Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

EĞİTİMDE  AYIN GÜNCESİ  

DEPREM YiNE CAN ALDI:  Elazığ’da  8.3.2010  da sabah meydana gelen depremde 50 kişi yaşamını yitirdi. Yüzlerce insan yaralandı. Türkiye nüfusunsun yüzde 77 si 1. ve 2. Deprem bölgesinde yaşamaktadır. Son on yılda pek bir şey yapılmadı. İnşaat Mühendisleri Odasının tespitine göre yapıların yüzde 55 i kaçaktır. İmar afları, oy kaygıları ile çıkarılıyor. Deprem hiçbir hatayı affetmez. Uyanmamız lazım çünkü deprem uyumuyor. Yaşamını kaybedenlere baş sağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz.

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI İÇİN TOPLANTI YAPILDI: Belediye İş teki toplantıdan sonra Eğitim Sen de 2.toplantı yapıldı. Bileşenler 1 Mayıs için bir araya geldiler. Genel olarak Ayvalık’ta yapılması uygun bulundu. Balıkesir’de KESK ayrıca 1 Mayıs İşçi Bayramını kutlayacak.

 SİVİL SAVUNMA TATBİKATLARI YAPILDI: Sivil Savunma Haftası olmasından dolayı Ayvalık’taki okullarda deprem tatbikatı yapıldı. Öğrenciler büyük heyecan yaşadılar.

 DERS KİTAPLARI VE EĞİTİM ARAÇLARI YÖNETMELİĞİNE DAVA AÇILDI: 31.12.2009 günü 27449 (4.mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de “Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği” yayınlandı. Eğitim Sen Genel Merkezi, söz konusu yönetmelikte hukuka, kamu yararı ve hizmetin gereklerine, eğitim ve bilim gereklerine aykırı hükümler olduğunu belirterek anılan yönetmeliğin birçok hükmünün yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtı.

 BU AYIPTAN TÜRKİYE KURTULMALIDIR: 2006 da Terörle Mücadele Kanununda (TMK) yapılan değişiklikle çocuklar yetişkinler gibi yargılanmaya başlandı. Yüzlerce çocuk taş attıkları gerekçesiyle göz altına alındı,kötü muamele görüp,haklarında TMK dan onlarca yıl hapis cezası verildi.Bu uygulama uluslararası hukuka aykırıdır.Çocukları ömürleri boyunca etkileyecek büyük travmalara neden olmuştur.Eğitim yaşamlarında ciddi risklerle karşı karşıyadırlar.Bu ayıba derhal son verilmelidir.Çocuk Mahkemelerinde yargılanmaları uygundur.Bu duruma seyirci kalanlar tarihsel olarak bu yükü sırtlarında taşıyacaklardır.

 ÖĞRENCİLERDEN YİNE PROTESTO: 25 Mart’ta Ankara’da Sanayi Bakanını pretosto eden Hacettepe Üniersitesi öğrencileri yaka paça götürüldü. Özel Güvenlik Görevlileri çok sert davrandılar. Televizyon görüntülerinde izlediğimiz kadarıyla kesinlikle öğrencilerin saçları sökülmüştür. Bakan Nihat Ergün daha önce de İstanbul’da yumurtalarla pretesto edilmişti. Hacettepe Üniversitesinin öznesi olan öğrencilere karşı yapılan bu sert uygulamayı kınıyoruz.

 UYUŞTUCU İLKÖĞRETİME GİRDİ: Samsun’da 25 Martta İlköğretim Okulu öğrencileri gözaltına alındı. METEM ’in açıklamalarına göre uyuşturucuda 100 gençten 15 i ya kullanmış ya da alışkanlık haline getirmiş durumdalar. Anne ve babaların haberleri olması için 2 yıl geçmesi gerekiyor. Uyuşturucu tuzağının en çok internetten yapıldığı tespit edildi. Sinirlilik, çok para harcanması  bir delil olarak değerlendiriliyor. Bali kullanılması küçük yaşlarda başlıyor. Bu tehlikeli ve tehdide yönelik duruma dikkatinizi çekmek istiyoruz.

BU TAHAMMÜLSÜZLÜK NEDİR? :  Eskişehir Anadolu Üniversitesi Özel Güvenlik Görevlileri ile öğrenciler birbirine girdi.25 Mart’ta afiş asmak isteyen öğrencilere görevliler çok sert davrandılar. Tahammülsüzlüğün bu kadarı da fazla.

BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ: Yıllarca Balıkesir Eğitim Sen yöneticiliği yapan Bedri Arık ve eşi Sevim Arık’ın anneleri vefat etmiştir. Toprağı bol olsun diyoruz. Arkadaşlarımıza da sabırlar diliyoruz. Ayrıca Ayvalık Eğitim Sen yönetim kurulu üyesi Tahir Kılıç arkadaşımız da annesini kaybetti. Kendisine başsağlığı diliyoruz.

MAHKEME MEMURLAR İÇİN KARAR VERİYOR: Anayasa Mahkemesi kamu görevlilerini ilgilendiren iki kritik kararı görüşüyor. “İkamet ettiği ilin hudutlarını izinsiz terk etme” eylemini gerçekleştiren memurlara, brüt aylığının 8’de 1 oranında kesinti yapılabileceğine ilişkin düzenlemenin iptali istenmişti. Ayrıca “Disiplin cezası verilmesine sebep olmuş bir fiil veya halin cezaların sicilden silinmesi”ne ilişkin süre için de “tekerrüründe bir derece ağır ceza uygulanır” biçimindeki birinci tümcenin “uyarma ve kınama cezaları” yönünden iptaline karar verilmesi istendi. Memurlar ayni suçu tekrarlarsa daha ağır ceza almayacak. 

Mart 2010, sayı: 17 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 59 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.233.99