Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

5 Haziran Dünya Çevre Günü

 Ayvalık’ın Çevre Sorunları Çözüm Bekliyor

 Papalina Gazetemizde bu güne kadar çeşitli yazılarımızla Ayvalık’ın çevre sorunlarını dile getirdik. Bu sayımızda Dünya Çevre Günü nedeniyle bu yazılardan yaptığımız bir seçkiyi sunuyoruz. Hem çevre sorunlarını çözme yollarının hem de bir çevre yönetim planıyla Ayvalık ekonomisinin nasıl gelişebileceğinin bir kez daha altını çizmek istiyoruz.

Ayvalık’ta deniz kirliliğine karşı ne yapabiliriz?

Ayvalık iç denizi ölmek üzere… Sadece iç deniz değil, tüm körfez hızla kirleniyor. Kirlilik sonuçta hepimizi çok ama çok yakından ilgilendiriyor Kirlilik ekosistemde yarattığı tahribatın yanı sıra, turizmin sona ermesine, balıkçılığın bitmesine de neden olacak.

2007 Yılında Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ve Deniz Temiz Derneği İzmir Şubesi’nin koordinesiyle gönüllü 16 balıkçı tarafından Marina ile Liman Başkanlığı arasında yapılan dalışlar sonucunda: ‘deniz dibinin bataklığa dönüştüğü, çamurla kaplanmaya başladığı, canlı hayatın bu alanda neredeyse bitmekte olduğu’ tespitleri yapılarak bir an önce önlem alınması istenmiş, ancak yine bir ses seda çıkmamış. Geçen süre içinde durum giderek daha kötüleşmektedir.

Ayvalık Belediyesinin kanalizasyon atıkları Sahilkent Mahallesi Mitralyöz Burnu açıklarından 1978 yılında yapılan bir deşarjla denize bırakılmaktadır. Tesisin yapıldığı yıllarda 15.000 civarında olan Ayvalık nüfusu bugün kış aylarında 30.000 i, yaz aylarında ise 150.000 i geçmektedir. Dolayısıyla ne mevcut kanalizasyon sistemi, ne Yeni Gümrük karşısındaki terfii pompa istasyonu ne de deşarj tesisi bu yükü kaldıramadığı için yaz aylarında birkaç yerden kanalizasyonun denize deşarjı yapılıyor. Bunun sonucunda oluşan ağır kokuyu herkes Ayvalık içinde yürürken bile hissedebiliyor. Çözüm artık kendini dayatmaktadır. Bu konudaki önerilerimizi şöyle sıralayabiliriz;

                               

1.Acilen Ayvalık kanalizasyon sistemi yeniden ele alınıp, BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ yapılmalıdır. Elbette bu konuda tesisi yapacak ve işletecek birim olarak sorumluluk Ayvalık Belediyesinindir

2.Liman, marina, çekek yerleri vb. tesisler denetlenmelidir. Gezi tekneleri ve yatların atık suları ve sintinelerinin nereye boşaltıldığı kontrol edilmelidir. Vidanjörler sıkı takip altına alınmalıdır. ‘Gemilerden Atık Alınması ve Atık Kontrol Yönetmeliği’ artık hayata geçirilmelidir.

3.İç denizdeki sirkülasyonu engelleyen, Lale Adası ile Ayvalık’ı birbirine bağlayan dolgu yol kaldırılıp buraya köprü yapılmalıdır.

4.Özellikle Paşa Limanı arkasında ve Şeytan sofrası taraflarında bazı koyların bataklık haline gelmesine engel olmak için yeni sirkülasyon alanları yaratılmalıdır. Ulaştırma Bakanlığı tarafından projelendirilen, Küçükköy Belediyesi imar planında da yer alan ’Kanal Projesi‘( Şeytan Sofrası mevkiinden dış denize açılacak bir kanal )hayata geçirilmelidir.

Atıkları nasıl ekonomiye geri kazandırabiliriz?

 2007’de çıkan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği de ambalaj atıklarının toplanması için belediyelere yürütme yetkisi veriyor. Hem ekonomik hem de çevresel nedenlerden Ayvalık Belediyesi’nin bu yetkiyi kullanmasının önemi büyük.

Geridönüşümün faydası ekonomiyle sınırlı değil. Geridönüştürülebilir atıklar arasında kağıt, karton, plastik, pet, cam, metal, yağ, aku, pil, beton, elektronik eşya gibi pek çok madde bulunuyor. 1 ton kağıdın geridönüşümü ile 17 ton ağaç kurtarmış oluyoruz. 1 ton cam ile 100 litre petrol tasarrufunda bulunuyoruz. 2.5 litrelik plastik şişenin gerikazanımıyla 6 saatlik 60 watlık elektrik enerjisi kazanıyoruz. 1 ton alüminyumun gerikazanımı 10.000 litre yakıt enerjisi tasarrufu demek. Bu da bir evin 10 yıllık enerji tüketimine eşit. Bunun dışında geridonüşüm doğanın korunmasına, atmosfer ısınmasının azaltılmasına ve kontrolsüz çöp alanlarındaki yangınların sona ermesine hizmet ediyor.

Bu noktada Ayvalık Belediyesi’ne sunduğumuz somut öneriler şöyle: 

i)   Ayvalık Belediyesi Körfez Belediyeler Birliği kapsamında ivedilikle bir Körfez Atık Tesisi kurulmasına öncülük etmeli.

ii)  Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclisi Ayvalık Çevre Yönetim Planı’nı bir an önce hazırlamalı.

iii)  Belediye Ambalaj Atıkları Yönetimi Planı’nı hazırlamalı ve uygulamalı.

iv)  Pilot bölge ve mahalleler tespit ederek, cam, plastik, kağıt gibi atıklar için ayrı konteynırlar koymalı ve bunların kullanımını teşvik etmeli.

v)  Toplumda eğitimci konumdaki öğretmenler, mahalle muhtarları, cami imamları, halk eğitimcileri gibi gruplarla işbirliği içinde geri dönüşüm eğitimleri düzenlemeli.

Daha temiz, çevreci, ekonomik değer yaratan bir Ayvalık için Belediye’nin geridönüşüm konusunda sorumluluk almasını, var olan yasal yetkisini de kullanmasını bekliyoruz. Unutmayalım, atıklar çöp değildir, atıkları değerlendirelim.

Mayıs- Haziran 2010, Sayı: 19 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12