Merkez Taksiyarhis Kilisesi Ziyaretçiye Hasret

Bu gün bile zengin ve gösterişli kimliğini büyük ölçüde koruyan özellikle iç mekanda mavi bir görüntünün içinden fışkıran renk dünyasının yarattığı baş döndürücü görsellikteki kilise, insanla güzelliklerini buluşturduğu anda daha da paylaşılan, yaşayan tarihi bir değer olacaktır.” böyle diyor Berrin Akın “ Kentli Ayvalık” kitabında Merkez Taksiyarhis Kilisesini anlatırken.

Ayvalık’ın en eski mahallesinde, geleneksel mimarinin özel koruma gerektiren anıtlarından biri olan geçmiş dönemin ünlü piskoposluk kilisesi uzun zamandır sessizliği dinliyor. İçindeki balık derisi üzerine işlenmiş ikonaların bir bölümünün çalındığı Taksiyarhis Kilisesi 1993’ten bu yana kapalı durumda.

2005 yılında Midilli Ada Valiliği ile Balıkesir Valiliği arasında imzalanan Interreg-3’e göre denizin iki yakasındaki kültürel mirasa sahip çıkılıp Midilli`deki Yeni Camii ile Ayvalık`taki Merkez Taksiyarhis Kilisesi restore edilecekti. Kültür Sanat Merkezi yapılacağı söylenen Taksiyarhis Kilisesi aradan geçen 5 yıl içinde onarım görmedi

Kültür ve Turizm bakanı Ertuğrul Günay, Travel Turkey İzmir Fuarına katılan Belediye Başkanı Türközen’den, merkez Taksiyarhis Kilisesi ile ilgili formaliteleri bir an önce tamamlamasını istedi. Son gelişme ise Kaymakam Nihant Nalbant tarafından kiliselerin gezilmesi ve “ Bunlar bizim zenginliklerimiz. Şu haliyle görünce içimiz acıdı. Bu binaları bir an önce onarmamız lazım” demesi.

Eşsiz bir mimari mirasa sahip kentimizde yerel yetkililer insiyatif alıp Merkez Taksiyarhis Kilisesini, Kültür Turizmine kazandırmalıdır.

Nebahat DİNLER

Nisan 2010, Sayı: 18  

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

16/07/2020 Gün Ortalama:469  Bugün 104 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:34.204.187.106