’nin emekçi düşmanı politikalarına karşı Türkiye’nin her yerinden eşleri ve çocukları ile bir daha Ankara’ya gelip iş güvencesizliğine, açlığa, geleceksizliğe karşı nöbet tutarak direnişe devam ediyorlar.

4-C'yi reddediyoruz! Ankara’da buluşuyoruz! Sloganıyla 17 Ocak 2010 Pazar günü Ankara Sıhhiye Meydanı’nda büyük buluşma gerçekleştirildi. Ekmek Barış Özgürlük İçin Demokrasi Ve Haklar Mitingi’ne başta Tekel işçileri, İstanbul itfaiye işçileri ve şeker işçileri olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından yaklaşık 100.000 kişi katıldı.

Türk- İş Göreve, Genel Greve”, “Zafer Direnen Emekçinin Olacak”, "Silkele Türk-İş Düşecekler", "Gün Gelecek Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek” şeklinde sloganlar atılırken, işçilerin ellerinde bulunan dövizlerde ise, "Limanlar Vatandır, Özelleştirmeye Hayır", "Taşeronlaşmaya İtfaiyeden Hayır", "Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni", "İtfaiyede Yatmadık Vatandaşı Satmadık", "Hani Din Kardeşiydik, Niye Siz Villada Biz Sokaktayız", "One Minute Tayyip, Tekel İşçisine Reva Gördüğün 4/C Yasası Çok Ayıp, Bir Daha Da Ankara'ya Gelmem", "Yangında Can Kayıpları Artacak, Sorumluluk Kadir Topbaş'ın Olacak" ifadeleri yer aldı.

 

TEKEL İŞÇİSİNE DESTEK

Bir saatlik iş bırakma eylemleriyle Tekel işçilerinin eylemlerine destek veren Belediye-İş Sendikası Ayvalık Temsilciliği üyesi işçiler, mücadele alanında olmak için Ankara’ya gitti.

Ayvalık Demokrasi Platformu üyeleri Eğitim-Sen Ayvalık Temsilciliği üyeleriyle birlikte Cumhuriyet Alanında bir araya gelerek Belediye-İş üyesi işçileri karanfillerle uğurladılar. Platform adına konuşan Nebahat Dinler:

Tekel İşçileri 4-C'yi reddediyorlar. Çünkü,

Bu gün ölseler bağlanacak maaş 1500 TL. 4-C'de 700 TL. Onlara “ölünüz dirinizden daha değerli, yaşarken ölün” diyorlar.
• 4-C de hasta olsalar iki günden fazla rapor hakkı yok.
• 4-C de hiçbir sosyal hakları yok. Hatta fazla çalışırsan, fazla çalışma ücreti bile yok.
• 4-C de sendika hakkı yok. Kıdem tazminatı yok.
• 4-C de bir sonraki sene çalışma garantisi yok.
• 4-C tam bir ücretli kölelik.
Köleliği reddediyorlar. Angaryayı reddediyorlar. Sefaleti reddediyorlar.

Ayvalık’tan Tekel işçilerinin mücadelesine destek olmak için yola çıkan Belediye-İş sendikasına bağlı emekçi arkadaşlarımızı yolcu etmek için buradayız. Bu haklı direnişte yanlarındayız. Buradan mücadelelerini selamlıyoruz. Tekel işçisi yalnız değildir” dedi.

Ayrıca İlçe’mizdeki bazı sivil toplum kuruluşları da tekel işçileriyle dayanışma kampanyasına katılarak başta battaniye olmak üzere giysi, ilaç ve benzeri yardımlarda bulundular. 

Nebahat DİNLER

Ocak 2010, Sayı 15 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

19/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 23 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.141.12