Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

DOSTLUK VE BARIŞ FESTİVALİ

 

TÜRK-YUNAN ''BİNLERCE GÜVERCİN''

Yunanistan ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerini sosyal, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanlarda daha da ileri seviyelere ulaştırmak amacıyla Türk- Yunan Defne Derneği tarafından dokuzuncusu düzenlenen Dostluk Festivali’ne bu yıl İskeçe( Ksanthi) ile İstanbul- Adalar Belediyesi ev sahipliği yaptı.

12–13 HAZİRAN 2010 da Ksanthi'de (İskeçe) başlayan festival 14-15 Haziran 2010 da Adalar’da devam etti.

Festivalin ilk gününde Ksanthi’den ve Adalar'dan alınan iki defne dalını Büyükada Çınar Meydanı parkında yan yana toprağa diken Ksanthi ve Adalar Belediye Başkanları kardeşlik çağrısında bulundular. Halkın katılımıyla Türkiyeli heykeltıraş Yusuf Taktak ile Yunanistanlı heykeltıraş Adonis Kutsubas'ın önderliğinde, ağaçların çevresi "uygarlığın simgesi" taş piramitlerle örüldü.

Dostluk ve Barış” panelinde E.Pasxalis, Mario Levi, Erini Noti, Mıgırdiç Margosyan, S.Süreyya Önder, Sami Karabüyükoğlu konuşmacı oldular. Çok kültürlülüğün önemini vurgulayan konuşmacılar, geçmişte Adalar'da yaşayan farklı kültürden insanların yarattığı zenginlikleri anlattılar.

Adalar'da bulunan restoranların, Adalar halkının ve davetli müzik gruplarının katılımıyla “BARIŞA KURULAN SOFRA”da "Adalı Lezzetler"; Rum, Musevi ve Ermeni yemekleri sunuldu. Müzik ve Dans eşliğinde gerçek anlamda halklar şöleni yaşandı.

Festivalin ikinci gününde, Ksanthi'den gelen “Rembetiko Kumpanyası” canlı müziği eşliğinde, Büyükada'dan kalkan “MÜZİKLİ TEKNE ile Adalar dolaşıldı. Akşam Büyükada Limanda, Kardeş Halkları temsilen davet edilen Ermeni-Süryani asıllı ud virtuözü Coşkun Sabah'ın seslendirdiği ortak şarkılarla keyifli bir gece gerçekleştirildi.

Festival kapsamında yapılan 6. Altın Defne Fotoğraf Yarışması’nda Ege’nin iki yakasından fotoğrafçılar “Binlerce Güvercin” için denklanşöre bastılar.

 

Barışın simgesi güvercinleri fotoğraflayarak dostluğa, özgürlüğe, kardeşliğe tanıklık ettiler. Yarışmanın Türkiye tarafında Hacer Karanlık “Altın Defne”, Tülün Şaşmaz “Gümüş Defne” ve Zeynep Başkurt “Bronz Defne” ödülünü kazandılar.

 

Nebahat DİNLER

Mayıs- Haziran 2010, Sayı: 19 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12