AYVALIKTA TURİZM HAFTASI TÖRENLERLE BAŞLADI

15-22 Nisan günleri arasında Turizm haftası etkinliklerle kutlandı. İlk etkinlik Ayvalık Meslek Yüksek Okulunda düzenlenen Turizm İstihdam Fuarının ardından Alibey Adası Atatürk Kültür Merkezinde, Avrupa –Turizm İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner’ in konferansıyla sürdü. Konferansta Ayvalık’ın  ulusal niteliklere sahip bir yer olduğunu kaydeden Baraner, “Üç tane Ayvalık yok. Bir tane var. İlçe çok güzel nitelikleri olan bir yer. Üç bin tane korunmuş tarihi bina var ve bu Türkiye’nin hiçbir vilayetinde yok. Böyle bir eski yaşam tarzı zeminini elinde bulunduran Ayvalık’ın tüm dünyadaki zeytinyağı âşıklarının buluştuğu bir yer olabilir” dedi. Baraner, “Avrupa’da gezen 400 milyon insandan 50 milyonu Ayvalık tarzı yer arıyor. Huzur, doğallık arıyor. Denize ayağını sokmak, yürümek, bisiklete binmek istiyor. Ayvalık’ın geleceği Antalya gibi otellerde değil. Hiç şansınız yok, batarsınız. Tam tersini yapacaksınız, doğaya, kültüre ve ekolojiye saygı göstermekle. Ama çok iyi işletilen, yerel yemekler çıkaran tesisleri çoğaltacaksınız. Ayvalık’ın birikmiş bir kültürü var. Gastronomi, doğa hizmetleri ve doğal bırakılmış tüketici hizmetleri ile birleşim yaparsanız, Ayvalık Türkiye’nin en çok çiçek bulunan ya da en çok çiçek üretilen kasabası olabilir”.

Ayrıca, yavaş turizm olarak insanların karşısına çıkarsanız, çocuklarınız için çok büyük bir iş yapmış olursunuz. Ancak bu şekilde Ayvalık ekonomisini başlatabilirsiniz. Ayvalık turizmini demiyorum. Ayvalık ekonomisi diyorum.” dedi. “Buna en büyük aday Ayvalık’tır. Standart düşüncelerle turizmde hiç şansınız yok. Tescil alabileceğiniz yeni ürünler bulun. Öyle şeyler bulun ki sırf Ayvalık’ı kapsasın. Bunları tüm dünyaya ve iç pazara sunun. Şeffaf, ahlaklı, dürüst ürünler yaratıp, dürüst sözlerle ve dürüst kimlikle sunan şirketlerin turizmde geleceği var.”diyerek, Ayvalık’ın turizm açısından önemine vurgu yaptı.

 Akşam saatlerinde Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant, Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, İlçe Turizm Müdürü Mustafa Tekin, Ayvalık Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ayhan Gökdeniz, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gencer, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk anıtına çelenk sunuldu.
 Ayvalık Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibinin gösterileri yapıldı. Daha sonra Cumhuriyet Meydanı'na kurulan Ayvalık, Küçükköy, Altınova Belediyeleri ile AYKEP ve bazı sivil toplum kuruluşlarının stantlarının açılışları yapıldı. Etkinlikler süresince yoruldukları gözlenen ilçe protokolü üyeleri yorgunluklarını Ayvalık Meslek Yüksek Okulunun kurduğu Yörük Çadırında attılar. Çadırda Protokol üyelerine gözleme ve ayran ikram edildikten sonra etkinlikler sona erdi.

 Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanında organize edilen gecede ise Dursunbey Folklor Araştırma, Eğitim ve Turizm Derneği'nin(DU-FAD) Barana Topluluğu'nun gösterileri, izleyenleri adeta büyülediği belirtildi.
Yöresel kıyafetlerle Anadolu'nun çeşitli yörelerine ait ezgileri, dansları eşliğinde izleyicilere sunan DU-FAD topluluğunun gösterilerini vatandaşlar büyük bir coşku ve ilgiyle izledi.

 Halil COŞKUN

Nisan 2010, Sayı: 18   

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

16/07/2020 Gün Ortalama:469  Bugün 107 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:34.204.187.106