Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

8 MART IN 100 YILINDA

YAŞASIN KADINLARIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELESİ

YAŞASIN 8 MART!

8 Mart Ayvalık Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar 6 Mart Cumartesi günü Ayvalık Marina’dan Cumhuriyet Alanına “8 Martın 100. Yılında Yaşasın Kadınların Örgütlü Mücadelesi”, “Ev İşini Bırak Dünya Dursun!” “8 Mart Resmi Tatil Olsun” pankartlarıyla bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Görünmeyen Emek Sesini Yükselt”, “Kadınlar 4-C değil, Kadrolu İş İstiyor”, “Gündelikçiyiz. Emeklilik ve Sigorta Hakkımız”, “Krizin Bedelini Kadınlar Ödemeyecek”, “Ucuz İşgücü Olmayacağız”, “Kadınlar DESA'da Kazandı. Sıra TEKEL'de”, “Kadına Yönelik Şiddete Hayır”, “Şiddet Kader Değildir”, “Kadın Da(ya)nışma Merkezi İstiyoruz”, “İşyerinde Baskı ve Sömürüye Hayır”. “İşyerlerinde Kreş İstiyoruz”, “Kadınlara Ücretsiz Sağlık”, “Merhaba Dünya... Artık Bensiz Dönemezsin…”dövizleri dikkat çekti. Yürüyüşün sonunda “Güldünya Şarkıları” söylendi ve basın açıklaması yapıldı.

Güner Kars Türkdoğan tarafından okunan açıklamada; “8 Mart, 1857’de New York’ da kırk bin dokuma işçisi kadınların grevine polisin saldırdığı ve çıkan yangında 129 işçi kadının öldürüldüğü gün!

8 Mart 1910’ da 2. Uluslararası Kadınlar gününde Clara Zetkin’in önerisiyle bütün dünyada Kadınların Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü olarak kabul edildiği gün!

8 Mart’ın yüzüncü yılında savaşa, kapitalizme, şiddete, ırkçılığa ve eşitsizliğe karşı direnişimizi, mücadelemizi ve dayanışmayı büyütmeye devam ediyoruz!

Bizler dünyayı değiştirmek için yola çıkmış kadınlarız!

YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI

Bizler, Erkeklerle konuştuğu gerekçesiyle dedesi ve babası tarafından diri diri toprağa gömülüp üstüne beton dökülen, hiç çektirilmediği için kendisinden geriye tek bir fotoğrafı bile kalmayan16 yaşındaki Adıyamanlı Medine Memi için buradayız!

Bursa'da yatak fabrikasında gece mesaisinde yanan kadın işçiler için buradayız!

İkitelli'de yük aracında işe taşınırken selde boğularak ölen 8 kadın işçi için buradayız!

Kurtköy’de temizledikleri lüks villaların önünde hız yapan aracın çarpması sonucu ölen gündelikçi kadınlar için buradayız!

Boşanmak istediği eşi tarafından öldürülen Dilek Hemşire için buradayız!

Aşkına karşılık vermediği kişi tarafından bıçaklanarak öldürülen 24 yaşındaki Demet Öğretmen için buradayız!

BİZ KADINLAR, hepimiz, bu 8 Mart’ta da alanlardayız. Yaşasın kadınların dayanışması!

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE SON!

BİZ KADINLAR, emeğimizin yok sayılmasına, sömürülmeye, yoksullaştırılmaya, cinsel, fiziksel, duygusal, psikolojik, ekonomik her türlü erkek egemen şiddete HAYIR DİYORUZ.

BİZ KADINLAR kılık kıyafetimize yönelik her türlü baskı ve yasaklamaya hayır diyoruz.

Her türlü şiddete, tacize, tecavüze uğrayan kadınlar için, kadın kurumlarının denetiminde ve yürütücülüğünde her ilçede Kadın Da(ya)nışma merkezleri açılmasını istiyoruz.

KİMSENİN NAMUSU OLMAYACAĞIZ!

Planlı cinayetlerin, haksız tahrik adı altında gizlenmesine izin vermeyeceğiz. Bedenlerimiz, emeklerimiz, kimliklerimiz üzerindeki baskılar, cinayetler devam ederken, erkeklerin şiddetini meşrulaştıran “haksız tahrik indirimi”ne, tacize, tecavüze, dayağa karşı boyun eğmiyoruz.

BİZ KADINLAR ADALET, BARIŞ, ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ.

BİZ KADINLAR, 8 MART’IN RESMİ TATİL OLMASINI İSTİYORUZ

Kurtuluşumuz kendi ellerimizde, birlikte güçlüyüz. Birlikte hem yürüyeceğiz, hem de yürünecek doğru yollar açacağız!

Geceleri de sokakları da terk etmeyeceğiz!

Hepimiz özgür oluncaya dek, mücadelemiz sürecek!

YAŞASIN KADINLARIN 100 YILLIK ÖRGÜTLÜ MÜCADELESİ!” dendi.

Basın açıklamasının ardından Elçin Yalçın, Leyla Aksu, Gizem Bıldırcın ve Eylem Kıpçak’ın çalıp söyledikleri türkülere eşlik eden kadınlar, “ Kadınlar Vardır…” şarkısı ile alandan ayrıldılar.

8 Mart Ayvalık Kadın Platformu: Ayvalık Bağımsız Kadın İnsiyatifi, Ayvalık Çevre Koruma Derneği, AYKÜSAD, ASD, Eğitim- İş, ÇYDD, HALKEVİ, KESK (Eğitim-Sen, SES), Pir Sultan Abdal Derneği 

Nebahat DİNLER

Mart 2010, sayı: 17 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 59 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.233.99