Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Tanıklar sessiz kalmasın

Mor Çatı kadın örgütü, Siirt'te çocuklara yönelik cinsel taciz ve tecavüz olaylarının yaşanması üzerine bir açıklama yaptı.

Çocuklara yönelik cinsel istismar ve saldırı, çok yaygın bir suçtur ve bunu işleyenler genelde çocukların bildiği ve güvendiği erkeklerdir. “Sapık ve canavarların” işlediği bir suç olarak görmek sorumluluktan kaçmak olur.” denilen açıklama şöyle devam etti:

Birçok araştırmanın bulguları her 4 çocuktan 1’inin cinsel istismara uğradığı, hatta bunun kendi evinde gerçekleştiği yönündedir. Bir kentin adı ile gündeme gelen olaylarda da pek çok kamu görevlisi suçlu ya da suça göz yuman durumunda. Bunların ortaya çıkarılamaması, üzerinin örtülmeye çalışılması, toplumun çocuklara yönelik cinsel istismar suçu ile yüzleşmesinin önünde engel oluşturuyor. Erkeklerin cinselliklerini kanıtlamak zorunda oldukları, “şiddetle” sevdikleri, kadın ve çocuk bedeni üzerinde denetim kurmak istedikleri bir toplumda, çocuklara şiddet uygulanması ne yazık ki birçok durumda doğal karşılanmakta, onların çoğu kez pornografik malzeme olarak kullanılmalarına göz yumulmakta, hatta yetişkin olmadan evlendirilmelerinin haber değeri bile olmamakta. “

Çocuklara yönelik cinsel istismar konusunda zaman geçirmeksizin önlem alınmasını isteyen Mor Çatı, “Türkiye’nin taraf olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, devletlere bu konuda sorumluluk yüklüyor, çocuğun ana-babasının ya da bakımını üstlenen kişinin yanında iken dahi bedensel veya zihinsel saldırı, şiddet ve suistimale uğramasının engellenmesini, yasal, idari, toplumsal, eğitsel önlemler alınmasını öngörüyor.

Son olaylarda da görüldüğü gibi bu suçun tanıkları her zaman var. Tanıkların sessiz kalmaktan vazgeçmiş olması, konuşması olayların açığa çıkarılmasında her zaman büyük önem taşıyor. Tecavüze uğrayan 4 çocukla ilgili açılan davanın izlenmesini, cinsel istismarın yaygınlığının ortaya çıkarılabilmek ve sessiz tanıkları cesaretlendirmek açısından önemli buluyoruz. Karar mekanizmalarında yer alanların, hükümetin, bakanların ve yasaları uygulamakla yükümlü olanların bu konuda sorumluluğu bulunmakta. Biz, başka kadın örgütleri gibi Mor Çatı olarak da bu sürecin takipçisi olacağız.” dedi.

Nebahat DİNLER 

Nisan 2010, Sayı: 18  

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

19/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 24 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.141.12