Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

EGEÇEP 3 BİLEŞENLER   KURULTAYI  GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KURULTAYDA MADENCİLİĞİN YAŞAM ALANLARINA ETKİSİ TARTIŞILDI

Yaşamı yok eden savaş ile doğayı ve çevreyi kirletenlere karşı mücadelesi ile tanınan EGEÇEP’in 3. BİLEŞENLER KURULTAYI, 27–28 Şubat 2010 tarihlerinde, MMO-Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Kurultayda, birinci gün EGEÇEP bileşenleri Av. Berrin Esin Kaya’nın başkanlığında 2009 yılı değerlendirme ve faaliyet raporlarını sundular. 2010 yılı eylem planlarıyla ilgili çeşitli görüş ve önerilerde bulunuldu. EGEÇEP bileşenleri, yaşam savunuculuğunda kendi yörelerinin ve örgütlerinin sorunlarını anlatarak önümüzdeki dönemde yürütecekleri mücadeleleri dile getirdiler; bilgilendirmede bulundular, işleyişe dair öneri ve fikirlerini dile getirdiler. Bileşenlerin ortak noktası: talanın acımasızca sürdüğü, hukuksal alanda kazanılan davalara rağmen insan hayatı ve yaşam alanları hiçe sayılarak hukukun çiğnendiği, daha çetin mücadelelerin önümüzdeki günlerde olacağı yönündedir. Daha fazla üretimin, daha fazla tüketimin teşvik edildiği; yaşanacak dünyanın kalmayacağı politikaların terk edilerek, sürdürülebilir yaşamın temel alındığı üretim biçimi türler arası barışın olduğu, doğal kaynakların üzerinde tüm canlıların eşit haklarını kabul eden tüketim kültürünün esas alınması gerekliliği savunulmuştur.

Bileşenler; 2010 yılı çalışmalarında madenciliğin yanı sıra, suyun ticarileşmesinin olumsuz etkilerinin neler getirecekleri konusunda fikirlerini belirterek “Su havzaları ve su kaynakları maden işletmelerinin faaliyetleri nedeniyle kirletilmektedir. Yaşam alanlarımız tehdit edilmektedir. Sulardaki kanserojen maddelerin tehlike sınırını aşması, geleceğimiz açısından endişe vericidir. “dediler.

 Kurultayın ilk günü, yeni dönemde görev yapacak olan yürütme kurulunun belirlenmesi ile sona erdi. Buna göre yeni dönemde yürütme kurulu şu isimlerden oluştu:  Hayri Bökü, Özer Akdemir, Berrin Esin Kaya, Muammer Sakaryalı, Tekin Karadağ, Erkan Çınar, Samet Baskak, Oya Otyıldız, Hande Atay, Recep Erkol, Bahadır Doğutürk, Halil Coşkun, Ertuğrul Barka.

EGEÇEP Kurultayına gelen, FOÇEP (Foça Çevre Platformu), Güzelhisar Ovasını Seviyoruz Çalışma Grubu, Kula-Sandal Köyü Katı Atık Girişimi ve YADEM- Yağcılar-Demircili Derneği, EGEÇEP'e katılım isteğinde bulundu. Bu istekler, katılımcıların alkışlarıyla karşılanarak kabul edildi.

Kurultayın ikinci gününe ise katılım yoğun oldu. EGEÇEP dönem sözcüsü Av. Berrin Esin Kaya’nın 3. Kurultay açış konuşmasıyla başladı. Konuşmasında geçen dönemle ilgili olarak 15 Mart 2009 yılında Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu’nun öncülüğünde düzenlenen mitingde suyun mal olarak satılamayacağını, maden yasasıyla ilgili Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği kararların ardından hazırlanan yasa tasarısının kaygı verici olduğunu belirti.

Artvin, Niğde, Ulukışla, Kula, Ayvalık, Ankara, İstanbul vb il ve ilçelerden DKÖ temsilcisi konukların da katıldığı Kurultayın 2. günü, Toprak Dede Tekin Karadağ ile Halk Ozanı Welat’ın müzik ziyafetiyle başladı. Daha sonra, ödül törenine geçildi. EGEÇEP İlkeleri doğrultusunda, Ayvalık Karaayıt Köyü Kadınları, İnay Köyü Vicdan Hareketi, Turgutlu Çaldağı Nikel Madeni Mücadelesinden Mehmet Orhan, Prof. Dr. Beyza Üstün, Prof. Dr. Ali Osman Karababa, İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, Gazeteci Özer Akdemir, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Tahir Öngür’e EGEÇEP YAŞAM SAVUNUCUSU ÖDÜLÜ verildi.  

Öğleden sonra, Prof. Dr.Türkel Minibaş Oturumu’nda, önce Kışladağ Belgeseli ve ardından Türkel Minibaş’ın yaşamından görüntüler gösterildi. Daha sonra “Madenciliğin Yaşam Alanlarına Etkisi” konulu Panel gerçekleştirildi. Panelde, Yeşil Artvin Derneği’nden, eski Artvin Baro başkanı Av. Bedrettin Kalın, Metalürji Mühendisleri Odası genel Başkanı Cemalettin Küçük ve Madencilik Sektörünün Sorunlarını Araştırma Komisyonu Sözcüsü, Çanakkale Milletvekili Mustafa Kemal Cengiz birer sunum yaptı.

Panelin katılımcılarından Bedrettin Kalın, Artvin’de kurulmak istenen HES’lere dikkat çekerek Cerattepe’de verilen mücadelenin başarısına vurgu yaptı ve “Cerattepe’deki mücadele ve mücadelenin başarısı önemli bir örnek” dedi. Kalın, bölgedeki maden çalışmalarının tehlikelerini de dile getirerek Artvin’deki mücadeleye çocuklarına yaşanabilir bir dünya bırakmak isteyen herkesin destek olması gerektiğini ifade etti.

Metalürji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Küçük, 20 yıldır verilen mücadeleye ve alınan yargı kararlarına rağmen çevre katliamlarının devam ettiğini vurgulayarak, “Kararlar uygulanmıyor, çünkü hukuk güçlüden yana. Biz, hukuku toplumsallaştırırsak bu tür olumsuz etkileri o zaman ortadan kaldırabiliriz” şeklinde konuştu. Küçük, madenciliğin çevresel etkilerinin uzun yıllar boyunca devam ettiğine dikkat çekerek, Balıkesir-Balya’daki madenin kapatılmasının üzerinden 70 yıl geçmesine rağmen bölgedeki balık ölümlerinin sürdüğünü ifade etti. 

Oluşturdukları komisyonda Prof.Dr. Caner Zambak ve Ali Esat Karakaya’nın görüşlerini dinlediklerini belirten TBMM Madencilik Sektörü Sorunları Araştırma Komisyonu üyesi Mustafa Kemal Cengiz ise madencilik sektörü sorunları araştırma komisyonunun milletvekillerini görevlendirerek sorunları EGEÇEP’in madencilik ile ilgili kaygılarını yerinde dinlemek üzere panele katıldıklarını, bu katılımım komisyona faydalı olacağına inandıklarını belirtmiştir. EGEÇEP’i Ankara’ya davet ederek iletişimin daha sık olması gerekliliğini söylemiştir.

Dinleyicilerden, bu kişilerin tarafsız olmadığı yönünde tepki gördü. Cengiz, çevrecilerin hedeflerine ulaşmak istiyorlarsa diyaloga açık olmaları gerektiğini söyleyerek, “Bilimsel, teknik verileri de göz önünde bulundurarak çevre duyarlılığı olan madenciliği de Türkiye adına oluşturmak durumundayız” diye konuştu. Konuşmacılar ve dinleyiciler Milletvekillerinden, yaşam savunucularının isteklerinin TBMM’ne taşınmasını ve haklarının savunulmasını istediler,

Son olarak, milletvekilleri sırayla söz alarak, sorunları anladıklarını ve meclise taşıyacaklarını söyledilerse de kullandıkları dil, sorunların çok uzağında olduklarını gösterdi. 

Halil COŞKUN

Mart 2010, sayı: 17 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/04/2018 Gün Ortalama:162  Bugün 71 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.162.105.6