Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Çocuklar Haklarını İstiyor

Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin Birleşmiş Milletler tarafından kabulünün 21 yılı nedeniyle Çocuk Vakfı'nın hazırladığı Çocuk Görüşü Raporu, 23 Nisan öncesinde açıklandı.

Çocuk Vakfı, SHÇEK ve İÜ işbirliğiyle yürütülen projenin raporu 26 – 28 Kasım 2010'da, düzenlenecek I. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi'nde sunulacak. Rapor hazırlanırken 9 ila 18 yaş arasında 6230 çocuğa 11 ayrı soru yöneltildi.

Sizce Sahip olmanız gereken ilk 3 hak hangileridir?"sorusuna karşılık çocukların istediği haklar: "Hiçbir çocuğun yaşama hakkı elinden alınamaz. Sağlıklı beslenme büyüme ve sağlığını koruma hakkı. Konuşma hakkı." "Eğitimden yararlanma hakkı. Sınavsız eğitim hakkı" "Okula gitme hakkı". "Sevilme Hakkı" "Güzel bir dünyada yaşama hakkı. Oyun oynama hakkı. Oy verme, seçme ve seçilme hakkı" "Çocuk hayallerinin önemsenmesi hakkı.". "Zengin - fakir gözetilmeme hakkı."

"Yetişkinlerden, toplumdan ve Devletten istedikleriniz nelerdir?" sorusuna verilen yanıtlar:"Yetişkinlerin birazcık da olsa kendilerini bizim yerimize koyarak düşünmesini isterim:" "Haklarımızı savunmalarını isterim", ”Yetişkinlerden istediğim çocuklarını cinsiyet ayrımı yapmadan sevmeleri.", "Çocukların köle gibi çalıştırılmamalarını ve okula gitmelerini istiyorum.", "Devlet küçük yaşta kız ve erkeklerin evlendirilmesini engellesin. Daha güzel ve yeşil bir çevre olsun. Doğudaki kız öğrencilerin daha fazla eğitim almalarını istiyorum","Çocuklar için sosyal faaliyetler desteklenmeli. Anayasa'nın çocukları da dikkate alarak hazırlanmasını istiyoruz"

Sadece 23 Nisan’da değil her gün dinleyin

Bartın Öğrenci Meclisi’nin 2010 Çocuk Görüşü Raporu’na giren görüşü şöyle: “Yasalarımızın Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne uygun olmasını, eksikliklerin bir an önce giderilmesini istiyoruz. Çocukların fikirleri dinlenmeli, değer verilmeli, sadece 23 Nisan’da değil, sembolik olarak değil, gerçekten yeni geleceğin kurulduğu bir toplum istiyoruz. İstiyoruz ki çocuklar daha fazla okutulsun. Erken evlendirilmesin, yoksul, okumayan çocuklar iş hayatında ezdirilmesin, çocuklara insanlık dışı suçlar uygulanmasın, savaşlarda çocuklar ölmesin. İstiyoruz ki bizim kurmadığımız dünyanın kurbanları biz olmayalım.”

Nebahat DİNLER

Nisan 2010, Sayı: 18   

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

19/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 22 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.141.12