Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Kıyılarımızın Hali 1

                         KIYILARIMIZIN HALİ  !      (1)   
       Kıyılar insanlara ayrılır ama Ayvalık'ta kıyılar insanlara ayrılmaz   
        Ş.Kaygısız 
       Kentlerin en güzel yerleri, en değerli bölümleri, korunması gereken en önemli varlıkları kıyılarıdır. Kıyılar, bilinçli yerel yönetim uygulamalarında, özellikle ve özellikle insanların kullanımına açılır. Yani park yapılır, oturma grupları konur, kesintisiz yürüyüş yolları yapılır, açık bir kordon o luşturulur, kafe vb. alanlar yapılır. (Ama yürümeyi engellemeyen ve tüm kıyıyı kapatmayan.) Yani kıyılar insanlara ayrılır.
      Ama Ayvalık’ta kıyılar insanlara ayrılmaz .
        Çünkü Ayvalık’ta "önce insan" gelmez.
        Önce rant alanları gelir ve kimse de buna ses etmez, karşı çıkmaz.
        Peki Ayvalık’ta kıyılar kime ayrılır?
        İnsanlardan daha değerli olanlara!
        Yani: marketlere, çirkin binalara, yıkık fabrika artıklarına, odun depolarına, benzin istasyonlarına, yürüyüş alanının tamamını kapatan çay bahçelerine, otoparklara, otomobillere, anlamsız boş alanlara ayrılır.
        Hadi Ayvalık’ta meydandan başlayarak marinaya doğru kesintisiz yürümeyi deneyelim. Bakalım kıyılar kime ayrılmış? Bakalım yürüyebilecek miyiz?
       Önce kıyıya sıfır bir çay bahçesi, az ilerisinde eski balık halinin anlamsız boşluğu, ardından ikinci bir anlamsız boşluk, sonra aptallık emaresi bir uygulama ve kıyının en güzel yeri kocaman bir otopark…(araçlar denizi rahat seyretsinler diye herhalde) sonra Zigana geçidi, yani: otopark, durak ve çay bahçesinin birleştiği ve yürümenin imkansızlaştığı karmaşık dar alan, sonra kıyının tamamını kapa tan çay bahçesi, ki burada deniz tarafından yürünmez. Biraz daha yürüyün 06 denilen ve deniz tarafından yürünemeyen başka bir kıyı işgali. Nihayet azıcık yürüdükten sonra, herhalde dünyada başka hiç bir yerde görülemeyecek üç çirkin  yapı kıyıda yan yana. Önce kent dokusuyla uzaktan yakından alakası olmayan çirkin bir demir yığını, (yani yeni balıkçı hali) ardından ruhsatının olup olmadığı belli olmayan bir benzin istasyonu veee yine ruhsatının olup olmadığı belli olmayan çirkinlik abidesi yapısıyla migros!
       Yani Ayvalıkta en güzel yerler insanlara ait değil; migrosa, benzin istasyonuna ve otomobillere ait. Hadi yürüyün bakalım artık!

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 83 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.81.112.7