Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

SES ten Sağlık Referandumu ve Basın Açıklaması

12 Nisan 2010 tarihinde Ayvalık Devlet Hastanesinde Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısına dair halkı, çalışanları, hasta ve hasta yakınlarını bilgilendirme ve tasarı hakkında düşünceleri öğrenme amacı ile referandum sandığı kuruldu, basın açıklaması yapıldı. Devlet Hastanesi bahçesinde yapılan eyleme KESK Şubeler Platformu ve Belediye- İş Sendikası temsilcilerinin destek verirken, hasta yakınları ve vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdiler.

SES Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Karadağ tarafından yapılan açıklamada,”Bir süre önce Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülerek genel kurula havale edilen Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısı, Sağlıkta Dönüşüm adı altında sağlığı piyasalaştırma programının son ve tehlikeli bir adımıdır. Kamu Hastane Birlikleri Yasasıyla; insanlarımızın sağlık hizmetine erişimi ancak paraları kadar olacaktır. Sağlık Emekçilerinin Örgütleri olarak halkı ve çalışanları  uyarmak temel görevlerimizdendir. Tasarı hakkında çalışanları  ve halkı bilgilendirmek, ilgilileri uyarmak için bir dizi faaliyet yürütmekteyiz” dendi.

8 Nisan Perşembe günü Ayvalık Devlet Hastanesi'nde referandum sandığı açmak üzere bilgilendirilen hastane yönetiminin kaymakamlıktan izin dayatmasında bulunduğunu hatırlatan Karadağ, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu ve Başbakanlık genelgesinde de belirtildiği üzere böyle bir faaliyet için izin alınması gerekmediğine dikkat çekti. 

Karadağ sözlerini şöyle tamamladı:” Ülkemizin her yerinde en demokratik tepki olarak  yapılan referandum hastane ve açık alanlarda  başarıyla/ yoğun bir katılımla gerçekleştirilmişken Ayvalıkta hukuksuzluk ve tahammülsüzlük yaşanmıştır.  Yaşanan tüm hukuksuzluk ve baskılara rağmen mücadelemiz devam edecektir. Demokratik, yasal ve meşru hakkımız olan sendikal faaliyetlerimizi engellemeye çalışan yerel idarecilere ilişkin Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı, Çalışma Bakanlığı ve cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Uluslar arası sözleşmelerden ve anayasadan kaynaklı haklarımızın kullanılmasını engelleyen/engellemeye çalışanlar karşısında hukuksal ve demokratik tepkilerimizi göstermekten imtina etmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.  Sağlık Bakanlığını, İçişleri Bakanlığını ve Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyoruz”

Nisan 2010, Sayı: 18  

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

22/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 92 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.92.153.90