Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Kadına yönelik şiddete göz yumma sessiz kalma

“25 kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü” öncesinde Ayvalık Bağımsız Kadın  İnsiyatifi'nin düzenlediği etkinliklerde kadına yönelik şiddet konulu bir sergi açıldı ve spot film  gösterimi gerçekleşti.25 Kasım 1960 tarihinde Dominik Cumhuriyeti’nde Trujillo diktatörlüğü döneminde Sosyal Değişim Hareketi’nden Mirabel kardeşler, arabalarından indirilip, vahşice tecavüz edildikten sonra öldürülmüşlerdi. Latin Amerikalı ve Karayipli feministlerin önerisiyle her yıl 25 Kasım günü onların anısına ithafen BM tarafından 25 Kasım: Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kabul edildi.

Kadınlar her yıl 25 Kasım’da dünyanın her yerinde kadına yönelik şiddeti kınamak için bir araya geliyor, toplantılar düzenliyor, protesto gösterileri yapıyor, kadın haklarına saygılı şiddetsiz bir dünyada yaşama taleplerini dile getiriyorlar.

Ayvalık Bağımsız Kadın İnsiyatifinin düzenlediği "Kadına Yönelik Şiddete Göz Yumma, Sessiz Kalma" sergi ve film gösterimi 22-23-24 Kasım 2008 tarihinde   Talatpaşa Caddesinde gerçekleştirildi. Açılışını Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant’ın yaptığı sergiye çeşitli dernek ve sivil toplum kuruluşlarından kadınlar katıldı. Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen de gönderdiği  çiçekle kadınlara olan desteğini gösterdi.
 
Kadına yönelik şiddet konusunda haber, fotoğraf, bilgi-belge araştırması yapılarak hazırlanan serginin yanı sıra, İnsiyatifin hazırladığı broşürler açılan standda halka dağıtıldı . Bu broşürlerde kadınların maruz kaldığı aile içi şiddetin çeşitleri;fiziksel şiddet , ekonomik şiddet , duygusal- psikolojik şiddet , cinsel şiddet  ve kadına karşı çocuklarını kullanma başlıklı bilgilerin yanı sıra  şiddete  karşı kadınların yasal hakları ve aile içi şiddet karşısında nerelere başvurmaları konusunda bilgiler verildi. Etkinlikler kapsamında Kadın Statüsü Genel Müdürlüğü’nün  hazırladığı “Eşitlik Güçlendirir, Göz Yumma Sessiz Kalma, Kadın Sığınmaevleri, Kadına Karşı Şiddete Hayır” başlıklı spot filmler ilgiyle izlendi.Ayvalık Bağımsız Kadın İnsiyatifi üyeleri “Bir yıl önceki etkinliğimizden bu yana bir çok yerde kadınlar erkek şiddetine maruz kaldı, öldürüldü. Kız çocuklarımız erken evliliklere zorlandı, cinsel istismara uğradı. Şiddetin uygulayıcıları her sınıftan, her eğitim düzeyinden, her kültürden, her bölgeden olabiliyor. Sonuçta biz kadınlar öldürülüyoruz. Bu olaylar gazetelerin üçüncü sayfalarına haber oluyor ve unutulup gidiyor. Oysa o kadınların hayalleri, umutları, en önemlisi yaşam hakları ellerinden alınıyor. Kadınların karşı karşıya kaldığı şiddet kader değil. Doğa kanunu değil. Buna dur demek bizim ellerimizde. Kadının insan haklarını ihlal eden  bu şiddeti  , ancak biz kadınlar  durdurabiliriz” diyerek, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar Arası Mücadele Günü için tüm kadınlara sesimizi  hep birlikte duyuralım çağrısında bulundular.

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

19/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 23 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.141.12