Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

BOL YAĞIŞLAR TARIM ALANLARINDA EKİMİ GECİKTİRDİ

Ayvalık  İlçesinde, toprağı işlemek suretiyle tarımla geçimini sağlayan üreticilerin tarım alanları, yağışlar nedeniyle su altında kaldı. Üretici tarlarını su altında kalması nedeniyle çaresiz kaldı. Yine kendi haline terk edildi

2010yılı  Meteoroloji müdürlüğünün verilerine göre, Ege Bölgesi yağış ortalaması 186,5mm,Normali 87,2mm’dir. 2009 Şubat ayı yağış ortalaması ise  165,5mm’dir. Yağışların normale göre %114,0, 2009’un Şubat ayına göre ise %12,7 artış gözlenmiştir. Yağışlar, genel olarak normalinden ve geçen yıla oranla daha fazla olmuştur. Yağışlar normale göre %36,2, geçen yıla göre %15,7 artmıştır.

Bu fazla yağışlar, yağmur sularının toprakta fazla kalmasına, dolayısıyla toprağın havasız bırakmıştır. Ekili bitkilerin sararmasına, solmasına ve hatta ölmesine neden olmaktadır. Özellikle hububatta su kesmesi diye tabir edilen ölümler meydana gelmektedir. Yoğun yağışlardan sonra suyun, 48 saatte toprak yüzeyinden (0-30cm) gitmesi veya drene edilmesi gerekir. Toprağın suya olduğu kadar havaya da ihtiyacı vardır. Toprağın soluk alması gerekir. Islak toprak, soğuk topraktır. Suyun, toprağa ve havaya oranla daha fazla sıcaklığa ihtiyacı vardır. Toprak, hava ile daha çabuk tava gelir. Tohum, fide yatağının hazırlanması ekim ve dikimin sağlıklı yapılabilmesinin şartı, geçirgen ve havadar toprakla mümkündür. Islak toprağın sürülmesi daha zordur. Geç kuruduğundan dolayı ekim de geç olmaktadır. Yüksek taban suyu, gelişmekte olan bitkilerin köklerini yüzlek bırakır. Susuzluğa karşı dayanıksız olur.

Yağışlar nedeniyle özellikle pancar, patates, baklagil ve fide tohumlarının ekimi gecikmiştir. Ekimin gecikmesi, bölgedeki ürün çeşitliliğini olumsuz etkileyecektir. Tohumundan fide yetiştiren çiftçinin, hazır fide almak zorunda kalması, ürün maliyetlerine de ek masraf getirecektir. Özellikle buğday alanlarında, köklerin besini alamaması nedeniyle sararmalar başlamıştır.

Yağışlar, ortalamanın üzerinde olması nedeniyle, hastalık ve zararlılar için uygun ortam sağlayacaktır. Zararlı böcek popülasyonlarında artış meydana geleceğinden, ilaç kulacımı da artacaktır. Bu da bir maliyete yük getirecektir.

Üreticilerin ürünlerini ekemedikleri takdirde, dekar başına ekecekleri ürünü, devlet pirim olarak desteklemelidir. 

Halil COŞKUN 

Mart 2010, sayı: 17 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12