Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Numan Kaptan Diyor ki

Muhterem okurlar; Güzel Ayvalık’ımızın en güzel tarafı, coğrafi yapısının en muhteşem yönü, kocaman bir doğal limana sahip olması. Bu özelliği tarihi boyunca hep ön planda olmuştur. Çünkü günümüzdeki gibi teknolojinin ileri olmadığı yıllarda tabii ki küçük çaplı, küçük tonajlı gemiler ile ticaretin yapıldığı geçmiş tarihlerde, Ege Bölgesi’nin en revaçta olan yerleşim ve ticaret limanı olmuştur. Armatörlerin ve tüccarların rağbet ettiği bir yerleşim yeri olduğundan bilhassa Yunan tarihinde çok büyük yer alır. Yunanlıların Ayvalık adına ithafen müzik repertuarlarında en çok şarkıları olan bir şehirdir. İlginçtir; mertlik, dürüstlük, efelik, serhat ve aşk temaları ile Ayvalık şarkılarını Yunanlılar her dinlediklerinde Ayvalık hasreti ile adeta deliye dönerler ve bu yüzden Ayvalık’ı ziyaret etmek onlar için övünç kaynağıdır.

Yunanlılar Ege’ye Küçük Asya derler. Tabii ki İstanbul onlar için her ne kadar kutsal sayılırsa da, İzmir’i de çok severler, yani İzmir tarih boyu büyük bir şehir olsa da Ayvalık onlar için İstanbul’dan sonra ikinci bir cazibe merkezidir. Onların burada oturduğu zaman Ayvalık’ta altmış bin nüfusu olduğu söylenir. Ege’de İzmir’den sonra Ayvalık kültür ve ticaret merkezi müstesna bir yer olduğu yegane markadır.Tarihçiler bunu günümüze kadar bilhassa Yunan tarihçileri kitaplarına nakış nakış işlemişlerdir.

Ayvalık limanının iki giriş çıkış kanalı mevcut olup, denizcilik için uygun konumdadır. Dolap Boğazı’nın su derinliği daha fazla oluşu bakımından gemi seyri seferi daha uygun konumdadır. Bu boğazın 70’li yıllara kadar gemi taşımacılığında Ayvalık tüccarları tarafından Çektirme denilen Karadeniz yapısı yük tekneleri ile nakliye yapılırdı. Cumhuriyetten sonra 60’lı yıllara kadar da insan taşımacılığı dahi İzmir’e İstanbul’a vapur ile yapılan Ayvalık’ımızda, kara yollarının gelişmesi ile yerini otobüs ve kamyonculuğa bırakmış olduğundan, liman eski fonksiyonlarını kaybetmiş olsa da Dolap Boğazı gene Ayvalık’ta denizcilere ve Ayvalık’a hizmet etmektedir.

Boğazdan dışarıya çıkarken iskele tarafında Tavuk adamız var. Bu güzel adamız üzerinde mevcut bir manastır var. Manastırın muhteşem sarnıcı olup, adanın kendine has bir de suyu çok güzel olan kuyusu mevcut. 60’lı yıllara kadar, Cunda sakini kadınlar kayıklarla gelip bu kuyuda çamaşırlarını yıkarlar, adanın üstündeki mevcut ağaçlara ipler gerip çamaşır kuruturlardı.Yani adada kalan olmazsa bile gene de bir çeşit yaşantı vardı ve bir mesire yeri gibiydi. Benim bu yazımı okuyan yaşlı Cundalılara maziyi hatırlatıp bir nebze de olsa onları o yıllara getirip genç ve dinç yıllarını hatırlatırken, şimdiki nesile de şunu hatırlatmak istiyorum ki bizim eski yıllarda hür yaşadığımız Ayvalık’ın her tarafı parça parça satılıyor ve hür yaşamaya alışmış Ayvalıklıya her satılan yerlerde karşısına bir tabela koyuluyor.(YASAK)

Bu güzel adamız Tavuk Adası’da satılarak birkaç el değiştirdi. Satın alanlar düğün eğlenceleri yaptılar üzerinde. Benim şimdi bir sorum olacak Ayvalıklıya bu düğünlere hangi Ayvalıklı davetli oldu? Bu düğünlerde hizmet görevlileri dahi dışarıdan getirildi. Artık bunu çok iyi anlamamız lazım, Ayvalık’a gelen Ayvalık’tan ve Ayvalıklıdan sadece almak istiyor. Vermek katiyen! Verdikleri sadece bir mesaj var o da: Yasak. Yani gelen Ayvalık’ın örf, adet, gelenek, kültür değerlerini hiç göz önüne almadan, Ayvalık’a adapte olmaya değil, Ayvalık’ı kendine adapte yapma gayretinde. Çünkü bu tipler Ayvalıklı gibi paylaşımı bilmiyorlar. Bildikleri bir şey var, bana ait olan başkasına YASAK düsturu.

Belki şimdiye kadar yazdıklarımdan ayrı bir düşünce paylaşıyorum, okurlarımdan anlayış göstermelerini rica edeceğim. Okumak başka okuyup anlamak daha başka. Umarım bu düşüncelerimi anlayacaklardır. 

Şubat 2010, sayı: 16 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12