Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

İSRAİL DURDURULMALIDIR

Gazze’ye insani yardım taşıyan gemilere İsrail’in yaptığı saldırı ülke genelinde olduğu gibi Ayvalık’ta da, 1 Haziran 2010 Salı günü yapılan basın açıklamalarıyla kınandı.

Ayvalık Demokrasi Platformu, Pir Sultan Abdal Derneği, HALKEVİ, EMEP, DSP, TKP adına Ayşe Kırıkoğlu tarafından yapılan ortak açıklamada “İsrail Durudurulmalıdır” dendi.

Bugün buradayız çünkü saldırgan İsrail devleti gene cinayet işledi; gene tüm dünyaya meydan okudu. Evrensel ahlakı yok sayan, evrensel hukuk kurallarını hiçe sayan bu saldırgan devletin cezalandırılmasını talep ediyoruz.” diyen Ayşe Kırıkoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

İsrail Devleti “Rotamız Filistin, Yükümüz İnsani Yardım” diye yola çıkan Özgürlük Filo’suna saldırıp kesin olmayan bilgiye göre 19 kişiyi öldürüp onlarcasını yaraladı; kalanları tutukladı, gemilere de elkoydu.

Gemilerdekiler 32 ülkeden yardım kuruluşlarının temsilcileri, yüzlerce sivil, milletvekilleri, gazetecilerdi.

BM Güvenlik Konseyi İsrail’i kınamakla yetindi. Kınama cezası İsrail’i yola getirir mi, getirmez. Zaten yola getirmek isteseler neler yapmaları gerektiğini bilmez olurlar mı? İstedikleri zaman Kuba’nın, İran’ın, Irak’ın masum halklarını yoksulluğa, ilaçsızlığa mahkûm edenler, İsrail söz konusu olunca mı çaresiz kalıyorlar? Kalırlar, çünkü İsrail yayılmacı emperyalist devletlerin Ortadoğu’daki çıkarlarını korumak için oluşturmuş olduğu bir ileri karakoldur…Ancak iki gündür hem bu ülkelerde hem de İsrail’de son saldırıyı kınayan gösteriler yapılmakta.

Sonuç olarak, Türkiye tüm uluslararası kurumlara, mahkemelere İsrail’i şikayet edip mahkum ettirmek için elinden geleni yaptırmalıdır, doğru. Ancak bununla yetinmemelidir. İsrail’deki büyükelçimizi geri çekmek yetmez; büyükelçiliğimiz kapatılmalı; İsaril ile yapmış olduğumuz tüm anlaşmalar iptal edilmeli; hiçbir alanda işbirliği yapılmamalı; ticari, diplomatik tüm ilişkiler sonlandırılmalıdır. Türkiye İsrail için yaşamsal öneme sahiptir. Bunu yaparken Yahudi ırkıyla ya da Musevilik ile hiçbir sorunumuz olmadığı hem ülkemizde hem de dünya kamuoyuna hiçbir soru işareti bırakmadan anlatılmalıdır.

Devletimizi yönetenler bizim gibi pek çok kuruluşun yukarıdaki çağrımıza kulak vermelidir. Ortadoğu’da devletimize biçilen yeni kimlik bunu hiçbir şekilde engellememelidir. Türkiye, İsrail’i durdurmak için üzerine düşen görevleri yerine getirmelidir.”

 

KESK adına açıklamayı yapan Ersin Ayar “İsrail, sivilleri hedef alark insan hayatına kayıtsızlığını ve barışcı girişimlere yönelik tahammülsüzlüğünü bir kez daha kanıtlamıştır…İsrail’in etnik arındırmaya, sürmeye ve yurdundan etmeye dayalı politikaları yeni değildir. İsrail tarihi, Filistin halkına karşı uyguladığı sayısız katliamların tarihidir. “ Sabra” ve “ Şatilla” katliamlarını kimse unutmadı…Sayısız askeri ve ekonemik projede İsrail’le işbirliği halinde olanların alacağı tavır, ancak timsah gözyaşları olarak görülebilir. Siyonist İsrail devleti ile her türlü diplomatik, askeri ve ticari ilişkiler kesilmelidir. İsrail, işgal ettiği tüm topraklardan çekilmelidir. Filistin’in özgürlüğü için uluslar arası alanda gerekli girişimler başlatılmalıdır” dedi.

Açıklamalar sırasında “Katil ABD Ortadoğu'dan Defol”,“Katil İsrail, İşbirlikçi AKP”,“Yaşasin Halklarin Kardeşliği”,“Filistin Halkı Yalnız Değildir”, “Her Yer Filistin Hepimiz Filistinliyiz” sloganları atılarak İsrail’e karşı tepkiler dile getirildi.

 

Mayıs- Haziran 2010, Sayı: 19 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12