Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

PANORAMA

Bu ay da haberler arasındaki gezimizde gözümüze çarpan önemli haberlerden sizler için seçkimizi yaptık.

12 Mart'ın 39. Yılında Demokrasi Çağrısı

78'liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, 12 Mart 1971 tarihli askeri muhtıranın 39. yıldönümünde, Türkiye'de 12 Mart darbesini hazırlayan kadroların ve zihniyetin hâkimiyetinin sürdüğünü belirterek,"12 Mart darbesiyle hesaplaşabilseydik, 70'li yıllarda iç savaş yaşanmayacağı gibi devamla Kürt savaşı da yaşanmayabilir, Kürt-Türk kardeşliği daha az sancılı bir yoldan kurulur ve on binlerce genç insanımızı, arkadaşımızı kaybetmeyebilirdik" dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD), 12 Mart muhtırasının 32. yıldönümünde darbelerin yasaklanmasını, darbe ile iktidar olanlara yasal ve siyasal meşruiyet tanınmamasını, darbe ile değiştirilen Anayasaların geçersizliğinin Anayasa hükmü haline getirilmesini istedi.

"Geçmişle hukuksal hesaplaşma yaşanmadan ve her travmayı 'unutmaya' dönüştürerek demokrasi yolunda ilerleyemeyiz" denilen İHD açıklamasında "12 Martçı zihniyet ve uygulamaların, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkeleri ile aşılabileceği" vurgulandı.

Romanlar İnsanca, Onurlarıyla Yaşamak İstiyor

Roman Dernekleri Federasyon Başkanı Erdinç Çekiç açılımın bir devlet politikası olarak uygulanacağı yerde yerel yönetimlerin inisiyatifine bırakılmasından endişe ettiklerini; TOKİ evlerinin sorunlarını çözmeyeceğini dile getirdi. Romanlar istihdam, sağlık, konut, eğitim olanaklarına ulaşabilen ve önyargılardan arındırılmış vatandaşlar olarak yaşamalarını sağlayacak sürdürülebilir bir devlet politikasının yürürlüğe sokulmasını istiyorlar. Seçme ve seçilme haklarını kullanabilmeleri yolunda yüreklendirici uygulamalar, Roman kültürünü yaşatmak; tüm vatandaşlarla birlikte insan onuruna yakışır biçimde yaşama koşullarının sağlanması bağlamında valilik ve belediyelerden, tüm kurum ve kuruluşlardan, yerel yönetimlerden Roman derneklerinin muhatap alınmasının sürecin sağlıklı biçimde yürütülebilmesi için gerekli olduğunu vurguluyorlar.

Bu Kalp Seni Unutur mu” Devam Etsin Kampanyası

İzleyicileri internette başlatılmış olan kampanyaya şimdiden 6,000’e yakın imza göndererek dizinin başka bir kanalda devamını istediğini belirtti. Bilindiği gibi, dizi bir grup gencin yaşadıklarını anlatırken arka planda 12 Eylül 1980 darbesini ele alıyordu. Show TV’de 13.10.2009 tarihinde başlayan dizi 17. bölümden sonra, 16.02.2010’da ‘reyting’ gerekçesiyle yayından kaldırılmıştı.

Açılıma Güvenmeyen Alevi Yurttaşlar Haklı Çıktı

Alevi dernekleri Çalıştaydan beklediklerini bulamadıklarını; eşit vatandaş uygulamasının başlatılmadığını dile getirdiler. Din dersleri sorunu devam ediyor. Cemevleri ibadethane sayılmıyor.

14 Mart Gene Güvensizlik İçinde Yaşandı; Kutlanamadı

Sağlıkla ilgili gelişmeler ve tasarlananlar hem sağlık emekçilerini hem de vatandaşı gittikçe daha kötü koşullara mahkum ediyor. Bayramda sokaklara çıkan sağlık emekçisi örgütlerinin sesini devleti yönetenler duymak istemiyor. Duysalar ne olacak; görevleri uluslar arası sermaye ve ülkemizdeki uzantılarının çıkarının gerektirdiği ortamı sağlamak!

Türkiye Askeri Silah Alımında Dünya Onuncusu

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) askeri silah transferleri raporuna göre, 2009'da Türkiye dünyada en çok askeri silah satın alan 10. ülke oldu. 2008'de 13. sıradaydı.

Askeri silah ithalatına 2008'de 578, 2009'da 675 milyon dolar harcayan Türkiye, iki yılda toplam 1milyar 253 milyon dolarını* askeri silah ithalatına ayırdı.

Türkiye'ye en çok silahı İsrail ve Almanya sattı. Dünyanın üçüncü büyük silah ihracatçısı Almanya'nın en büyük alıcısı, yüzde 14'lük oranla Türkiye. 

Mart 2010, sayı: 17 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

22/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 93 Ziyaret var  Sitede 3 kişi var  IP:54.92.153.90