Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Ormanlar Madencilere Teslim Edildi

 

ZEYTİNLİKLER KURTULDU(MU?)

Zeytincilikle ilgili yasa”da değişiklik öngören ve bölgemizde ki tüm zeytinlik ve orman alanlarını yok edecek olan bir tasarının tekrar TBMM gündemine getirilmesi üzerine Madra Dağı ve Kazdağları Belediyeler Birliği’nin çağrısıyla 30 Mayıs 2010 Pazar günü toplantı yapıldı.

Burhaniye Ören Fiyord Otel’de toplanan çok sayıda üretici, köylü, STK temsilcisi, Belediye Başkanları, İl ve Belediye Meclis üyeleri, TARİŞ ve Marmara Birlik, Ziraat Odaları Yöneticileri, Zeytin sektörü temsilcileri maden yasasında değişiklik yaparak başta zeytincilik olmak üzere yaban hayata, ormana karşı oluşturulan tehdidi, yasa teklifini engellemek üzere Çalışma Kurulu* oluşturulup “ortak bildiri hazırlandı.

TBMM’de bütün Milletvekilleri ile birebir temaslar sağlanarak konunun öneminin anlatılmasını hedefleyen ortak bildirde açıklanan kararlar şöyle;

Madra ve Kazdağları’nın bir bütün olarak  koruma altına alınmalı,

3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılması Hakkındaki Yasa’ya hiç dokunulmamalı,

Ormanlar, yaban hayatı koruma alanları, su havzaları, kıyılar ve diğer koruma alanlarını düzenleyen yasaların korunmalı, madenciliğe feda edilmemeli,

Çevre ve İnsan Haklarına ilişkin uluslararası sözleşmelere tam uyulmalı, yasal düzenlemelerin bunlara uyumlu hale getirilmeli,

Avrupa Parlamentosu’nun havanın, suyun toprağın korunmasını amaçlayan 5 Mayıs 2010 tarihli kararı TBMM tarafından dikkate alınmalı ve buna uygun düzenlemeler yapılmalı.

İnsan ve çevre sağlığını hiçe sayan, biyoçeşitliliği ve ekosistemi mahveden, maden lobilerinin çıkarları için yeraltı zenginliklerimizi şirketlerin talanına açan yasa TBMM gündemine alındığında, Milletvekillerine Yaşama kıymayın! Yasa tasarısını onaylamayın” çağrıları yapılarak kamuoyu oluşturuldu.

Yürütülen çalışmalar sonucu zeytinlikler şimdilik kurtuldu. Zeytinlik alanlardaki maden faaliyetlerine ilişkin düzenleme içeren hüküm, verilen önergelerle tasarı metninden çıkarıldı.

Ancak TBMM Genel Kurulu’nun 09.06. 2010 tarihli oturumunda kabul edilerek yasalaşan “Maden Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”yla AKP iktidarı ormanlık alanları madencilere teslim etmiş oldu. Tüm ormanlar ile yaban hayatını koruma ve geliştirme sahaları maden arama faaliyetlerinin önü açıldı. İçme suları ise madencilik faaliyetlerinin olumsuz etkilerine maruz kalacak.

Yeni çıkan bu yasada zeytinlik alanların dışarıda tutulması ve işletmelerde maden mühendislerinin zorunlu çalıştırılması hariç sevinecek ne var ki? Diyen yaşam savunucuları mücadeleye devam edeceklerinin haberini veriyorlar.

*ÇALIŞMA KURULU: Madra ve Kazdağları Belediyeler Birliği Temsilcisi, Körfez Belediyeler Birliği temsilcisi, U.Z.Z.K. temsilcisi, GÜMÇED temsilcisi, TARİŞ temsilcisi, Marmara Birlik temsilcisi, Ziraat Odalarının temsilcisi, Ticaret Odaları temsilcisi, Ticaret Borsaları temsilcisi, Ziraat Mühendisleri temsilcisi, TEMA VAKFI Genel Merkezi temsilcisi, EGEÇEP temsilcisi, ZEYTUR  Temsilcisinden oluşuyor.

Nebahat DİNLER

Mayıs- Haziran 2010, Sayı: 19 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 101 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.196.42.146