Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

ALLIANOI için umut ışığı

Allianoi’u çamurlu suya gömme  ısrarının son ürünü olan İzmir II.Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun almış olduğu 25.09.2009 tarihli karar da yargı tarafından durduruldu.

Dünyanın en iyi korunmuş sıcak suyuyla şifa dağıtan Allianoi hakkındaki yasal mücadele sürüyoren Allianoi Girişim Grubu adına İffet Diler tarafından basın açıklaması yapıldı.

Son dört yıldır kazı izni verilmediğini, bilimsel hiçbir çalışma yapılmasına olanak tanımadığını belirten İffet Diler “Hukuk 2000 yıllık ALLIANOI ören yerinin bir kez daha mille, aslında çamurla kapatılarak korunamayacağının altını çizmiştir. Şimdi bir kez daha müjdeliyoruz;  İzmir 4.İdare Mahkemesi’nin 12.05.2010 tarihinde aldığı karar ile “…kararın dayanağı olan ilke kararları Danıştay tarafından iptal edildiğinden Koruma Kurulu kararının hukuksal dayanağını yitirdiğini, hukuka aykırı kararın uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden…” yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Şimdi en geç 30 gün içinde yargı kararının uygulanmasını, Allianoi’u suya gömecek her türlü hazırlığın durdurulmasını, ayrıca Allianoi’u suya gömme ısrarından vazgeçilmesini bekliyoruz” dedi.

BERGAMA, ALLIANOI olmadan eksiktir!”, “ALLIANOI’da bilimsel çalışmalara izin verilsin.”, “Kazılar başlasın!” çağrısıyla basın açıklaması sona erdi.

Allianoi 1998’de, sulama amaçlı Yortanlı Baraj gölet alanının ortasında, idealist bir arkeolog tayfası tarafından 9 yıl boyunca kazı yapılarak keşfedildi. Bu süre içinde sadece yüzde yirmisi ortaya çıkartılabilen Allianoi’de dünyanın en büyük ve en sağlam Roma ılıcasıyla birlikte çeşmeler, hamamlar, yollar, caddeler, kiliseler, köprüler gibi mimari unsurlar barından büyük bir yerleşme saptanmış durumda. Allianoi’de arkeoloji, sanat tarihi, mimarlık, mühendislik, tıp, ilâçbilim ve subilim tarihi bilimlerinin literatürüne girebilecek çok önemli sonuçların çıktığı biliniyor.  

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 84 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.81.112.7