Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

EĞİTİMDE  AYIN GÜNCESİ

BİLİM ŞENLİĞİ DÜZENLENİYOR: Ayvalık’ta geçen yıllarda olduğu gibi yine bilim Şenliği düzenleniyor. Bilim adına güzel çalışma. Emeği geçenleri kutluyoruz.

BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ: Ayvalık Abdülvahit Sağlam İlköğretim Okulu Müdürü Remzi Çolak babasını yitirdi. Işıklar içinde yatmasını dileriz. Remzi Bey ve ailesinin açılarını paylaşıyoruz.

SINAVDA HAKSIZ UYGULAMA: 31 Mart’ta  Ayvalık, Balıkesir ve ilçelerinde Başarı Tespit Sınavı yapıldı. Fakat ek ders ücretlerinde büyük haksızlık yapıldı. Çünkü ek ders yönetmeliğine göre her oturum için gözcü ve öğretmenleri 5 (beş )saat ek ders ücreti uygulanır diye belirtiliyor. Ama  Ayvalık’ta o gün kaç saat ek dersi varsa o uygulandı. O gün ek ücreti olmayan hiç ücret alamadı. Bu haksızlık bir an önce düzeltilmelidir.

KÖY ENSTİTÜLERİ TOPLANTISI YAPILDI: Ayvalık Eğitim-İş ve ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği ) öncülüğünde İsmet İnönü Kültür Merkezinde Köy Enstitülerini anma toplantısı yapıldı.100 (Yüz )dolayında katılımcı oldu. Açılış konuşmasını 14.30 da Elgiz Pamir yaptı. Konuşmasında "Köy Enstitülerinin asıl amacı Eğitim Üretim için olmalıdır felsefesini yürüttüler. Köy Enstitüleri başarılarından dolayı kapatılmıştır. Feodal sistemi ortadan kaldırmaya başlamıştı. Öğrenciler her hafta öğretmenlerini eleştiriyorlardı.
      Panelistlerden Zübeyde Seventuran ve Mehmet Çim de “Aydınlanma Işığında Köy Enstitüleri” konu başlığındaki sunumlarını yaptılar. Köy Enstitüleri artık açılamaz bunun yerine Kent Enstitüleri açılabilir.
      İstanbul Üni. Devlet Konservatuarından Emin Baş sazı ile çok güzel türkülerini sundular."Yoldan geldim yorgunum "parçası dinlemeye değerdi. Ayrıca kendi bestesini de sundu. Bayan sanatçı ile " İşte gidiyorum çeşmi siyahım" düetini yaptılar.

YGS ‘DE SONUÇLAR PEK PARLAK DEĞİL: Türkiye çapında kısa adı YGS olan Yük –sek Öğretim sınavıdan14 bin öğrenci sıfır aldı. Çok düşündürücü bir durum değil mi? Birinci il Yalova oldu. Birinciliği iki öğrenci paylaştı. Birincilerden birinin “kendimi denemek için sınava girdim “demesi olumsuzluk. Diğer öğrencilere haksızlık. Çünkü istediği bir yüksek öğretim kurumunda okuyor. Öğrenciler genelde suçlu görülüyor. Halbuki en masumlarından birisi de onlar. İl sıralamalarına bakınca vali, milli eğitim müdürü, okul yöneticileri ve veliler de sorumlular. 40 ar soru soruldu. % 50 Türkçede aşıldı,% 21,5 ile. Sosyal %11,4 matematik % 11,4 fen % 4,6 . Fen bilimleri üzerine çok düşünülmeli. 4 ve 5. Sınıflarda fen derslerini branş öğretmenleri okutmalıdır.

KESK ÜYELERİ 26 MAYIS’TA İŞ BIRAKIYOR: Ülke genelinde 26 Mayıs ta kısa adı KESK olan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu iş bırakıyor. İnsanca yaşam için eylem yapacaklar.

MEMURLAR ANAYASA PAKETİNE BAKIYOR: Anayasada yapılacak değişiklikler memurlar için çok önemli. Uzlaştırma kurulu kararları bağlayıcı olsa bugün en memur maaşı 270,ortalama memur maaşı ise 248 lira fazla olacaktı. AKP ile 8 kez toplu görüşme yapıldı. 6 sı uyuşmazlıkla sonuçlandı.

 KEY ÖDEMELERİNİ YİNE ALAMAYANLAR OLDU: Hala Ayvalık’ta ve Türkiye çapında  kısa adı KEY olan Konut Edindirme yardımlarını alamayanlar oldu. Nasıl iştir bu aylardır insanlar yasal alacaklarını alamıyorlar. Yetkililer bir an önce bu duruma çare bulsunlar.

 40 BİN ÖRETMEN ALINACAK: Günlerdir sevindirici haber diye veriliyor.100 binlerce işsiz öğretmenden 40 bini iş buluyor diye. Ama durum böyle değil. 40 binin önemli bir bölümü sözleşmeli öğretmenlerden alınacak. Yani 40 bin yeni alım söz konusu değil. Örneğin Haziranda alınacak 10 binin 7-8 bini sözleşmeli olacak.

Nisan 2010, Sayı: 18   

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

22/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 63 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.81.197.24