HAYTAP HER CANLIYI KORUYOR I

HAYTAP, Hayvan Hakları Federasyonu – nitelikleri adlarından da belli olan - Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği, Bir Damla Yaşam Derneği kuruluşları, dernekleşmemiş girişimleri ve gönüllüleri çatısı altında toplayan bir federasyon. Planlı ve gerçekçi bir biçimde insan sağlığını, hayvanların esenliğini, çevreyi birarada gözetiyor; uygulanabilir projeleri gerçekleştirebilmek için yetkililerin ve kamuoyunun işbirliğini pekiştirmeye çalışıyor.

Mayıs ayında HAYTAP’ın Bursa’nın ilçelerindeki örnek yerlere düzenlemiş olduğu bir geziye, 22/23 Mayıs tarihlerinde de Kuşadası’nda yapılan bir çalıştaya katıldım. Bundan böyle tüm çalışmalarına katılmak isterim çünkü ülkemizde başarılması imkansız gibi görülen proje uygulamaları hakkında aydınlandım.

Bursa gezisine yurdun çeşitli yerlerinden katılım olmuştu. Önce Osmangazi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam Merkezi’ni gezdik. Yabancı basında kalitesi ile adı geçen ve uluslararası isim yapmış bir kuruluş; uluslararası hayvan hakları savunucuları tarafından ziyaret edilmiş ve bu ziyaretler sonucu uluslararası literatüre girmiş; yıllardır da hep iyiye doğru yol almış. Osmangazide çevreden toplanan başıboş hayvanlar temizleniyor, sağlık denetiminden geçiriliyor, aşılanıyor, kısırlaştırılıyor, nekahat süresinden sonra bulunmuş oldukları yerlere geri götürülüyorlar. Geri götürülmeden önce, kısırlaştırılmış oldukları belli olsun diye, kedilerin kulaklarına küçük bir kesik yapılıyor, köpeklerin kulaklarına da bulunmuş oldukları yöreyi belirten renkte küpe takılıyor.

Kısırlaştırılmayan bir dişi köpeğin 6 yılda 4100 yeni yavru doğmasına yol açabileceğini biliyor muydunuz? Halen ülkemizde başıboş hayvanlardan kurtulmanın yaygın yolu itlaf. Bazen belediyeler bazen da kişiler bu insanlık dışı yola başvuruyor. Örneğin, Cunda’da ve Laka’da kış sonu kedi nüfusu en üst düzeye çıkar ve yaz başında resimde görüldüğü gibi kedilerin çoğu yok edilir. Köpekler de ya aynı yazgıyı paylaşır ya da barınak denilen, çoğu toplama kampından farksız, yerlere tıkılırlar. Oysa HAYTAP’a üye kuruluşların hem hayvanseverleri, hem hayvanlardan korkanları ya da nefret edenleri, hem de halk sağlığı ilgililerini memnun edecek çözümleri var. Bir dahaki sayımızda.

Ayşe S. KIRIKOĞLU

Mayıs- Haziran 2010, Sayı: 19 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

13/07/2020 Gün Ortalama:420  Bugün 153 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:18.232.188.89