Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

TERÖRİST YOSUN AYVALIKI DA TEHDİT EDİYOR

Lesepsiyen göçmenlerden biri olarak Suveyş kanalı üzerinden Akdeniz'e giriş yapan Caulerpa  racemosa (terörist) isimli yosun 1926 yılında Tunus'ta Hamel tarafından bulunduğundan beri Akdeniz'de bilinmektedir. Bu tarihten itibaren Akdeniz'de Caulerpa racemosa'nın farklı varyasyonlarına rastlanılmaktadır. Caulerpa racemosa türü çok geniş bir dağılım gösteren tropik bir su yosunu türü olup daha çok Hint Okyanusu ve Kızıldeniz gibi tropik denizlerde yaşar ve Kızıldeniz'de sıklıkla görülebilmektedir. Halen Caulerpa racemosa'nın Akdeniz'de bilinen birkaç varyasyonu şu şekilde sıralanabilir;

C.racemosa var. turbinata – uvifera (1926'den beri),

C.racemosa var. lamourouxii f. requineii  (1950'den beri),

C.racemosa var. laetevirens,

C.racemosa var. occidentalis (1990'den beri) ve

C.racemosa var.racemosa.

Bunlardan özellikle C.racemosa var.racemosa geçtiğimiz on sene içerisinde Türkiye kıyıları da dahil olmak üzere Akdeniz'de C.racemosa (Terörist yosun) var. Occidentalis ile beraber hızla yayılmaktadır. Caulerpa racemosa sifonlu talluslu (stolon) bir yeşil deniz yosunu türü olup yatay uzanan tallus üzerinde rhizoidleri bulunur. Tallusun dikey yükselen kısmı ise üzüm salkımı şeklindedir. Daha önce Sayın Bayram Öztürk ve Sayın Şükran Cirik tarafından Türkiye'nin Akdeniz bölgesinde Akkuyu (Mersin), Üçadalar-Kemer/Antalya sahillerinde gözlenen ve tanımlanan C.racemosa var. turbinata – uvifera halen bu kıyılarımızda görülmektedir. Fakat  C.racemosa var. racemosa başta Bodrum bölgesinde Akyarlar, Kargı Adası, Yalıkavak, Turgutreis, Türkbükü, Akvaryum, Aspat (Kara Abidin) , Kara İncir, Gümüşlük, Kargı Plajı olmak üzere Akkuyu (Mersin), Didim, Gökova, Marmaris (Muğla), Çeşme (İzmir), Kuşadası (Aydın), Kaş, Üçadalar-Tekirova (Kemer-Antalya), Odunluk İskelesi ve Bozcaada (Çanakkale) gibi bölgelerde giderek artan sayıda ve hızda gözlenmektedir. 

Geçtiğimiz sene Balıkesir ilinin, Ayvalık ilçesinde yapılan bir araştırmada, Melina Adası çevresinde bu yosunun geçen sene 150 m² olduğu, 2009–2010 yılında yapılan çalışmalarda ise bu değerin 700 m²’ye ulaştığı saptanmıştır.

Bilindiği üzere Ayvalık, sucul görselliğin deyim yerindeyse mükemmel olduğu bir ekosisteme sahiptir. Terörist yosun denen bu canlı ise, habitatı ve bununla birlikte balıkçılığı tehdit etmektedir. Bununla birlikte caulerpa recamosa’nın(Terörist yosunun), insanlara herhangi bir zararı yoktur.

Caulerpa sp.; Tomurcuklanmayla ürediği için ufacık bir parçası bile denize düştüğünde çok kısa sürede üreyebilir. Ayrıca boyca da çok çabuk büyüyen bir canlıdır. Şu an için denizlerimizdeki hiçbir canlı, terörist yosunu besin olarak almamakta, bu durum da canlının daha da hızlı bir şekilde büyüyüp çoğalmasına yol açmaktadır.

Caulerpa recamosa; Sadece mekanik yollarla yok edilebilir. Yani, dalgıçlar tarafından özenle sökülüp en ufak parçasını dahi tekrar suya ulaştırmaksızın denizlerimizden uzaklaştırılabilir. 

Esin Gözde Taylan

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi 

Mart 2010, Sayı 17

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

22/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 93 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.92.153.90