TEKEL E AİT AYVALIK TUZLASI DA SATILDI

Tütün, Tütün Mamulleri Tuz ve Alkol işletmeleri AŞ Ayvalık Tuzlası 11. 02. 2010 tarihinde rekabet kurulu tarafından özelleştirildi. Hayatımızda olmazsa olmazların içinde yer alan yemeklerde ve gıdalarda muhafaza ederken kültürümüze girmiş tuzun elde edildiği yerlerden tuzla satıldı.

Ayvalık Tuz İşletmesi Müdürlüğü tarafından işletilen Ayvalık Tuzlasının; Binbirgıda Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. veya EMS Ortak Girişim Grubu veya Pigment San. A.Ş. veya Cihanbeyli Madencilik Tuz Nak. Kim. San. ve Tic. A.Ş. tarafından devralınması işleminin, 4054 sayılı Kanun”un 7. maddesi ve 1998/4 sayılı Tebliğ kapsamında olduğuna dair karar rekabet kurulu web sayfasında yayınlandı.

Özelleştirilmesi yapılan tuzla işletmesinin bundan sonraki aşamasında dinlenme tesisi olarak geçen taşınmazın, turizm adı altında çok katlı turistik yapılaşmaya yol açmayacağını umut ediyoruz… İnsanların tuza ihtiyaçlarının olduğu kadar yaşam alanı içerisindeki doğal varlıkların yeri olan Ayvalık Tuzlası, blok halindeki otellerin inşa edilmesi durumunda, gelecek günlere umutla bakmamız söz konusu olmayacaktır. Uzun vadeli hasarların (tahribat olduğunda rakam daha yüksektir) en az 100 yıl gibi bir zamanda düzeleceği düşünülürse, sulak alanlarımızın korunması ve dikkatli davranılması yaşam için önemlidir

Eski çağlardan beri kullanılan tuz, çağımızda kimya sanayinin en önemli girdilerinden biridir. NaCl (tuz) genellikle elde edilme kaynaklarına göre dört grupta toplanmaktadır:1-Göl 2-Deniz 3-Kaya 4-Kaynak.

Göl tuzu, soframıza gelişi ve kimya sanayinde kullanılması bakımından, maliyeti ucuz ve kalitelidir.. Daha sonra sırayla deniz tuzu, kalite olarak kaya tuzu da maliyet olarak 2. sırada yer almaktadır. Deniz tuzu rezervi diğer kimyasallara göre hava ve su gibidir. Kaynağı bitmeyecek ana kaynaklardan biridir. Buna rağmen deniz tuzunun elde edilmesi havuzlama tesislerin kapasitesine ve iklim koşullarına bağlıdır. Deniz tuzunun işletilmesi ve tuz elde edilmesi Ayvalık ve Çamaltı tuzlalarından yapılmaktadır.

Ayvalık Tuzlası’nın yanından geçerken tuz elde edilmesinde değişen renkler görür; kendi kendimize deniz suyuna bir şeyler mi katıldı, rengi değişti düşüncesine kapılırız. Hâlbuki güneşin buharlaştırıcı etkisi sonucu önce demir oksit, kalsiyum sülfat ve anhidro kalsiyum sülfatın çöktüğü sular, tuzun çöktürülmesi için sıcak su havuzlarına ve ardından da kristalizasyon havuzlarına alınıyor. Mavi olan suyun rengi sıcak su havuzlarında pembe ve ardından kristalizasyon havuzlarında kırmızının tonlarına dönüşüyor. Bu renk değişimi, yoğun tuzlu suda yaşayabilen halofolik bakterilerden kaynaklanıyor. Deniz, göl ve diğer tuzlu (kaynakların)suların güneş altında buharlaşması sonucunda tuzun kristalleşmesi esasına dayanır.

Deniz tuzlasının üretimi mevsime uygun olarak mart ve ağustos ayları arasında yapılır. Buharlaşma olayında rüzgâr, bağıl nem, sıcaklık ve yağışların çok etkisi vardır. En önemli faktör rüzgârdır. Kuzey ve kuzeydoğudan rüzgâr estiğinde nem oranı düşer. Ayvalık Tuzlası’ndan elde edilen tuz, gıda sanayinde (Zeytin salamurasında Ayvalık zeytinine de ayrı bir tat verir), Kar mücadelesinde, deri ve barsak sektörlerinde kullanılmaktadır.

Göçmen kuşların uğrak yeri konumundaki Ayvalık Tuzlamız aynı zamanda göçmen kuşların besin kaynağı olan Artemia Salina (Tuzla Karidesi) nın bulunduğu sulak alandır. Tuzla karidesleri çeşit çeşit göçmen kuşların ve flamingoların besin kaynaklarıdır. Tuzlamız, Ayvalık yaban hayatın ve ekolojik verilerin göstergesi flamingoların uğrak yeridir. Flamingolar ve diğer kuşlar çevre akciğerin sağlıklı bir yapıda olduğunun delilidir. Özelleştirmelerden sonra işletmeler daha fazla kar ve çevreyi düşünmeksizin yapılan çalışmalar sulak alanların yok olmasına, geri dönüşü imkânsız tahribatlara neden olmaktadır. Arsa fiyatlarının yükselmesi sonucunda bu türlü işletmelerin tasviyesi kaçınılmaz olmaktadır. 

Halil Coşkun 

Şubat 2010, Sayı 16

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

13/07/2020 Gün Ortalama:420  Bugün 149 Ziyaret var  Sitede 4 kişi var  IP:18.232.188.89