Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

DİKİLİ DE 10 TON SU BEDAVA

Özgüven Beraat Etti

Uluslararası tekellerin dünya üzerindeki su potansiyellerine el atma düşünceleri her geçen gün artmaktadır. Yaşama hakkı olan suyun kullanımı, insanların elinden alınmak istenmektedir. Özelleştirme çalışmalarının hız kesmeden sürdüğü bu zamanda su, pazardaki yerini almaktadır Özellikle kentlerde halkın yararına olan şebeke suyunun dağıtımında yer alan belediyelerin hizmetlerinin özelleştirme çalışmaları sürmektedir. Sırada İSKİ ve ASKİ var. Halkın vermiş olduğu vergiler ne yazık ki yol, su, elektrik olarak dönmemektedir. Elektrikten sonra şimdide su özelleştirme yolundadır.

Bu özelleştirmelere karşı 29.03.2010 tarihinde Dikili Adliyesinde yapılan duruşmada 10 tona kadar olan su kullanımından ücret almadığı için "görevi kötüye kullandığı" ve "kamuyu zarara uğrattığı" gerekçesiyle yargılanan Dikili Belediye Başkanı Osman Nuri Özgüven ve Belediye Meclis Üyeleri yargılandığı davadan beraat ettiler.

Duruşmada söz alan, sanık avukatlarından Arif Ali Cangı, “Söz konusu davada kararname çıkartılmamış olsa da, kamu yararı olduğu açıktır. Yani, tüm canlıların yaşayabileceği kadar suya ulaşması, yaşam hakkı olarak tanımlanmıştır. Ülkemiz de bu yönlü kararları konu alan uluslararası sözleşmelere imza atmıştır. Bu davanın açılmasına neden olan 4736 sayılı yasa, adeta sosyal devletin yapması gerektirdiği her hizmeti ücretli hale getirdiği için toplumsal ihtiyacın gereksinim duyduğu her durumda bir kararname çıkarılmış. Belediyeler hizmet verirken kar zarar hesabı ile ticarethane mantığı ile hareket edemez. Dikili’deki uygulamada kamu zararı olmadığı gibi su tasarrufu sağlanarak kamu yararı ortaya çıkmıştır” diye konuştu.   “Bu nedenle müvekkilim, kamuyu zarara uğratmamıştır, aksine kamu yararını gözeten bir uygulama yapmıştır. Savcılığın bu durumu göz önünde bulundurmasını talep ediyorum" dedi. Sanıkların son sözünün sorulmasının ardından Cumhuriyet Savcısı Velihattin Eldemir, davalıların üzerlerine atılı suçları işledikleri yönünde bir kanıt oluşmadığına ve yapılan işlemde kamu yararı gözetildiğine dikkat çekerek, Başkan Osman Özgüven'in de aralarında bulunduğu 22 kişinin beraatına karar verilmesini istedi. 

Su hakkı  tescillendi

Mahkeme Başkanı Mehtap Şen, davaya konu olan 'görevi kötüye kullanma' ve 'kamuyu zarara uğratma' suçlarının oluşmadığına hükmederek, sanıkların beraatına karar verdi. 

Adliye çıkışında dava sonucuna ilişkin açıklama yapan Başkan Özgüven, "Bu davanın başından itibaren suyun yaşam hakkı olduğunu savunduk. Burada bizim beraat etmemiz önemli değil, önemli olan suyun yaşam hakkı olduğu yönünde bir kararın açığa çıkmasıdır. Bundan sonraki dönemlerde de, halkın faydasına olan çalışmalar yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 

Özgüven'in avukatı Arif Ali Cangı ise, "Bu dava sadece Dikili'nin davası değildir. Türkiye bu davadan örnek alarak, kendi yerel yönetimlerinden 10 tona kadar suyun bedava verilmesi için talepte bulunmalıdır. Bu dava suyun ticarileştirilmesine yönelik girişimlere karşı kazanılmış bir zaferdir" şeklinde konuştu. 

Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven gibi bizi susuz bırakmak istemeyen suyun özelleştirilmesine karşı çıkan yerel yönetimler bekliyoruz. Dikili Adliyesi’nde komşu belediye başkanlarının destek amaçlı bulunmalarını görmek isterdik. Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven'e destek amacıyla DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Genel-İş Genel Başkanı Erol Ekici, Genel-İş 5 Nolu Şube Başkanı Mehmet Çınar, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Azat Fazla, Ege Çevre Platformu Temsilcileri(EGEÇEP), Ayvalık Çevre Platformu(AYÇEP) Temsilcileri ve vatandaşlar katılarak destek olmuşlardır. 

Halil Coşkun 

Mart 2010, sayı: 17 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 61 Ziyaret var  Sitede 3 kişi var  IP:54.166.233.99